Reklama

Kościół

Abp Jędraszewski do młodych: Być w pełni wolnym człowiekiem to znaczy kochać

Duch Święty daje życie w autentycznej wolności, wolności dzieci Bożych, a być w pełni wolnym człowiekiem to znaczy też kochać – kochać Boga i drugiego człowieka – mówił abp Marek Jędraszewski, który udzielił sakramentu bierzmowania 143 młodym z parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie.

[ TEMATY ]

młodzi

abp Marek Jędraszewski

BP KEP

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na trudność, jaką mieli Apostołowie, by w Jezusie rozpoznać to, jaki jest Bóg Ojciec. Jego miłość do człowieka najpełniej objawiła się przez krzyż i zmartwychwstanie. – Poznali jak miłosierny, jak pełen miłości jest Bóg Ojciec, skoro zesłał na świat swojego Syna właśnie po to, aby przez swoje cierpienie, mękę i śmierć na krzyżu nas z sobą pojednać, żebyśmy mogli stać się, dzięki tej ofierze Jezusa, na powrót Bożymi dziećmi – mówił arcybiskup zaznaczając, że zostało to potwierdzone przez zmartwychwstanie Chrystusa. Podkreślił, że wszystko to, czego nauczał ich Jezus i czego byli świadkami stało się dla nich w pełni zrozumiałe i jasne, kiedy otrzymali Ducha Świętego. – Dlatego z takim zapałem i przekonaniem poszli na cały świat głosząc dobrą nowinę, czyli Ewangelię o zbawieniu, które dokonało się w Panu naszym i przez Pana naszego Jezusa Chrystusa – dodawał.

Odwołując się do słów kandydatów do bierzmowania, którzy prosząc o sakrament powiedzieli, że potrzebują go, aby „móc mężnie wyznawać chrześcijańską wiarę i według niej żyć” arcybiskup podkreślił, że Chrystus nieustannie zsyła od Ojca na kolejne pokolenia chrześcijan Ducha Świętego – Ducha prawdy, mocy, męstwa, mądrości – po to, aby głosić wielkie sprawy odnoszące się do życia człowieka.

Przypominając słowa z dzisiejszej Ewangelii: „Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia” metropolita zachęcał do podążania za Jezusem. – Idąc za Chrystusem, który jest światłością świata, nie zbłądzimy, nasze życie będzie pełne wewnętrznej prawdy i piękna – mówił arcybiskup podkreślając, jak ważne jest otwarcie się na dary Ducha Świętego w sakramencie bierzmowania. – Żebyście dzięki Duchowi Świętemu mogli żyć w autentycznej wolności, wolności dzieci Bożych – wskazywał zaznaczając, że wolność to nie błądzenie, a podążanie za Chrystusem. – Być w pełni wolnym człowiekiem to znaczy też kochać – kochać Boga, (…) kochać drugiego człowieka, jak siebie samego. Ogromne są przestrzenie miłości. Każdy z nas staje przed możliwościami, które się przed nim otwierają. Chodzi o to, aby pośród tych możliwości wybierać to, co jest słuszne, do czego wzywa nas Pan Jezus – mówił dodając, że takie wybory przynoszą osobiste szczęście i uszczęśliwiają tych, którzy potrzebują naszego wsparcia.

Na koniec metropolita zaznaczył, że aktualny czas jest szczególną okazją, aby umocnieni darami Ducha Świętego bierzmowani nieśli dobro wszędzie tam, gdzie jest od nich oczekiwane.

2022-04-05 08:47

Ocena: +6 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto młodych w Lublinie i Chełmie

Tradycję spotkania młodzieży z biskupami, a co kilka lat z papieżem na Światowych Dniach Młodzieży, zapoczątkował papież Jan Paweł II w 1985 r.; pierwsze odbyły się w Rzymie. W 2016 r. mieliśmy przyjemność gościć młodzież z całego świata oraz papieża Franciszka w Krakowie, podczas ogólnoświatowych Dni Młodzieży. Teraz młodzież z całego świata spotka się podczas diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży w swoich regionach. W Archidiecezji Lubelskiej zapraszamy młodzież do wspólnego spotkania. Jak co roku świętować będziemy w Lublinie i Chełmie.

Program w Lublinie

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Kolejne "Gorzowskie Wędrowanie"

2023-01-29 15:02

[ TEMATY ]

Bledzew

Gorzowskie Wędrowanie

bł. Matka Róża Czacka

Rafał Mołek

Od roku, co miesiąc, pielgrzymują do różnych parafii. Tym razem uczestnicy tzw. "Gorzowskiego Wędrowania" wyruszyli z parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., a ich celem była parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bledzewie.

Tym razem 28 stycznia w wędrówce pielgrzymom towarzyszyły relikwie bł. Matki Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję