Reklama

Kościół

Dzień Dobra - nowa inicjatywa w święto patronalne Caritas

Przypadająca 24 kwietnia Niedziela Miłosierdzia Bożego to święto patronalne Caritas, które w tym roku będzie obchodzone jako Dzień Dobra. Tego dnia w całym kraju odbędą się koncerty, pikniki, warsztaty, pokazy i imprezy sportowe pokazujące jak wiele dobra dzieje się dzięki zaangażowaniu w wolontariat. Wojna w Ukrainie nadała przygotowaniom do tego święta nowy kontekst - przeprowadzone w Dniu Dobra kwesty pomogą m.in. w utrzymaniu placówek dających schronienie uchodźcom.

[ TEMATY ]

Caritas

Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela Bożego Miłosierdzia, ustanowiona przez św. Jana Pawła II, przypada zawsze w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Jest to jednocześnie patronalne święto Caritas i dzień otwierający Tydzień Miłosierdzia, czas uważnego wsłuchiwania się w potrzeby ludzi najbiedniejszych, bezdomnych, chorych i samotnych oraz uciekających przed wojną.

Caritas postanowiła uczynić z tego dnia święto dobroczynności, które przyjęło nazwę Dzień Dobra. Do jego świętowania zaproszono Caritas diecezjalne. - Jest wiele ogólnopolskich projektów, w które angażują się także poszczególne lokalne Caritas, ale brakowało jednego, które je połączy. W tym roku to będzie możliwe. Pracę nad Dniem Dobra rozpoczęliśmy rok temu. Dziś wiemy, że 24 kwietnia w całej Polsce odbędzie się kilkaset różnych wydarzeń - pikników, koncertów, kiermaszów i innych atrakcji. Ten dzień pozwoli nam dostrzec jak ważna jest pomoc, jaką Caritas niesie każdego dnia - wyjaśnia ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzień Dobra będzie połączony ogólnopolską zbiórką finansowa pod hasłem "Miejsca, które są domem". Takie miejsca Caritas tworzy w całej Polsce. Są to m.in. 23 Domy Samotnej Matki, dziewięć ośrodków interwencyjnych świadczących pomoc kobietom w kryzysie, 98 świetlic terapeutycznych, 22 hospicja, 61 Okien Życia, a także Centra Migrantów i Uchodźców, których funkcjonowanie jest obecnie mocno rozwijane. - Każde z tych miejsc staje się domem. Niektóre na chwilę, inne na tydzień, jeszcze inne na długie lata. Dziś wiele z nich stało się domem dla naszych przyjaciół z Ukrainy - dodaje ks. Iżycki.

Podziel się cytatem

Reklama

Zbiórka zostanie przekazana na wsparcie placówek świadczących pomoc rodzinom, dzieciom, uchodźcom z Ukrainy. W wydarzenie włączy się Fundacja Polska Bezgotówkowa, która wraz z partnerami (eService i Wordline) udostępni terminale płatnicze i tym samym umożliwi wsparcie w bezgotówkowym przekazywaniu datków.

Reklama

- 24 lutego, w dniu wybuchu wojny na Ukrainie i dokładnie dwa miesiące przed Niedzielą Bożego Miłosierdzia, zawahaliśmy się i Dzień Dobra stanął pod znakiem zapytania. Poczuliśmy, że świętowanie nie jest adekwatne do sytuacji. Szybko jednak zrozumieliśmy, że ten dzień jest potrzebny, zarówno wolontariuszom Caritas, którzy od tygodni pracują dzień i noc, jak i naszym przyjaciołom z Ukrainy, bo przecież ośrodki Caritas, które są domem dla potrzebujących, teraz stały się domem dla przybyszów zza wschodniej granicy - mówi dyrektor Caritas Polska. I dodaje: "Wiemy przecież, że ludzie, którzy do nas przyjechali, zostaną tu pewnie dłużej, może na miesiące lub lata. Naszym zadaniem będzie nie tylko doraźna pomoc, ale także pomoc długofalowa połączona z integracją".

Reklama

Dodatkowym motywem świętowania Dnia Dobra w duchu wsparcia obywatelom Ukrainy jest to, że 24 kwietnia wierni Kościołów wschodnich obchodzić będą Wielkanoc.

Reklama

Organizatorzy Dnia Dobra dokładają starań, aby zaplanowane na 24 kwietnia wydarzenia były jak najbardziej atrakcyjne. – Podobnie jak wspólnie działamy na co dzień, chcemy też wspólnie celebrować wielkie święto pomagania, jakim będzie Dzień Dobra. Ponad 700 zespołów wolontariuszy z całej Polski zgłosiło się do udziału w tym przedsięwzięciu. Będziemy pokazywać, co robimy, zachęcać do włączania się w nasze akcje, a także cieszyć się tym, że możemy działać razem – opowiada br. Cordian Szwarc OFM, zastępca dyrektora Caritas Polska, odpowiedzialny w organizacji m.in. za rozwój wolontariatu.

– Spotykamy w życiu wiele trudnych sytuacji, chorób, ubóstwa i samotności. W obliczu tych zdarzeń czasem łatwo o zwątpienie. W Caritas niesiemy nadzieję poprzez codzienną, cichą i konkretną pomoc. Każdego dnia wolontariusze i pracownicy Caritas w całej Polsce pochylają się nad najbardziej potrzebującymi. Odkrywamy że dobra jest więcej i to jest ideą naszego Dnia Dobra – dodaje br. Cordian.

Wśród zapowiadanych atrakcji będą m.in. duży koncert Arki Noego w Poznaniu, taneczne spotkanie z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną w Częstochowie, Festyn Dobra z prezentacją działań diecezjalnej Caritas oraz koncertami zespołów MTA, Duża Rajska Kawa i TATU w Bydgoszczy, czy też występ grupy TGD w Radomiu, a także dziesiątki mniejszych i większych imprez w wielu miejscach Polski.

– Dla przykładu – w Mościsku odbędzie się polsko-ukraińskie spotkanie przy wspólnym stole, w Pakości bieg na orientację zakończony ogniskiem. Każde ze środowisk włączających się w obchody Dnia Dobra, to jedno serce na mapie Polski. Ile takich serc będzie biło w jednym rytmie tego dnia i co dokładnie wydarzy się w poszczególnych miejscach, można sprawdzić na stronie dziendobra.pl – zachęca Edyta Foryś z Caritas Polska, koordynatorka Dnia Dobra.

Reklama

Dobroczynną akcję Caritas promuje i jest jednocześnie jej muzycznym motywem piosenka „Nasz dom” (muzyka – Jan Smoczyński, Mateusz Otremba, słowa – Tomasz Kruczek, Mateusz Otremba, Jan Smoczyński, Sylwia Smoczyńska, Agnieszka Musiał). Ambasadorką Dnia Dobra została aktorka i prezenterka telewizyjna Ida Nowakowska, która dla dzieci ewakuowanych z Ukrainy poprowadziła warsztaty taneczne w jednym z ośrodków Caritas.

Podziel się cytatem

Reklama

Organizatorzy Dnia Dobra mają nadzieję, że ta wspólna inicjatywa Caritas Polska, diecezjalnych Caritas oraz lokalnych środowisk, takich jak Szkolne Koła Caritas i Parafialne Zespoły Caritas, zaprocentuje wzrostem zainteresowania działalnością na rzecz innych – nie tylko na rzecz uchodźców, ale wszystkich osób potrzebujących pomocy.

Jak wesprzeć placówki Caritas, które są domem? Można to uczynić, dokonując wpłaty na stronie dziendobra.pl. Można też wysłać SMS o treści DOBRO pod nr 72052 (koszt 2,46 zł) lub wpłacic dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty: DOBRO).

2022-03-31 14:17

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: wielki mecz charytatywny

[ TEMATY ]

piłka nożna

Caritas

TVP Lublin

Organizator meczu

Organizator meczu

- Zagraliśmy mecz pokazowy z mistrzami Europy, chyba najbardziej utytułowaną w ostatnich latach drużyną polską, bo piłka nożna – najbardziej popularny sport, nie ma zbyt wielu sukcesów. Jak widać jednak, jest się czym chwalić – ze śmiechem dodawał Piotr Świerczewski, siedemdziesięciokrotny reprezentant Polski.

Blisko 10 tysięcy złotych na Fundusz Caritas Dzieciom, około 3 tysiące widzów, ponad dwie godziny sportowych emocji, 11 mistrzów Europy oraz 11 gwiazd polskiej piłki nożnej. Tak w skrócie podsumować można Mecz charytatywny zorganizowany na rzecz podopiecznych Caritas Archidiecezji Lubelskiej, a rozgrywany w ramach IX Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza.
Lubelska hala Globus 1 maja przeżywała prawdziwe oblężenie – ministranci i lektorzy z wszystkich zakątków Polski, a także darczyńcy Caritas Archidiecezji Lubelskiej mieli bowiem okazję obejrzeć niecodzienny piłkarski pojedynek. Po przeciwnych stronach stanęły reprezentacja Polski księży oraz gwiazdy polskiej piłki nożnej. Wśród powszechnie znanych piłkarzy nie mogło zabraknąć Jerzego Brzęczka, Piotra Świerczewskiego czy chociażby brata Jakuba Błaszczykowskiego, Dawida. Gwiazdorską obsadę uzupełniali znani dziennikarze sportowi - Tomasz Jasina i Rafał Patyra, a także były selekcjoner kadry narodowej – Andrzej Strejlau.
To właśnie oni, wraz z księżmi, którzy niedawno wywalczyli tytuł mistrzów Europy stworzyli niesamowite widowisko. W sportowej walce, zgodnej z zasadami fair-play, księża, mimo ogromnego wsparcia ze strony publiczności, musieli uznać wyższość rywali. – Dziś zaprezentowaliśmy bardzo wysoki poziom! Myślę, że nasi księża nieprzypadkowo są mistrzami Europy. Grają bardzo dobrze. Mieli naprzeciw siebie drużynę złożoną z byłych i obecnych piłkarzy, a więc tych, którzy wiedzą doskonale jak się po boisku poruszać, a mimo to radzili sobie świetnie – przyznał po zakończonym spotkaniu Tomasz Jasina.
- Zagraliśmy mecz pokazowy z mistrzami Europy, chyba najbardziej utytułowaną w ostatnich latach drużyną polską, bo piłka nożna – najbardziej popularny sport, nie ma zbyt wielu sukcesów. Jak widać jednak, jest się czym chwalić – ze śmiechem dodawał Piotr Świerczewski, siedemdziesięciokrotny reprezentant Polski. Obaj zawodnicy zwrócili jednak uwagę, że najważniejszy tego wieczoru był cel – Fundusz Caritas Dzieciom, a właściwie kryjący się za nim najmłodsi podopieczni Caritas AL. - Liczy się przede wszystkim idea, liczy się to, że można zrobić coś dla wielu dzieci. Dzięki temu te właśnie dzieci mogą pojechać na wakacje, mogą zjeść ciepły posiłek. Uważam, że akcje organizowane przez Caritas, wspierane przez takie przedsięwzięcia jak ten mecz to jest kapitalna sprawa – podsumował Jasina.
Jednym z kluczowych elementów imprezy była aukcja charytatywna, podczas której wylicytować można było koszulkę Borussi Dortmund z numerem 16 oraz autografem Jakuba Błaszczykowskiego. Z licytacji pozyskano 2 tysiące złotych. Tuż po niej on-line z kibicami w hali Globus połączył się kapitan reprezentacji Polski. Jakub przekazał pozdrowienia dla wszystkich uczestników IX Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza, a także wyraził radość, że mógł choćby poprzez prezent w postaci koszulki stać się częścią wydarzenia. - Super impreza. Bardzo chętnie przyjeżdżam na takie wydarzenia i cieszę się, że są ludzie, którzy podejmują się ich organizacji. Najważniejszy jest cel, bo przecież zbieramy pieniądze na dzieci, a przy okazji robimy coś przyjemnego – idealne połączenie – ocenił Mecz charytatywny Dawid Błaszczykowski.
Wydarzenie rozpoczął modlitwą oraz zakończył błogosławieństwem metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik. Zebrani w hali Globus wspólnie odśpiewali hymn narodowy oraz Apel Jasnogórski, który przeżywali w duchowej łączności ze św. Janem Pawłem II. Szczegóły dotyczące wydarzenia: www.lublin.caritas.pl oraz www.facebook.com/caritaslublin .

CZYTAJ DALEJ

Matko Boża Piaskowa, módl się za nami...

2024-05-16 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Matka Boża Piaskowa

Jan Paweł II zatwierdził z kolei tytuł Matki Bożej Kodeńskiej jako Matki Jedności. Burzliwe losy obrazu Matki Bożej Kodeńskiej ilustrują, jak kręte i skomplikowane drogi prowadzić mogą do pojednania ludzi z Bogiem i pomiędzy sobą.

Rozważanie 17

CZYTAJ DALEJ

L'Osservatore Romano - nowa forma na współczesne czasy

Priorytety i wyzwania przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, zwiedzanie Rzymu w dwa dni, synodalne spotkanie proboszczów, dziesiąta rocznica kanonizacji Jana Pawła II, a także kard. Gianfranco Ravasi o korzeniach Jubileuszu - to tylko niektóre z artykułów polskiej wersji językowej miesięcznika L'Osservatore Romano, która ukazała się w formie elektronicznej z nową szatą graficzną.

Ten watykański tytuł pierwszy raz ukazał się w 1861 r., a w języku polskim - z inicjatywy św. Jana Pawła II - jest wydawany od 1980 r.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję