Reklama

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: trzeba postu, modlitwy, umartwienia w intencji pokoju na Ukrainie

„Trzeba postu, modlitwy, umartwienia w intencji pokoju na Ukrainie, by nawrócił się ten człowiek, w którego sercu i głowie nie ma Boga” – powiedział na rynku w Szubinie bp Krzysztof Włodarczyk.

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

flick.com

Mieszkańcy miasta i gminy wzięli udział we Mszy św. w intencji pokoju i tych, którzy stracili życie, podczas trwającej od ponad miesiąca wojny. – To dobry moment, byśmy umieli sobie przypomnieć o tym, że Bóg jest Panem świata i historii. I jakże niebezpieczne jest to, gdy człowiek o Nim zapomni i wyrzuci ze swojego życia – powiedział biskup, wskazując, że jesteśmy świadkami tego, jak ktoś czyni piekło na Ziemi. – Jeszcze jakiś czas temu wydawałoby się nam, że w XXI wieku to niemożliwe. By w Europie, po sąsiedzku, ktoś pragnął śmierci drugiego człowieka. Pragnął go niszczyć w imię jakiejś urojonej idei – powiedział.

W obliczu wojny na Ukrainie – jak zauważył bp Włodarczyk – jeszcze bardziej doceniamy moc i siłę modlitwy. – Czasem sami mówimy: pozostała tylko modlitwa. Tak jakby była ona czymś słabym, niemal beznadziejnym. Jednak ten rodzaj złych duchów wyrzuca się postem i modlitwą – podkreślił, przywołując także słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że wiek XXI „będzie albo Boży, albo go nie będzie wcale”. – W kontekście tych wydarzeń, których jesteśmy teraz świadkami, bardzo rozumiemy te słowa. Albo dzisiejszy świat znajdzie drogę do Boga, albo sam siebie zniszczy, stając się grobem. Módlmy się o to, by przyszedł pokój na Ukrainę. O nawrócenie wszystkich, którzy są opętani duchem nienawiści – wołał bp Krzysztof Włodarczyk.

Podziel się cytatem

Reklama

Modlitwa, na którą zaproszeni zostali również uchodźcy wojenni, została zorganizowana z inicjatywy Caritas Diecezji Bydgoskiej, dziekana szubińskiego i miejscowej władzy. – Dziękuję wam wszystkim za bycie jednością – powiedział burmistrz Mariusz Piotrkowski, dodając, że na terenie gminy mieszka obecnie dwustu obywateli Ukrainy, którzy w obawie o życie i zdrowie, musieli uciec ze swojej ojczyzny. – Każda Eucharystia jest dziękczynieniem. Dlatego dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc Ukrainie. Tylko Pan Bóg wie, ile kto serca w to wkłada – dodał dyrektor diecezjalnej Caritas ks. prałat Wojciech Przybyła.

Przed błogosławieństwem połączono się z Kijowem, w którym posługuje kapucyn – o. Błażej. – Mieszkam na lewym brzegu miasta. Mamy tu klasztor, a także kościół, którego dolna część stała się schronem – mówił kapłan, dodając, że współpracuje m.in. z Chrześcijańską Służbą Ratunku. – Jeżdżę do naszych chłopców na granicę Kijowa, służąc im czasem i sakramentami. Wierzę, że Bóg da nam łaskę i zwyciężymy w tej wojnie. Oczywiście, po chrześcijańsku, modlimy się za naszych wrogów – dodał. – Dziękuję wszystkim, którzy razem jednoczyli się na modlitwie. W tej miłości do Boga, który pokazuje nam, co znaczy być prawdziwym chrześcijaninem. Kimś, kto nie tylko wierzy, ale działa – dodał proboszcz parafii grekokatolickiej w Bydgoszczy ks. Roman Narytnyk.

Na szubińskim rynku zostały odegrane hymny Polski i Ukrainy. Zebrani uczcili również minutą ciszy ofiary toczącej się wojny.

2022-03-27 09:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bydgoszcz: rozpoczął się ingres bp. Krzysztofa Włodarczyka

W Bydgoszczy rozpoczął się uroczysty ingres nowego ordynariusza tamtejszej diecezji bp. Krzysztofa Włodarczyka do katedry św. Marcina i Mikołaja. W uroczystym ingresie uczestniczy przewodniczący liturgii m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz Episkopat Polski z przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim na czele, a także miejscowe duchowieństwo i wierni świeccy.

Liturgię poprzedziła procesja duchowieństwa z biskupiej rezydencji do świątyni. W czasie powitania w bramie katedry bp Włodarczyk otrzymał do ucałowania krzyż, dokonał pokropienia wodą święconą i został okadzony przez proboszcza katedry. Następnie udał się do ołtarza.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Bosko - kapłan i wychowawca

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Ks. Robert Gołębiowski

Św. Jan Bosko

Św. Jan Bosko

Ostatniego dnia stycznia Kościół katolicki wspomina św. Jana Bosko - kapłana. Należy on do świętych naszych czasów. W tym dniu uroczystość świętuje każdy kapłan ze Zgromadzenia Księży Salezjanów.

Św. Jan Bosko urodził się 16 sierpnia 1815 r. w Becchi we Włoszech. Miejscowość ta jest położona około 40 km od Turynu. Jego ojciec, Franciszek Bosko zmarł, kiedy Janek miał zaledwie 2 lata. Matka Janka, Małgorzata Occhiena, jako wdowa musiała zająć się wychowaniem trzech synów: Antoniego z pierwszego małżeństwa, oraz Józefa i Jana z małżeństwa drugiego.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: wierzę, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu Ukraina zwycięży

2023-01-31 17:16

[ TEMATY ]

Ukraina

Andrzej Duda

PAP/Andrzej Lange

Polska i Łotwa świetnie współpracują we wspieraniu Ukrainy, wierzę głęboko, że dzięki wspólnemu wsparciu Ukraina pokona wroga. Chcielibyśmy żyć z Rosją i Rosjanami w pokoju, ale niestety, jak widać nie da się, bo napadają, rabują, chcą odebrać wolność - powiedział w Rydze prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się we wtorek z Polakami mieszkającymi na Łotwie. Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe: Srebrne i Złote Krzyże Odrodzenia Polski oraz polskie flagi. "To są odznaczenia (...) za ciężką, wieloletnią pracę, za ogromny wkład państwa w codzienne umacnianie po pierwsze polsko-łotewskich relacji, po drugi - za podtrzymywanie tu, na Łotwie polskiej tradycji, kultury" - podkreślił prezydent, zwracając się do odznaczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję