Reklama

Niedziela Legnicka

Biskup legnicki u św Jakuba

Na zaproszenie które napłynęło z sąsiedniej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, 30 marca biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, wziął udział w uroczystościach ku czci św. Jakuba w Jakubowie.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Jakubów

biskup legnicki

ks. Piotr Nowosielski

Powodów do świętowania było kilka. Od strony lokalnej, podczas tego wydarzenia bp diecezjalny Tadeusz Lityński pobłogosławił nową, jubileuszową figurę św. Jakuba i koronę do obrazu w kościele, w ołtarzu głównym, która wraca na swoje miejsce po 300 latach.

Poświęcony też został nowy dach na domu parafialnym, który spłonął podczas pożaru w ubiegłym roku. Kolejnym powodem o charakterze diecezjalnym, było zapoczątkowanie Ogólnopolskiego Synodu Jakubowego. Pierwsza sesja odbyła się po uroczystości w Jakubowie, w głogowskim teatrze. Inauguracyjne wykłady wygłosili ks. prał. Eugeniusz Jankiewicz i dr Waldemar Hass, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. Kolejne sesje synodalne zaplanowano w Ośnie Lubuskim, Szczyrku, Lęborku i 30 kwietnia na Jasnej Górze. Jego hasłem są słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Świadomość europejska zrodziła się w pielgrzymowaniu”. Patronat nad Synodem objął nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

W wymiarze Kościoła powszechnego, uroczystości w Jakubowie były okazją do przypomnienia wizyty św. Jana Pawła II w Santiago de Compostella przed 40 laty.

Wszystkie te motywy zostały przypomniane w homilii, którą wygłosił biskup legnicki. Mówiąc o słowie jubileusz, zwrócił uwagę że ma on korzenie biblijne. Nawiązując zaś do wizyty papieskiej przywołał słowa Jana Pawła II: ... kieruję do ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie. (JP II 9XI 1982)

Kustosz sanktuarium ks. kan. Stanisław Czerwiński, który od początku swej pracy w tej parafii (1999 r.) podjął się rozszerzania kultu św. Jakuba, podziękował wszystkim uczestnikom i darczyńcom za obecność i wspólną modlitwę. Warto dodać, że decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznana mu została Złota Odznaka „Za opiekę nad zabytkami”.

Reklama

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa, parlamentarzyści, delegacje władz samorządowych, służb mundurowych, szkół im Jana Pawła II, Bractw św. Jakuba i indywidualni goście.

Jakubowy Rok Jubileuszowy, którego główne uroczystości wypadały w roku ubiegłym, decyzją papieża Franciszka, z racji panującej pandemii został przedłużony do końca bieżącego roku.


  

2022-04-05 09:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Iść drogą w świetle Objawienia Jezusa Chrystusa

[ TEMATY ]

katedra

biskup legnicki

Objawienie Pańskie

ks. Piotr Nowosielski

W dniu przeżywanego Święta Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, Mszy św. w legnickiej katedrze przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, zachęcając do wędrowania drogą życia, w świetle objawienia Jezusa Chrystusa.

- Przeżywamy uroczystość Objawienia Pańskiego. Bóg który na różne sposoby przemawiał do człowieka, przemówił także przez Swego Syna, który stał się jednym z nas i swoim życiem, męką, śmiercią i swoim zmartwychwstaniem objawił miłość Boga do człowieka, do każdego z nas.

CZYTAJ DALEJ

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk na Ukrainie

2022-11-29 12:48

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ambasador Rosji przy Watykanie Aleksander Awdiejew powiedział agencji Ria Novosti, że wyraził Stolicy Apostolskiej „oburzenie” Moskwy z powodu słów papieża w wywiadzie dla jezuickiego magazynu „America” dotyczących aktów okrucieństwa wojsk rosyjskich na Ukrainie, zwłaszcza Buriatów i Czeczenów – podała agencja ANSA.

„Wyraziłem oburzenie takimi insynuacjami i podkreśliłem, że nic nie może zachwiać spójności i jedności wielonarodowego narodu rosyjskiego” - powiedział ambasador.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Kard. Sarah wskazuje, że w przypadku Zachodu mamy obecnie do czynienia nie tyle z otwartą nienawiścią do wiary, ile coraz bardziej widocznymi i pogłębiającymi się uprzedzaniami wobec chrześcijaństwa. Afrykański hierarcha mówił o tym w wywiadzie dla telewizji EWTN prezentując swą najnowszą książkę pt. „Katechizm życia duchowego”. Jest ona głęboką refleksją nad siedmioma sakramentami oraz nad tym, jak czynić postępy w życiu duchowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję