Reklama

Niedziela Legnicka

Biskup legnicki z wizytą u uchodźców w Piechowicach

Dzień 4 kwietnia 2022r., był dniem odwiedzin szczególnych gości w Piechowicach. Z wizytą przybył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski wraz z wiceminister edukacji Marzeną Machałek. W spotkaniu wzięli udział także dyrektor Caritas diecezjalnej ks. Rober Serafin i burmistrz Piechowic Jacek Kubielski.

- Wiemy że sprowadziły was tutaj bardzo trudne i dramatyczne przeżycia z waszych stron, ale dla nas jest wielka radością mieć was tutaj między nami. Na pewno z powodu tej radości tutejsi mieszkańcy, wolontariusze tak chętnie zaczęli wam pomagać. Na pewno cieszy się też Kościół i dyrektor Caritasu, to przecież znak że Kościół też o was myśli i też chce z radością pomóc. A na dzieci mniejsze i większe, też z radością czeka szkoła. Tej radości chcemy i od was zaczerpnąć i posłuchać tego, co macie do pokazania i powiedzenia – mówił Biskup legnicki witając się z wszystkimi.

Po spotkaniu z osobami zarządzającymi ośrodkiem, woluntariuszami, odwiedzeniu kilku miejsc w których mieszkają uchodźcy, wysłuchaniu małego występu artystycznego przygotowanego z udziałem dzieci i dorosłych na który złożyły się hymn Ukrainy, Polski i piosenka „Barka”, wysłuchaniu głosów osób dzielących się swoimi wspomnieniami, a także wypowiadającymi słowa podziękowań, był też czas na podsumowanie spotkania.

- Słyszymy dzisiaj wspomnienia osób z ich tragicznej przeszłości i z drogi ze swojej Ojczyzny do tego miejsca. Obok tych smutnych wspomnień, pojawiają się także te radośniejsze, konkretne myśli o przyszłości, dotyczące pracy, szkoły, szukania samodzielnego zakwaterowania, tak by nie musieli się czuć w Polsce jako goście, ale jako nasi sąsiedzi, żyjąc, pracując, modląc się wśród nas. To wszystko się dzisiaj tutaj łączy – mówił biskup Siemieniewski.

- Wśród uchodźców którzy tutaj przyjechali z ogarniętą wojną Ukrainy, widzimy łzy w oczach kiedy wspominają te tragiczne minione wydarzenia. Ale widzimy też łzy szczęścia i uśmiech, które wyrażają wdzięczność i serdeczność za to, że tu znaleźli to nowe miejsce. Za to chcę podziękować diecezji legnickiej, Biskupowi legnickiemu, ks. dyrektorowi Caritas legnickiej wszystkim wolontariuszom którzy tak szybko zorganizowali to miejsce - mówiła minister Marzena Machałek

Reklama

Słowa podziękowań wypowiedział dyrektor Caritas diecezjalnej, ks. Robert Serafin, zaznaczając że to wszystko co do tej pory udało się zorganizować w tym i innych miejscach, diecezja zawdzięcza ludziom dobrej woli i wielu darczyńcom. Wśród nich są nie tylko mieszkańcy diecezji ale i spoza niej. Caritas obejmuje pomocą 5 ośrodków związanych z diecezją. - Bardzo serdecznie dziękuję tutejszym mieszkańcom Piechowic, którzy od razu starali się okazać tu jak największą pomoc, służąc pracą, przywożąc potrzebne produkty i pomagając w inny sposób. Każdy rodzaj pomocy przekazywanej naszej Caritas diecezjalnej, jest jak najlepiej wykorzystywana wobec uchodźców którzy przebywają na naszym terenie – mówił ks. dyrektor.

W rozmowach z uchodźcami, poruszony został m.in. temat edukacji, szczególnie tych najmłodszych. Co prawda dzieci, młodzież i chętni dorośli mogą już od ponad 2 tygodni korzystać z nauki jęz. polskiego, zorganizowanego przez Caritas, ale pytano minister Machałek, czy byłaby możliwość nauczania szkolnego najmłodszych na terenie ośrodka. Odpowiedziała że taką możliwość dają oddziały przygotowawcze, które mogą zostać powołane po uzgodnieniu z samorządami lokalnymi i spełnieniu odpowiednich warunków.

Caritas stwarza też warunki zatrudnienia na terenie samego ośrodka, w kuchni, czy też prowadzeniu lokalnej kawiarni, w której mieszkańcy widzą możliwość zaproszenia, ugoszczenia i zapoznania się bliżej z mieszkańcami miejscowości.

Ośrodek w Piechowicach, został wynajęty przez diecezjalną Caritas i na początku działania przyjął 60 osób. Obecnie jest już ich ponad 80, a docelowo planuje się przyjęcie około 100. W przeważającej większości są to matki z dziećmi. Korzystającymi z ośrodka są mieszkańcy Kijowa, Charkowa, Żytomierza i innych, mniejszych okolicznych miejscowości.

Reklama


   

2022-04-05 09:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podejrzenie COVID w legnickim ZOL-u

[ TEMATY ]

ZOL

COVID

caritas legnica

ks. Waldemar Wesołowski

Na stronie internetowej legnickiej Caritas pojawił się komunikat wydany przez ks. Dyrektora, informujący o pozytywnym wyniku na obecność koronawirusa u jednego z pacjentów:

"W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy informację, że jeden z pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Legnicy, który przez lekarza został skierowany do konsultacji szpitalnej i przebywa obecnie poza naszym Zakładem, ma dodatni wynik na obecność COVID-19.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

A gdybyś obudził się tylko z tym, za co wieczorem podziękowałeś Bogu?

2022-12-06 21:40

Marzena Cyfert

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

W homilii o. Lukoszek przypomniał życiorys św. Mikołaja, podkreślając jego zamiłowanie do czynienia dobra i bardzo dużą wrażliwość na ludzką biedę. Zauważył, że św. Mikołaj był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy fakt, że po tylu latach od jego śmierci jest znany i wspominany na całym świecie. – Jego szczególnym darem i charyzmatem były dobroć i dobre uczynki, ale spełniane w ukryciu – tak, żeby tylko Bóg je widział. Można powiedzieć, że każdy święty odkrywa przed nami jakiś aspekt tajemnicy samego Boga i w ten sposób do nas przemawia. Św. Mikołaj odkrył, jak bardzo Bóg go kocha i jak bardzo dobry jest dla niego samego. Dlatego odpowiedział Bogu swoją miłością – mówił o. Lukoszek, podkreślając, że miłość do Boga jest bardzo konkretna. Ona namacalnie ujawnia się przez miłość do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję