Reklama

Kościół

Warszawa: modlitwa o pokój patriarchy Bartłomieja I i abp. Gądeckiego

Czasem jest miejsce tylko na łzy – powiedział Patriarcha Bartłomiej I po spotkaniu w Warszawie z uchodźcami z Ukrainy. Patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I i abp. Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, rozmawiali w cztery oczy, spotkali się z uchodźcami i wspólnie modlili się o pokój na świecie 29 marca.

[ TEMATY ]

Family News Service

Family News Service

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zobacz

Honorowy zwierzchnik światowego prawosławia przebywa w Polsce na zaproszenia prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Spotkanie, na które przybył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, gospodarz diecezji, odbyło się w domu rekolekcyjnym „Dobre Miejsce” w kampusie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie przebywa około dziewięćdziesięciu uchodźców z Ukrainy. Po rozmowach i wysłuchaniu przejmujących opowieści o przeżyciach wojennych, w trakcie briefingu patriarcha Bartłomiej stwierdził, że niełatwo nadać twarz lub imię bolesnym przeżyciom, łatwiej o nich mówić teoretycznie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Nasze doświadczenie przez te dwa dni jest rozdzierające serce, bo trudno jest zobaczyć twarze cierpiących ludzi, spotkać się z ludźmi, którzy stracili swoje domy, bliskich, spotykać się z kobietami, dziećmi i ludźmi starszymi, którzy stracili najbliższych, stracili cały dobytek z wyjątkiem swoich wspomnień. „I po prostu nie sposób sobie wyobrazić, jak wielkie spustoszenie spowodowała ta okropna inwazja w narodzie ukraińskim i na całym świecie!” – podkreślił Bartłomiej I. Dodał, że nie ma słów do opisania tego, co tu widział, więc uświadomił sobie z całą intensywnością, że czasem jest miejsce tylko na łzy.

Zobacz

Patriarcha ekumeniczny gratulował hojności ludziom w Polsce i krajach ościennych, którzy oddali swoje domy i serca bliźnim. „Cały świat ma wobec was ogromny dług wdzięczności” – podkreślił. Dziękował pomagającym i wezwał ich, „aby nigdy nie zapomnieli łez, twarzy i udręki Waszych braci i sióstr z Ukrainy. Wasza solidarność z nimi – prawdziwy dar niebios – jest jedyną rzeczą, która może pokonać zło i ciemność na świecie”.

Abp Gądecki, dziękując Bartłomiejowi I za solidarność, przypomniał ofiary wojny, rozpętanej przez Federację Rosyjską 24 lutego – zabitych tysiące niewinnych ludzi, kobiet, dzieci i starców nie mających nic wspólnego z wojną, zniszczone domy, bombardowanie miast i wsi. „Wiele działań agresora niesie znamiona ludobójstwa” – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. - A wszystko to dzieje się na początku XXI w., sto lat od powstania bezbożnego sowieckiego imperium i siedemdziesiąt siedem od zakończenia drugiej wojny światowej” – ubolewał abp Gądecki. Traumatyczne doświadczenia II wojny nie było dostateczną przestrogą. „Niepohamowana żądza panowania oraz brak szacunku wobec ludzkiego życia i ludzkiej godności doprowadziły do ożywienia niszczycielskich demonów z przeszłości”. Giną niewinni ludzie, a ci co przeżyli, podejmują tułaczkę w nieznane.

Reklama

Abp Gądecki przypomniał, że jak na ironię losu w tej wojnie walczą dwa chrześcijańskie, słowiańskie narody, połączone chrztem Włodzimierza Wielkiego, otrzymanego z Konstantynopola w 988 r. z pierwszą metropolią w Kijowie.

Przypomniał swoje słowa, skierowane w liście do patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla, z 2 marca: „Żaden powód, żadna racja nigdy nie usprawiedliwia decyzji o rozpoczęciu inwazji wojskowej na niepodległy kraj, bombardowania osiedli mieszkalnych, szkół, przedszkoli czy szpitali. Wojna jest zawsze klęską ludzkości. Ta wojna (…) z racji bliskości obu narodów i ich chrześcijańskich korzeni ‒ tym bardziej pozbawiona jest sensu. Czyż wolno niszczyć kolebkę chrześcijaństwa na słowiańskiej ziemi, miejsce chrztu Rusi?”.

Abp Gądecki podkreślił, że w Chrystusie wierni odnajdują siebie nawzajem jako Siostry i Bracia, odnajdują prawdziwe przebaczenie i wolność ducha. Tylko w Chrystusowym Krzyżu jest nadzieja na przełamanie potęgi zła i na wyzwolenie z kajdan wojennego udręczenia.

Przypomniał, że papież Franciszek, a z nim cały Kościół rzymskokatolicki, podejmuje wiele inicjatyw duchowych, błagając o pokój dla Ukrainy i całego świata, dlatego w uroczystość Zwiastowania Pańskiego – w Kościele katolickim – był szczególnym dniem błagania o pokój zwieńczonym aktem poświęcenia świata, a w szczególności Rosji i Ukrainy, Niepokalanemu Sercu Maryi.

Reklama

Na zakończenie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podziękował Patriarsze Bartłomiejowi I za obecność i troskę o prawosławnych na Ukrainie, spośród których wielu znalazło się w Polsce. Zapewnił, że Kościół katolicki będzie się o nich troszczyć materialnie i duchowo z poszanowaniem dla ich wiary i odrębności kulturowej, zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego w odniesieniu do zasad dotyczących ekumenizmu oraz wolności sumienia i wyznania. Dziękował także duchownym osobom konsekrowanym i świeckim za pomoc, okazywaną wiernym Kościoła prawosławnego i grekokatolickiego, których historia jest mocna związana z narodem ukraińskim.

Po wygłoszonych oświadczeniach patriarcha Bartłomiej I, abp. Gądecki i uczestnicy spotkania, udali się do kaplicy na wspólną modlitwę.

Po odczytaniu fragmentu z Ewangelii św. Jana uczestnicy spotkania modlili się w intencji zwierzchników religijnych, żeby stali się żywym przykładem wprowadzania pokoju, wyznawców innych religii, rządzących, szczególnie „za rządzących w Rosji i na Ukrainie, aby kierowali się zasadami wypływającymi z chrześcijańskiej wiary swoich narodów, szybkie zaprzestanie wojny, uzdrowienie ran duchowych i cielesnych, wszystkich, którzy ucierpieli z powodu okrutnej wojny. „A dla tych, którzy tę wojnę rozpętali, błagamy o opamiętanie, nawrócenie i pokutę”. Zebrani modlili się także o zbawienie wieczne dla tych, którzy w tej wojnie zginęli oraz „abyś okazał swoje wielkie miłosierdzie tym zmarłym, którzy wzięli udział w tej wojnie, kierując się złymi zamiarami”.

Odmówili „Ojcze nasz” i przekazali sobie znak pokoju

„Z Maryją, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetów i zemsty, a poddaj przez Ducha Świętego nowe rozwiązania wielkoduszne i szlachetne, w dialogu i cierpliwym wyczekiwaniu – bardziej owocne niż gwałtowne działania wojenne” – mówił abp Gądecki.

Reklama

Modlitwa o pokój zakończyła się odmówieniem po angielsku i ukraińsku “Ojcze nasz” i błogosławieństwem abp. Gądeckiego i patriarchy Bartłomieja I.

Patriarcha ekumeniczny Bartłomiej przebywa w Polsce na zaproszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy od 27 marca. Spotkał się już z uchodźcami wojennymi z Ukrainy w Centrum Kultury Prawosławnej w Warszawie. 28 marca spotkał się z wiernymi w cerkwi pw. Jana Klimaka na warszawskiej Woli oraz odwiedził budowaną prawosławną cerkiew pw. św. Sofii Mądrości Bożej na warszawskim Ursynowie. Złożył wizytę prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Patriarsze Bartłomiejowi I towarzyszył abp Sawa, metropolita warszawski i całej Polski. Wizyta zakończy się 30 marca.

2022-03-29 14:02

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzwon z Polski wołający o prawo do życia nienarodzonych tym razem trafi do Zambii

[ TEMATY ]

dzwon

dzwon Głos Nienarodzonych

Family News Service

Piotr Olszewski, Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu

„Głos Nienarodzonych” ma uwrażliwiać i przypominać o niezbywalnym prawie do życia każdego człowieka, o tym, że jest ono bezcenne i powinno być zawsze chronione – mówi Family News Service Bogdan Romaniuk, działacz pro-life i założyciel Fundacji ŻYCIU TAK im. Niepokalanego Poczęcia NMP, z której inicjatywy 13 grudnia powstał kolejny dzwon przypominający o prawie do życia. Tym razem trafi on do Zambii.

Ornament w kształcie kodu genetycznego, odlew tablic symbolizujących Dekalog, słowa piątego przykazania „Nie zabijaj”, symbol pierścieni biskupich należących do kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski oraz abp. Emmanuela Milingo, metropolity Lusaki, połączonych obrączką, wspominający spotkanie duchownych oraz napis „Znak duchowej więzi między Kościołem Rzymskokatolickim w Zambii i w Polsce. Warszawa, 17 maja 1970 r.” – tak wygląda kolejny, czwarty już dzwon „Głos Nienarodzonych”. Tym razem będzie upominał się o życie poczęte w Zambii.

CZYTAJ DALEJ

Maryja – lustro Kościoła

Matka to obecność. To ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, każdego dnia oddaje życie, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel.

Maryja jest Matką. Również Kościół jest Matką... Nie będzie on jednak dobrą Matką, jeśli nie będzie swej Matki Maryi znał, kochał i naśladował. Jeśli z Nią nie będzie. Ona pokazuje, jak ma wyglądać Kościół, by spełnił swą dziejową rolę. By historia mogła się wypełnić Bogiem po brzegi. Pomaga mu takim się stać. Podczas rekolekcji głoszonych w 1976 r. w Watykanie kard. Karol Wojtyła uczył, że „ponowne przyjście [Chrystusa] musi być przygotowane przez Ducha Świętego już nie w łonie Dziewicy, ale w całym Ciele Mistycznym”. Według niego, Kościół ma w czasach ostatnich odzwierciedlić w pełni cechy Maryi i przejąć Jej zbawczą rolę. Innymi słowy, ma być „jak Maryja” – święty i nieskalany, stając się ikoną uniżenia, w której jest już miejsce tylko dla Boga. Wtedy – przekonywał przyszły papież – trudna historia będzie mogła przejść w chwalebną wieczność.

CZYTAJ DALEJ

Ku czci Matki Bożej Fatimskiej

2024-05-20 22:16

Marek Białka

W niedzielę 19 maja obchodzono w Gnojniku odpust ku czci patronki nowego kościoła.

Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył ks. prał. Jacek Soprych, rektor Wyższego Seminarium Duchowego w Tarnowie, który wygłosił również homilię.- Początkiem wszystkiego jest Pan Bóg. My musimy umieć słuchać i trafnie odczytywać znaki oraz właściwie odpowiadać na Boży Głos – mówił rektor tarnowskiego seminarium, nawiązując do tajemnicy powołania do sakramentu kapłaństwa. I apelował: - Módlmy się, aby ziemia tarnowska zawsze była urodzajną ziemią kapłańską, która wyda Kościołowi nowe i święte powołania kapłańskie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję