Reklama

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: trzeba postu, modlitwy, umartwienia w intencji pokoju na Ukrainie

„Trzeba postu, modlitwy, umartwienia w intencji pokoju na Ukrainie, by nawrócił się ten człowiek, w którego sercu i głowie nie ma Boga” – powiedział na rynku w Szubinie bp Krzysztof Włodarczyk.

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

flick.com

Mieszkańcy miasta i gminy wzięli udział we Mszy św. w intencji pokoju i tych, którzy stracili życie, podczas trwającej od ponad miesiąca wojny. – To dobry moment, byśmy umieli sobie przypomnieć o tym, że Bóg jest Panem świata i historii. I jakże niebezpieczne jest to, gdy człowiek o Nim zapomni i wyrzuci ze swojego życia – powiedział biskup, wskazując, że jesteśmy świadkami tego, jak ktoś czyni piekło na Ziemi. – Jeszcze jakiś czas temu wydawałoby się nam, że w XXI wieku to niemożliwe. By w Europie, po sąsiedzku, ktoś pragnął śmierci drugiego człowieka. Pragnął go niszczyć w imię jakiejś urojonej idei – powiedział.

W obliczu wojny na Ukrainie – jak zauważył bp Włodarczyk – jeszcze bardziej doceniamy moc i siłę modlitwy. – Czasem sami mówimy: pozostała tylko modlitwa. Tak jakby była ona czymś słabym, niemal beznadziejnym. Jednak ten rodzaj złych duchów wyrzuca się postem i modlitwą – podkreślił, przywołując także słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że wiek XXI „będzie albo Boży, albo go nie będzie wcale”. – W kontekście tych wydarzeń, których jesteśmy teraz świadkami, bardzo rozumiemy te słowa. Albo dzisiejszy świat znajdzie drogę do Boga, albo sam siebie zniszczy, stając się grobem. Módlmy się o to, by przyszedł pokój na Ukrainę. O nawrócenie wszystkich, którzy są opętani duchem nienawiści – wołał bp Krzysztof Włodarczyk.

Podziel się cytatem

Reklama

Modlitwa, na którą zaproszeni zostali również uchodźcy wojenni, została zorganizowana z inicjatywy Caritas Diecezji Bydgoskiej, dziekana szubińskiego i miejscowej władzy. – Dziękuję wam wszystkim za bycie jednością – powiedział burmistrz Mariusz Piotrkowski, dodając, że na terenie gminy mieszka obecnie dwustu obywateli Ukrainy, którzy w obawie o życie i zdrowie, musieli uciec ze swojej ojczyzny. – Każda Eucharystia jest dziękczynieniem. Dlatego dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc Ukrainie. Tylko Pan Bóg wie, ile kto serca w to wkłada – dodał dyrektor diecezjalnej Caritas ks. prałat Wojciech Przybyła.

Przed błogosławieństwem połączono się z Kijowem, w którym posługuje kapucyn – o. Błażej. – Mieszkam na lewym brzegu miasta. Mamy tu klasztor, a także kościół, którego dolna część stała się schronem – mówił kapłan, dodając, że współpracuje m.in. z Chrześcijańską Służbą Ratunku. – Jeżdżę do naszych chłopców na granicę Kijowa, służąc im czasem i sakramentami. Wierzę, że Bóg da nam łaskę i zwyciężymy w tej wojnie. Oczywiście, po chrześcijańsku, modlimy się za naszych wrogów – dodał. – Dziękuję wszystkim, którzy razem jednoczyli się na modlitwie. W tej miłości do Boga, który pokazuje nam, co znaczy być prawdziwym chrześcijaninem. Kimś, kto nie tylko wierzy, ale działa – dodał proboszcz parafii grekokatolickiej w Bydgoszczy ks. Roman Narytnyk.

Na szubińskim rynku zostały odegrane hymny Polski i Ukrainy. Zebrani uczcili również minutą ciszy ofiary toczącej się wojny.

2022-03-27 09:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Włodarczyk: charyzmat Ruchu Światło-Życie jest częścią fundamentu mojej posługi biskupiej

„Charyzmat zainicjowany przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego jest częścią fundamentu mojej posługi biskupiej” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk. Podczas 393. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbywało się w Kamieniu Śląskim, został on ponownie wybrany Delegatem ds. Ruchu Światło-Życie.

Jest to druga kadencja bp. Włodarczyka, która potrwa pięć lat. – Taka była wola księży biskupów, którą przyjąłem. Na pewno będę ograniczony czasowo, ponieważ muszę koncentrować się najpierw na pracy w diecezji, której całym sercem pragnę służyć. Jednak zapewniłem moderatora generalnego, że będę obecny na wydarzeniach o charakterze centralnym i tych, które wymagają obecności delegata – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już sprawcy, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

2022-11-28 10:02

[ TEMATY ]

ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.

– Ogrom krzywdy wyrządzonej przez ks. Eugeniusza Surgenta szokuje i przeraża, ale tym bardziej w tym momencie powinniśmy myśleć o osobach skrzywdzonych. Sprawca już nie żyje, nie można przeprowadzić procesu karnego, ale pokrzywdzeni przez niego do dziś noszą w sobie bolesne skutki jego przestępstw. Należy im pomóc. Dlatego ważna jest inicjatywa diecezji, na terenie których duchowny przed laty pracował i odczytanie w parafiach, w których posługiwał ks. Surgent komunikatów skierowanych do skrzywdzonych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję