Reklama

Kościół

Rzecznik KEP: słowa Bidena są przesłaniem nadziei, wezwaniem do odwagi i wskazaniem na Boga

Przytoczenie przez prezydenta Bidena słów Jana Pawła II "Nie lękajcie się" jest, być może, poza przesłaniem nadziei i wezwaniem do odwagi, także wskazaniem na Boga – powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

Rzecznik KEP przypomniał, że słowa papieża "Nie lękajcie się", miały w 1978 r. także swoją drugą część – "otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi". "To jest klucz do zrozumienia aktualności papieskiego przesłania" – zaznaczył.

Prezydent USA, rozpoczynając w sobotę wieczorem przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego, nawiązywał do słów Jana Pawła II: "+Nie lękajcie się+. Były to pierwsze słowa pierwszego publicznego wystąpienia, pierwszego polskiego papieża, po jego wyborze w 1978 r. Te słowa zdefiniowały pontyfikat Jana Pawła II. Słowa, które odmieniły świat" – powiedział Biden.

"To bardzo ważne, że prezydent Stanów Zjednoczonych rozpoczyna swoje przemówienie w Polsce od przytoczenia programowych słów papieża Jana Pawła II. Słowa Ojca Świętego były początkiem bardzo poważnych zmian, które zaszły zarówno w Kościele za jego pontyfikatu, jak i w kwestiach społeczno-politycznych nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie" – powiedział PAP rzecznik KEP.

"Wszyscy zastanawiamy się, co zrobić w tej trudnej sytuacji agresji Rosji na Ukrainę. Podejmowane są wysiłki dyplomatyczne, mediacyjne, wprowadzane są różnego rodzaju sankcje, ale jest jeszcze jedna możliwość, z której być może warto skorzystać – to jest właśnie otwarcie drzwi Chrystusowi. Być może przytoczenie przez prezydenta Bidena słów Jana Pawła II jest również wołaniem o to, żeby nie lękać się – w tych wszystkich trudnych sprawach, które dotyczą wojny w Ukrainie – dostrzec także tego, który jest ponad ekonomią, ponad trudnościami społecznymi, politycznymi, ponad wojną i przemocą, czyli Boga" – ocenił rzecznik KEP.

Powiedział, że Jan Paweł II miał świadomość, że człowiek, który nie ma odniesienia do Boga w sytuacjach granicznych, w sytuacjach niepewności – może ulec rozpaczy.

"W związku z tym zarówno w kontekście sytuacji geopolitycznej lat osiemdziesiątych, jak i obecnej wojny na Ukrainie – słowa papieża +Nie lękajcie się+, są wołaniem, aby mimo tej obiektywnie trudnej sytuacji, niepewności, która może prowadzić do zwątpienia – nie poddawać się rozpaczy, bo jest nadzieja w Bogu" – wskazał ks. Gęsiak.

Reklama

Przypomniał, że zgodnie z nauczaniem Kościoła "rządom nie można odmawiać prawa do koniecznej obrony". "O tym wyraźnie mówi +Katechizm Kościoła Katolickiego+" – dodał.

Rzecznik KEP zwrócił również uwagę, że Jan Paweł II w homilii 22 października 1978 r. mówił, że otwarcie się na Chrystusa w praktyce oznacza otwarcie "granic państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokich dziedzin kultury, cywilizacji i rozwoju", a zatem "otwarcie na Chrystusa otwiera człowieka i narody na pojednanie i pokój". (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

2022-03-26 23:02

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik KEP: rok 2022 naznaczony był pomocą dla cierpiącej Ukrainy

[ TEMATY ]

podsumowanie

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

Episkopat News

Pomoc Kościoła dla uchodźców z Ukrainy w Polsce oraz tych, którzy zostali mimo wojny w kraju, naznaczyła działania duszpasterskie i charytatywne wspólnoty kościelnej w Polsce w kończącym się roku 2022 – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ w podsumowaniu kończącego się roku.

Rzecznik Episkopatu zauważył, że od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, Kościół w Polsce zaangażował się na wszystkich polach w pomoc osobom uciekającym z terenów objętych działaniami wojennymi, ale także w dostarczanie pomocy tym, którzy pozostali na miejscu. „Ogromną pracę odegrała tu Caritas Polska oraz Biuro Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, które od samego początku pomagają na wiele sposobów ludziom zza naszej wschodniej granicy dotkniętym dramatem wojny” – zaznaczył. Dodał, że pomoc ta możliwa była i jest „dzięki ogromnej hojności i wielkoduszności naszych rodaków, którzy bez wahania ruszyli ze wsparciem dla swoich sąsiadów”.

CZYTAJ DALEJ

Czy katolik powinien interpretować sny?

Niedziela Ogólnopolska 46/2022, str. 14

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Photographee.eu/Fotolia.com

Pytanie czytelnika:
Czy katolik powinien przykładać wagę do snów?

CZYTAJ DALEJ

Chrześcijanin tańczy i się świetnie bawi

2023-02-01 12:59

ks. Łukasz Romańczuk

Jarosław Kalinowski prowadzi zabawy tak, aby każdy mógł się świetnie bawić. Na zdjęciu integracja podczas Światowego Dnia Młodzieży w Oławie - listopad 2022

Jarosław Kalinowski prowadzi zabawy tak, aby każdy mógł się świetnie bawić. Na zdjęciu integracja podczas Światowego Dnia Młodzieży w Oławie - listopad 2022

Trwa karnawał, to dla wielu osób okazja do zabawy. Wielu osobom dobra zabawa kojarzy się z alkoholem. Tymczasem świetna zabawa może odbywać się bez tego trunku, a wszystko zależy od tego, co organizatorzy wydarzenia przygotowują dla swoich gości. Kluczową rolę ma w takich sytuacjach osoba prowadząca daną imprezę. Dlatego specjalnie dla czytelników Niedzieli Wrocławskiej doświadczeniem swojej pracy dzieli się Jarosław Kalinowski - wodzirej.

Ks. Łukasz Romańczuk: Na początku naszej rozmowy chciałbym powrócić do swoich prymicji i faktu, że jako wodzirej prowadziłeś zabawę prymicyjną, która mimo upływającego czasu, została dobrze zapamiętana przez uczestników tego wydarzenia. Był to efekt twojej pracy i wielu przygotowań? A jak wyglądały początki twojego wodzirejowania? Było to coś, o czym marzyłeś, a może na swojej drodze spotkałeś wodzireja, który swoim zaangażowanie sprawił, że podjąłeś się tego zadania?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję