Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

40. rocznica Milenium Chrztu Polski

Bliski współpracownik Papieża - kard. Zenon Grocholewski modlił się w Poznaniu, by przyjęty ponad tysiąc lat temu chrzest Polski zaowocował dobrem w życiu narodu. Prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego odprawił w Poniedziałek Wielkanocny 17 kwietnia uroczystą Mszę św. w poznańskiej katedrze w 40. rocznicę obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski.
„Łączymy gorące życzenia, aby ta wiara, którą przyjęli nasi praojcowie, zaowocowała w naszym życiu dla dobra każdego z nas i dla dobra naszego narodu oraz Polski” - powiedział pochodzący z Wielkopolski watykański Kardynał.
Uroczystą Liturgię celebrowano przed kopią przywiezionego dzień wcześniej z klasztoru jasnogórskiego Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, który w 1966 r. pielgrzymował po wszystkich polskich diecezjach. Zgromadzeni modlili się „o rychłą beatyfikację sług Bożych: Jana Pawła II oraz kard. Stefana Wyszyńskiego, aby przykład ich życia wzbudzał w wiernych pragnienie świętości”.
W homilii były ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski i uczestnik uroczystości milenijnych sprzed 40 lat - bp Ignacy Jeż stwierdził, że przyjęty przez Mieszka I w 966 r. Chrzest Polski „kształtował i kształtuje odtąd sumienie każdego z nas i całego naszego narodu polskiego, dając na drodze naszego życia jakże jasne rozróżnienie tego, co dobre, i tego, co złe”. Bp Jeż przypomniał też trudności, jakie komunistyczne władze czyniły Kościołowi w trakcie milenijnych uroczystości Chrztu Polski, organizując konkurencyjne obchody państwowe. Wspomniał, że władze PRL nie zgodziły się wówczas na przyjazd do Polski Papieża Pawła VI i potępiły polski Episkopat za list do biskupów niemieckich, w którym znalazły się słynne słowa: „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

Abp Michalik o pontyfikacie Benedykta XVI

W pierwszą rocznicę wyboru Josepha Ratzingera na papieża abp Michalik powiedział:
- Obecny pontyfikat to rok duchowej radości, bowiem Benedykt XVI potwierdza, że to wszystko, czego byliśmy świadkami przez 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II, jest prawdą. Benedykt XVI potwierdza też wszystko to, czego byliśmy świadkami w czasie 2000 lat trwania Kościoła, potwierdza prawdę zawartą w Ewangelii. Przede wszystkim ma odwagę bronić życia. Jestem pełen radosnego zdumienia i wdzięczności, że w czasie referendum we Włoszech jawnie bronił życia. To nie jest mieszanie się do polityki, lecz ratowanie jej. Wszelkie próby ataku na życie, poprzez klonowanie czy inne manipulacje genetyczne, obrócą się przeciwko człowiekowi.
Mamy do czynienia z kolejnym niezwykłym pontyfikatem. Benedykt XVI jest wybitnym myślicielem, naukowcem, teologiem, który okazuje się być również wybitnym człowiekiem.
Abp Michalik wyraził wdzięczność Benedyktowi XVI za jego wrażliwość wobec Polski. - Pokazał wobec nas wielką kulturę i wrażliwość - zauważył - chociażby przez fakt, że kontynuuje pozdrowienia po polsku. Choć to mały gest, jednak związany jest z wielkim wysiłkiem i trzeba to docenić. Na pewno dla Polaków olbrzymie znaczenie ma fakt, że w pierwszą podróż zagraniczną wybiera się właśnie do naszego kraju, aby - jak podkreśla - oddać hołd swojemu Poprzednikowi Janowi Pawłowi II. Jestem wdzięczny Panu Bogu za Benedykta XVI - zakończył abp Michalik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zmarł młody dziennikarz „Gościa Niedzielnego”

Tłumy wiernych żegnały 18 kwietnia dziennikarza Gościa Niedzielnego Pawła Migasa. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na cmentarzu Podgórskim w Krakowie. Zmarły dziennikarz miał 24 lata.
„Nie sposób mówić o Pawle inaczej, jak tylko dobrze. Był zdolny i pracowity. Ale szczególnie ujmowały cechy jego osobowości. Uczynny, pogodny, życzliwie nastawiony do ludzi, opanowany i poukładany wewnętrznie. Szybko stał się nie tylko naszym współpracownikiem, ale i przyjacielem. Żył sprawami wiary i Kościoła. Z rozmów z nim można było bez trudu wywnioskować, że Pan Bóg zajmuje w jego życiu centralne miejsce” - stwierdził ze wzruszeniem szef krakowskiego Gościa Niedzielnego.
Obok kolegów redakcyjnych z Krakowa Pawła Migasa żegnali redaktor naczelny Gościa Niedzielnego ks. Marek Gancarczyk oraz koledzy z lat szkolnych i studenckich. Wspomnienie o Zmarłym wygłosili prof. Walery Pisarek, red. Bogdan Gancarz i kolega ze studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Paweł Migas po krótkiej chorobie zmarł w Wielki Czwartek w Instytucie Onkologii w Krakowie. „Nie dopuszczaliśmy do siebie złych myśli, nawet wtedy, gdy dwa dni przed śmiercią odwiedziliśmy go w Instytucie Onkologii. W trakcie naszych odwiedzin Paweł tryskał pomysłami na teksty, które chciał napisać: o jubileuszach lokacji Krakowa i powstania najstarszych krakowskich klubów sportowych. Ale stało się inaczej. Bóg w swoich niezbadanych postanowieniach odwołał go do siebie” - wspominają zmarłego kolegę dziennikarze krakowskiego Gościa Niedzielnego.
Niedziela głęboko współczuje Redakcji Gościa Niedzielnego z powodu śmierci młodego dziennikarza - śp. Pawła Migasa. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

Ołtarz papieski w Krakowie - wiślana barka i kwiaty

Zadaszenie w kształcie wiślanej barki, tło z kwiatów o powierzchni 143 m kw. oraz krzyż wysoki na 23 m - to główne elementy ołtarza, przy którym Papież Benedykt XVI odprawi Mszę św. na krakowskich Błoniach 28 maja. Autorami projektu są architekci z firmy Susuł & Strama oraz ks. Andrzej Józef Nowobilski, odpowiedzialny za projekt plastyczny.
Zadaszenie ołtarza, o kształcie wiślanej barki, nawiązuje zarówno do logo papieskiej pielgrzymki Benedykta XVI, jak i do ulubionej pieśni Jana Pawła II pt. Barka. Do ołtarza prowadzą schody wzdłuż jego brzegu w formie fal oraz schody centralnie skierowane w stronę 23-metrowego krzyża.
Najbardziej efektownym elementem dekoracyjnym ołtarza są kwiaty. Kwiatowa dekoracja zajmie powierzchnię 143 m kw. Konstrukcja ołtarza ma trzy poziomy.
Cały układ, według założeń autorów, powinien w sposób prosty i subtelny podkreślać wartość nadrzędną, jaką jest spotkanie wiernych z Chrystusem w czasie Mszy św. oraz z Papieżem Benedyktem XVI.

Tydzień w Polsce

Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi - słowa Jana Pawła II znalazły się w refrenie oficjalnego hymnu wizyty Benedykta XVI w Polsce. Wybrał je metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Zwrotki hymnu, na jego zamówienie, napisał o. Jan Góra OP, autor m.in. popularnej pieśni Abba, Ojcze. Autorami muzyki są liderzy zespołu „Siewcy Lednicy”. Grupa wykona hymn podczas spotkania Papieża z młodzieżą w Krakowie.

Prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego - kard. Zenon Grocholewski otrzymał w Poznaniu złoty medal „Labor Omnia Vincit”, przyznany przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego za „krzewienie idei pracy organicznej”.

Do Warszawy wrócił ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka, odwołany na konsultacje, gdy po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi zaostrzyły się stosunki dyplomatyczne między Mińskiem a Warszawą. Teraz Mińsk chce poprawy stosunków z Polską. Białoruskie władze przedstawiły Polsce całą listę wspólnych inicjatyw.

Media podały, że Holandia nie otworzy szybko rynku pracy dla pracowników z nowych państw UE, w tym Polski. Obserwatorzy twierdzą, że i opozycja, i koalicja rządząca w Holandii boją się polskiej konkurencji. Tymczasem zrzeszająca francuskich przedsiębiorców Paryska Izba Handlowo-Przemysłowa zaapelowała do rządu w Paryżu o otwarcie francuskiego rynku pracy dla obywateli z Polski i innych nowych krajów UE.

Doradca Premiera RP ds. Polonii i Polaków za granicą Michał Dworczyk poinformował posłów, że do czerwca br. rząd przedstawi parlamentowi swój projekt ustawy o Karcie Polaka.

Na wniosek sen. Antoniego Szymańskiego (PiS) w najbliższym czasie senatorowie przygotują uchwałę zobowiązującą rząd do opracowania raportu na temat kondycji polskich rodzin wraz z instrumentarium budowania długofalowej polityki na rzecz rodziny.

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował wiele zapisów ustawy o wolnym dostępie do zawodów prawniczych, uznając m.in., że pozbawia ona samorządy adwokackie należytego wpływu na przebieg szkolenia i egzaminu adwokackiego.

NIK zarzucił państwowym uczelniom, że rokrocznie zmniejszają limity przyjęć na bezpłatne studia, a mnożą indeksy na płatnych kierunkach - ograniczając dostęp do nauki biednej młodzieży. NIK dodał także zarzut bezprawnego zawyżania opłat za naukę.

Lubelski oddział IPN otrzymał z archiwów ukraińskich kilkusetstronicowy zbiór dokumentów dotyczących zbrodni ludobójstwa popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej na Wołyniu. Według historyków z IPN, to kolejny krok ku procesowemu udowodnieniu popełnienia tej zbrodni.

Prokuratura Apelacyjna w Lublinie wszczęła śledztwo po doniesieniu redaktora naczelnego Gazety Polskiej Tomasza Sakiewicza o nadużyciach w Komitecie ds. Młodzieży i Kultury Fizycznej w latach 80., gdy kierował nim Aleksander Kwaśniewski.

Narodowy Bank Polski zaprezentował banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Jana Pawła II. Ma on nominał 50 zł, a jego emisja zaplanowana jest na 16 października br., w kolejną rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża (projekt graficzny banknotu - autorstwa Andrzeja Heidricha - zaakceptowali: kard. Józef Glemp i kard. Stanisław Dziwisz oraz abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski i abp Józef Michalik - przewodniczący KEP.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śp. ks. Tadeusz Kasperek - proboszcz, jakich mało

2024-05-20 22:29

Katarzyna Dybeł

Ks. prałat Tadeusz Kasperek w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej - 12 marca 2010, Góra Błogosławieństw

Ks. prałat Tadeusz Kasperek w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej - 12 marca 2010, Góra Błogosławieństw

    Emerytowany proboszcz parafii pw. św. Piotra w Wadowicach i honorowy obywatel Miasta Wadowice ks. prałat Tadeusz Kasperek zmarł 17 maja br. w krakowskim szpitalu.

    Charyzmatyczny kapłan, ksiądz z powołania, ceniony i lubiany, obdarzony licznymi talentami, mocną osobowością i determinacją w posługiwaniu tym, których Bóg stawiał na jego drodze. Pełen niewyczerpanej energii i wciąż nowych pomysłów, zawsze otwarty i gościnny, rozmodlony i umiejący rozmodlić innych, gotowy rozmawiać z każdym niezależnie od jego poglądów, twórczy, kochający Kościół – proboszcz jakich mało. Wyjątkowy gospodarz i organizator, dla wielu przyjaciel, duchowy ojciec, spowiednik i mistrz ewangelicznego słowa. Serce i czas miał dla wszystkich, ale w centrum jego duszpasterskiej troski były dzieci i osoby chore, starsze, zmagające się z cierpieniem i niezrozumieniem. Przez ostatnie lata swego życia doświadczył krzyża ciężkiej choroby i kalectwa, który niósł w heroiczny sposób, ofiarując wiele z tego cierpienia w intencji swoich parafian.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

[ TEMATY ]

wywiad

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

W godzinnym wywiadzie papież opisuje swe spotkania z dziećmi z Ukrainy, które nie potrafią się już uśmiechać. Apeluje o zakończenie toczących się na świecie wojen. „Dążcie do negocjacji. Dążcie do pokoju. Wynegocjowany pokój jest zawsze lepszy niż niekończąca się wojna” - przekonuje Franciszek. Zachęca też do modlitwy o pokój, którą sam praktykuje. „Zatrzymajcie się, negocjujcie” - powtarza Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: samobójstwo dla chrześcijan nie jest opcją

2024-05-21 14:30

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

samobójstwo

Kard. Müller

Karol Porwich/Niedziela

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Samounicestwienie przez samobójstwo, narkotyki i alkohol lub powiedzenie «nie» naszej męskiej lub kobiecej seksualności nie są opcjami dla chrześcijan - stwierdził na zakończenie tradycyjnej pielgrzymki do Chartres były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller. Przewodniczył on w Poniedziałek Wielkanocny w tym sanktuarium Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego z udziałem 18 tys. wiernych. Wśród młodych, którzy przybyli w poniedziałek do katedry w Chartres, było także 1500 zagranicznych pielgrzymów, głównie z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, ale także z USA i wielu innych krajów. Trzydniowa pielgrzymka, odbywająca się od 1983 roku przyciągnęła w tym roku rekordową liczbę pątników.

W swoim kazaniu kardynał Müller odniósł się do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcę zobaczyć Boga” i porównał ludzkie życie i historię Kościoła do pielgrzymki: „Aby zobaczyć Boga, musimy podążać za Chrystusem na drodze naszego życia, aż dotrzemy do celu w naszym wiecznym domu” - zaznaczył. Przypomniał, że światłem na tej drodze jest Logos, Jezus Chrystus, który „prowadzi nas bezpiecznie do sensu i celu naszego życia, kiedy widzimy Boga twarzą w twarz”. Cytując konstytucję dogmatyczną Lumen gentium Soboru Watykańskiego II zaznaczył, że „Kościół wśród prześladowań świata i pociech Bożych podąża naprzód w pielgrzymce, głosząc krzyż i śmierć Pana, aż przyjdzie” (n.8).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję