Reklama

Świat

Grupa biskupów polskich koncelebrowała dziś Mszę św. z papieżem Franciszkiem

[ TEMATY ]

ad limina

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH

Dom św. Marty

Dom św. Marty

Abp Stanisław Gądecki, bp Piotr Libera oraz poznańscy biskupi pomocniczy: Zdzisław Fortuniak, Grzegorz Balcerek i Damian Bryl uczestniczyli dziś w koncelebrowanej Mszy św., której w Domu Świętej Marty przewodniczył papież Franciszek.

Reklama

Dzieląc się w Radio Watykańskim swoimi wrażeniami abp Gądecki podkreślił bezpośredniość Ojca Świętego i jego styl, wyróżniający się modlitewnym skupieniem a także chwilami milczenia. - Wskazuje to na wielką mistyczną wrażliwość papieża Franciszka - zaznaczył metropolita poznański i porównał duchowość eucharystyczną obecnego Następcy św. Piotra z duchowością bł. Jana Pawła II - skoncentrowanie na Bożych tajemnicach przeżywanych w Eucharystii. Abp Gądecki, podobnie jak inni biskupi mieszkający w Domu Świętej Marty spotykał się z Ojcem Świętym także przy posiłkach. Dzisiaj miał okazję zamienienia kilku słów i na uwagę, iż w papieską posługę wpisane jest nieustanne męczeństwo, usłyszał odpowiedź Franciszka, że rzecz ma się inaczej - jest to radość nieustannego poznawania Kościoła.

Wracając do Polski abp Gądecki pragnie przybliżyć kapłanom "metodologię" papieża Franciszka, co także jest pewną nowością w pracy Kurii Rzymskiej. Rozmawiając z prefektem Kongregacji ds. Duchowieństwa kardynałem - nominatem Beniamino Stellą metropolita poznański dostrzegł, że również dla pracowników poszczególnych dykasterii uczenie się "stylu Franciszka" jest pewnym wyzwaniem. Stąd spotykając się z kapłanami abp Gądecki chce im wskazać konieczność przemyślenia i zmiany stylu relacji z wiernymi.

Rozmawiając z Ojcem Świętym pasterz Kościoła poznańskiego mógł podzielić się również uwagami dotyczącymi prób przeciwstawiania przez antyklerykalne media "dobrego papieża" "złym biskupom i kapłanom polskiego Kościoła". Franciszek jest świadom tych manipulacji, które przypominają początek lat sześćdziesiątych, kiedy komunistyczne media przeciwstawiały "dobrego papieża Jana XXIII" kardynałowi Wyszyńskiemu, "stającemu na przeszkodzie" dialogu Kościoła z marksizmem. Stąd zadaniem Kościoła w Polsce jest uważne wsłuchiwanie się w przesłanie Ojca Świętego, aby wyzwolić się z duchowego spadku po komunizmie, z tej dwoistości myślenia i działania - powiedział abp Stanisław Gądecki.

2014-02-08 17:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wacław Depo: Spotkanie z papieżem Franciszkiem to spotkanie z Ojcem

Trzecia grupa polskich biskupów przebywa w Rzymie w ramach wizyty ad limina apostolorum. W tym gronie są również biskupi częstochowscy: abp Wacław Depo oraz bp Andrzej Przybylski.

Pasterz Kościoła częstochowskiego abp Wacław Depo w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską mówi m. in. o jednym z głównych elementów wizyty – spotkaniu z papieżem Franciszkiem, a także o wizycie w Dykasterii ds. Komunikacji:

CZYTAJ DALEJ

Węgry: Premier Orban ogłosił stan wyjątkowy ze względu na wojnę na Ukrainie

Premier Węgier Viktor Orban ogłosił we wtorek stan wyjątkowy w tym kraju, który będzie obowiązywał od środy ze względu na wojnę na Ukrainie. "Rząd potrzebuje pola manewru, by móc szybko reagować na pojawiające się wyzwania" - oświadczył Orban w nagraniu opublikowanym na Facebooku.

Jak podkreśliła agencja Reutera, węgierski gabinet uzyskał w ten sposób możliwość podejmowania decyzji przy pomocy dekretów. Orban wprowadzał już w przeszłości stan wyjątkowy z powodu wzmożonego napływu migrantów, a także pandemii Covid-19. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Polski Kościół prawosławny wstrzymuje udział w wydarzeniach ekumenicznych po ordynacji kobiet u luteran

2022-05-24 15:28

[ TEMATY ]

prawosławie

Jorge Lascar/Foter.com/CC-BY

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny nie uznaje ordynacji kobiet w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP i zapowiedział zawieszenie członkostwa w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE) "w przypadku nasilenia się problemu". Na razie natomiast nie będzie uczestniczył w wydarzeniach z udziałem "prezbiterek". List o takiej treści prawosławny metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa skierował do prezesa PRE bp. Andrzeja Malickiego.

- Kościoły mają możliwość zachowania własnych zasad i autonomii, lecz na gruncie ekumenicznym starają się szanować różnorodność - skomentował całą sytuację dla KAI bp Jerzy Samiec, zwierzchnik polskich luteran i b. prezes PRE.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję