Reklama

Wiara

30 marca 2022 r.

Jak przebaczyć? Ze słów Pana Jezusa na krzyżu...

Jedno ze słów, które padły z krzyża, brzmiało: „Ojcze, odpuść im, bo nie wiedzą, co czynią” (Łk 23, 33-34a).

[ TEMATY ]

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Z Ewangelii według świętego Łukasza: „Kiedy przyszli na miejsce zwane czaszką, ukrzyżowali tam Jego i złoczyńców, jednego po prawej, a drugiego po lewej Jego stronie. Jezus mówił: Ojcze odpuść im, bo nie wiedzą, co czynią”.

Joanna Człapska: Księże Karolu, jedne z pierwszych słów, które padły z krzyża, to były słowa: „Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”.

ks. Karol Oparcik: Tak te słowa Jezusa są takim testamentem dla nas, dla każdego człowieka wierzącego. To pierwsze zdanie, które Pan Jezus wypowiada, rzeczywiście odnosi nas w jakimś sensie do fundamentu miłości, też do fundamentu naszego życia. Człowiek bez przebaczenia nie jest w stanie się rozwijać. Nie można też prawdziwie rozwinąć swojej miłości i Chrystus zamiast wskazywać, zamiast potępiać, właśnie mówi: „przebacz”.

Joanna Człapska: A jak przebaczyć, kiedy w środku wszystko w człowieku krzyczy z bólu?

ks. Karol Oparcik: Nie jest to sprawa prosta, bo najczęściej przebaczenie kojarzymy z emocjami, że ja mam zapomnieć. Mam udawać, że nic się nie wydarzyło. Nie, przebaczenie to jest akt serca, decyzja woli, człowieka, by rzeczywiście patrzeć na tego, który mnie skrzywdził tak, jak patrzy Chrystus. I właśnie ukrzyżowanie Pana Jezusa uczy nas tego, w jaki sposób mądrze, dobrze przebaczyć.

Podziel się cytatem

Reklama

Joanna Człapska: Czy to też nie jest tak, że w tym przebaczeniu musimy spojrzeć na siebie samych i najpierw sobie przebaczyć, żeby siebie pokochać?

ks. Karol Oparcik: Chyba najtrudniej jest przebaczyć sobie. Przebaczenie innym ludziom przychodzi nam łatwiej, bo czasami różne występki, różne zło, którego doświadczamy, rany, które odnosimy, zacierają się. Bardzo często nie jesteśmy w stanie przebaczyć sobie i warto tu pamiętać te słowa papieża Franciszka z początku jego pontyfikatu, że to my się męczymy swoimi grzechami. Bóg nie męczy się nigdy w pokazywaniu nam swojego miłosierdzia. Jeżeli będziemy o tym pamiętać, to wtedy będziemy miłosierni i dla siebie, i dla innych.

Joanna Człapska: Tu mi się taka historia przypomniała, którą gdzieś kiedyś usłyszałam. Wierna parafianka przychodzi do swojego księdza proboszcza i mówi, że jej się Pan Jezus objawia. Jeden, drugi, trzeci, piąty raz przychodzi z tym samym, z tą samą informacją. Ksiądz proboszcz, nie wiedząc, jak ją odesłać, mówi: „To następnym razem, jak się objawi, to zapyta go pani o moje grzechy, o których nikt nie wie, których przed nikim nie wyjawiłem”. I po jakimś czasie pani się znowu zjawia i ksiądz proboszcz się pyta: „No i co objawił się pani Jezus? Co powiedział?”. Kobieta odpowiedziała: „Popatrzył, popatrzył i powiedział, że już o nich zapomniał”.

ks. Karol Oparcik: Pan Bóg nie patrzy na to, co było, patrzy na to, co jest teraz. Chrystus podnosi nas z naszych grzechów tak samo, jak dał szansę i tym, którzy Go ukrzyżowali. Daje szansę każdemu człowiekowi. Warto otworzyć się na tę miłość Pana Boga. Wtedy nasze życie rzeczywiście się przemieni.

Reklama

Joanna Człapska: Tutaj z tego wypływa ta jedna z największych prawd, że Bóg jest miłosierny.

ks. Karol Oparcik: To jest podstawowa i najważniejsza prawda, bo cały Wielki Post, jak i śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa przypomina tę fundamentalną prawdę naszej wiary, że bez Bożego Miłosierdzia po prostu nie dali byśmy rady, nasze życie byłoby beznadziejne, a Bóg daje nadzieję.

Joanna Człapska: To o co w takim razie powinniśmy prosić Pana Jezusa?

ks. Karol Oparcik: Przede wszystkim powinniśmy sobie uświadomić sobie swój własny grzech, zło, które czynimy. Jesteśmy grzesznikami i potrzebujemy Bożego miłosierdzia. Często popadamy w różnego rodzaju nałogi, uzależnienia, jakieś zło z głupoty albo po prostu ze słabej ludzkiej woli. I to wołanie Chrystusa z krzyża: „Przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią” powinno nakłonić nas do tego, żeby chcieć zmienić swoje życie, żeby przede wszystkim otworzyć się na ten dar przebaczenia Pana Boga. A wtedy będziemy mogli i przebaczyć innym, i też sobie.

Joanna Człapska: Bardzo dziękuję.

Fragmenty Ewangelii pochodzą z Pisma Świętego, Edycja Świętego Pawła, 2005.

INTENCJA: Panie, okaż mi łaskę wybaczenia tym, których od dawna nie umiem przebaczyć. Niech i mi ludzie, których skrzywdziłem, wybaczą moje winy...

MODLITWA O POKÓJ ŚW. JANA PAWŁA II

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#SztafetaWielkopostna
<a href="https://www.niedziela.pl/sztafetawielkopostna"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-sztafetawielkopostna-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #SztafetaWielkopostna" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#SztafetaWielkopostna
<a href="https://www.niedziela.pl/sztafetawielkopostna"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-sztafetawielkopostna-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #SztafetaWielkopostna" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-03-29 20:00

Ocena: +17 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#Odkupieni: Krzyże miasta

Wskakuję do autobusu, który jedzie przez miasto. Opadam na siedzenie. Znużenie przydaje szarości twarzom wokół mnie, a pewnie mojej także. Pomodlę się. To jedyna szansa na przemienienie w coś dobrego tych chwil jednostajnych, wyrwanych z życiorysu.

Słyszę przekleństwa, na które już nikt nie reaguje, choć pewnie trzeba by… Widzę głodne oczy młodych dziewcząt, ich palce stukające niecierpliwie po klawiaturach komórek. Za przybrudzoną szybą opuszczone, zniszczone domy.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

2022-09-28 16:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Rodzina Różańcowa

Karol Porwich/Niedziela

O pokój dla świata, a zwłaszcza w Ukrainie, będą się modlić członkowie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej podczas rozpoczynających się jutro rekolekcji tego środowiska. Tradycyjnie odbywają się przed odpustem Matki Bożej Różańcowej, który przypada w niedzielę, 2 października. Za wstawiennictwem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, patrona wspólnoty, zanoszone będą modlitwy o opiekę dla Polski i o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu - zapowiada o. Marian Waligóra opiekun duchowy Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

- Tegoroczne rekolekcje wypadają w trudnym czasie, jesteśmy świadkami agresji rosyjskiej na Ukrainę. Tocząca się wojna za naszą wschodnią granicą dotyka też nas bardzo konkretnie. Dajemy schronienie uchodźcom wojennym - powiedział paulin. Przypomniał, że Jasnogórska Rodzina Różańcowa od pierwszego dnia wojny podjęła modlitwę o pokój dla Ukrainy, dla świata. - To jest nasz dar duchowy, jako wspólnota jednoczymy się z tymi, którzy potrzebują naszego serca - dodał paulin.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: I Forum Liderek i Duszpasterzy Wspólnot dla Kobiet w Polsce

2022-09-29 11:15

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

22 października będzie ważnym dniem dla archidiecezji łódzkiej. W samym centrum miasta będzie mieć miejsce I Forum Liderek i Duszpasterzy Wspólnot dla Kobiet działających w Kościele rzymskokatolickim. Miejscem spotkania jest siedziba Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję