Reklama

Kościół

Fatima: Polacy drugą zagraniczną grupą narodowościową w sanktuarium w 2021 r.

Polacy przybywający do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie byli drugą zagraniczną grupą narodowościową w okresie 2021 r., wynika ze statystyk tego portugalskiego miejsca kultu.

[ TEMATY ]

Fatima

StockPhotosArt/stock.adobe.com

Władze rektoratu fatimskiego oszacowały, że w całym minionym roku do Fatimy dotarło 2,4 mln pielgrzymów w grupach zorganizowanych, wśród których przeważali Portugalczycy. Wśród wiernych przybywających z zagranicy prym wiedli Hiszpanie. W ramach 319 grup przybyło ich tam 13 tys. Drugą nacją byli Polacy, którzy odwiedzili Fatimę w ramach 71 grup liczących łącznie blisko 2,5 tys. osób. Trzecią byli Włosi z gronem 1326 pielgrzymów w ramach 47 grup.

Dane dotyczące liczby pielgrzymów zostały zaprezentowane w związku z 43. edycją spotkania hotelarzy w Fatimie, w którym uczestniczył m.in. rektor fatimskiego sanktuarium ksiądz Carlos Cabecinhas. Przypomniał on, że od marca 2020 r., kiedy w związku z pojawieniem się Covid-19 niezbędne było zamknięcie sanktuarium w Fatimie, a następnie wprowadzenie surowych restrykcji sanitarnych, liczba napływających do tej portugalskiej miejscowości osób drastycznie spadła. Zaznaczył, że pomiędzy marcem a majem 2020 r. sanktuarium Matki Bożej Różańcowej zostało zamknięte dla pielgrzymów. Ksiądz Cabecinhas wskazał, że pomimo obowiązywania w tym miejscu kultu maryjnego restrykcji sanitarnych miliony osób na całym świecie miały możliwość łączenia się z sanktuarium za pośrednictwem transmisji online.

Przed pojawieniem się pandemii Fatimę odwiedzało średnio w roku 5-6 mln pielgrzymów z całego świata.

2022-03-29 22:02

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Triduum fatimskie w Bolesławcu

[ TEMATY ]

Fatima

Ks. Janusz Diament, Kacper Gąsiorowski

W dniach 13-15 maja w bolesławieckiej bazylice maryjnej przeżywane było triduum maryjne, w łączności z papieżem Franciszkiem przebywającym w Fatimie.

W sobotę o godz. 18,00 sprawowana była Eucharystia pod przewodnictwem ks. Janusza Diamenta, w której uczestniczyli pielgrzymi, którzy wrócili z Fatimy. Podczas liturgii poświęcony został ornat fatimski ufundowany przez pielgrzymów. Będzie on służył w czasie comiesięcznych pokutnych nabożeństw fatimskich. Na zakończenie Eucharystii odbyła się procesji, podczas której niesiono figurę Matki Bożej Fatimskiej.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Kustosz z Rokitna nowym proboszczem zielonogórskiej konkatedry

2022-08-16 13:33

[ TEMATY ]

konkatedra

Zielona Góra

Rokitno

ks. Piotr Bortnik

Kamil Krasowski

Kapłan obejmie zielonogórską konkatedrę po pięciu latach posługi w Rokitnie

Kapłan obejmie zielonogórską konkatedrę po pięciu latach posługi w Rokitnie

Ks. kan. Piotr Bortnik obejmie jako proboszcz zielonogórską konkatedrę pw. św. Jadwigi Śląskiej.

O takiej decyzji poinformował pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński podczas wczorajszych diecezjalnych uroczystości dożynkowych w Rokitnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję