Reklama

Kościół

Zaproszenie na konferencję: Przyszłość Polski – wierność chrześcijańskiemu dziedzictwu

Chrzest księcia Mieszka I zapoczątkował nie tylko proces chrystianizacji i budowy struktur kościelnych na ziemiach polskich. Miał on także przełomowe znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe. Był to potężny impuls rozwojowy, który umacniał władzę księcia, wspierał integrację młodego organizmu państwowego, dawał podstawy suwerenności i bezpieczeństwa.

Społeczność Collegium Intermarium pragnie włączyć się w proces przypominania o wadze tego wydarzenia, jakie miało miejsce w 966 roku. Wyrazem tej woli jest przygotowana przez Uczelnię konferencja popularno-naukowa, pt. „Polska przyszłości – wierna kulturowemu dziedzictwu” poprzez którą chcemy ukazać wagę chrześcijańskiego dziedzictwa, jego walory dla kształtowania się polskiej państwowości i rozwoju cywilizacyjnego. Chcemy też ukazać jego nieprzemijającą nowość i znaczenie dla poszanowania godności każdej osoby w każdym czasie. Nasza Uczelnia ma szczególny tytuł do organizowania tego typu konferencji Budujemy bowiem naszą tożsamość, nasz etos i misję, nawiązując do idei średniowiecznego uniwersytetu – instytucji, która przez dążenie do prawdy we wszystkich dziedzinach badań naukowych – służyła kształtowaniu się społeczeństwa cywilizacji łacińskiej.

Konferencja zaplanowana jest na 23 kwietnia br. i odbędzie się w siedzibie Collegium Intermarium przy ul. Bagatela 12 w Warszawie. Zapraszamy na nią serdecznie. Zapisy: kontakt@collegiumintermarium.org, nr tel: 783 687 888.

Podziel się cytatem

Reklama

Konferencja z okazji Święta Chrztu Polski

23 IV 2022 r.

Godz. 09.00 – Msza św śpiewana, Kościół pw. Krzyża św., Krakowskie Przedmieście

Aula CI, Bagatela 12, III piętro

godz. 11.00 - dr adw. Bartosz Lewandowski, rektor CI – słowo wstępne

Słowo od Abpa Stanisława Gądeckiego Przewodniczącego KEP

Godz. 11.30 - dr hab. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki – Edukacja jako obszar budowania chrześcijańskiej tożsamości

Godz, 12.15 - Marek Jurek (CI) - Chrzest Polski - Tożsamość i tradycja narodu

Godz. 12. 45 - prof. Andrea Lanczi (Budapeszt, CI) - Christianity and Statehood: How could Hungary Survive as a State?

Godz. 13.00 – obiad

Godz. 13.30 - Prof. dr hab. Jacek Bartyzel (UMK, CI)- "Aktorzy Chrystusa" "Sens ideowy i wymiar religijny koronacji królewskich Bolesława I Chrobrego i Mieszka II Lamberta w świetle teologii politycznej monarszego chrystocentryzmu wczesnego średniowiecza (IX-XI wiek)".

Godz. 14. 00 - Jerzy Kwaśniewski (Ordo Iuris) – Chrześcijańskie dziedzictwo jako fundament ładu konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej

Godz. 14.30 - prof. dr hab. Włodzimierz Dłubacz (Katolicki Uniwersytet Lubelski, CI) – Uniwersalizm i ekskluzywizm kultury chrześcijańskiej

2022-04-05 13:27

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przedszkolaki uczciły jubileusz chrztu Polski

[ TEMATY ]

Lublin

Chrzest Polski

Maja Grohman, rzecznik prasowy Wójta Gminy Lubin

Chrzest Mieszka jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego. Nie był, lecz jest. Bo decyzja naszego pierwszego historycznego władcy zdecydowała o całej przyszłości naszego kraju. Chrześcijańskie dziedzictwo kształtuje losy Polski i każdego z nas, Polaków. To właśnie miał na myśli Święty Jan Paweł II, kiedy mówił, że nie można bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski. Te słowa to fragment orędzia do narodu Prezydenta RP – Andrzeja Dudy, które zostało wygłoszone podczas Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu w dniu 15 kwietnia 2016 r. Przytaczam ten fragment, by posługując się autorytetem Głowy Państwa uświadomić sobie i wszystkim jak wielkie wydarzenia przyszło nam celebrować i przeżywać. Rok 2016 to rok jubileuszu 1050-lecia chrztu Mieszka I, a tym samym naszej Ojczyzny.

Z racji Jubileuszu odbywa się w Polsce wiele różnych inicjatyw, by upamiętnić to wydarzenie. Są to obchody kościelne, państwowe, ale nie brakuje tych mniejszych – lokalnych. Jedno z nich miało miejsce w czwartek 14 kwietnia w lubińskim oddziale Przedszkola im. Jana Pawła II w Raszówce. Na zaproszenie pani dyrektor Katarzyny Foryś miałem przyjemność wziąć udział w pięknym przedstawieniu przygotowanym przez wychowawców i dzieci tej placówki. W krótkim występie, przeplatanym piosenkami, przypomniano nam moment przybycia do Polski Dobrawy, przyszłej żony księcia Mieszka I, która zaszczepiła wiarę w swoim mężu, a tym samy doprowadziła do przyjęcia przez niego chrztu, co stało się początkiem naszego chrześcijańskiego Narodu. Dzieci, ale także dorośli oglądali przedstawienie z wielkim zainteresowaniem, tym samym rozbudzając w sobie świadomość naszych chrześcijańskich korzeni, jak również uświadamiając sobie jak wielką wartość ma nasz chrzest, który przyjęliśmy.

CZYTAJ DALEJ

Papież: ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki

2023-01-31 18:00

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki! - powiedział papież Franciszek we wtorek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przybyciu do stolicy tego kraju Kinszasy. Apelował, odnosząc się do wyzysku kontynentu: „Przestańcie dusić Afrykę: nie jest to kopalnia, którą trzeba eksploatować, ani ziemia, którą należy plądrować”.

Po przylocie do stolicy i ceremonii powitania papież spotkał się z z prezydentem Demokratycznej Republiki Konga Felixem Antoine Tshisekedi Tshilombo w jego oficjalnej rezydencji - Pałacu Narodów. Następnie w ogrodach pałacu wygłosił przemówienie do tysiąca przedstawicieli władz i społeczeństwa kraju. Mówił im, że przybył jako „pielgrzym pojednania i pokoju”.

CZYTAJ DALEJ

"A przed maturą pojedziemy na Jasną Górę"

2023-01-31 23:21

Adobe Stock

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej zaprasza wszystkich maturzystów na Pielgrzymkę na Jasną Górę. Więcej o tym wydarzeniu opowiada ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Pielgrzymka jest doskonałą okazją, aby prosić o opiekę Matkę Bożą na czas pisania egzaminu dojrzałości. - Przez jakiś czas słychać było powiedzenie: „Chcesz zdać maturę, jedź na Jasną Górę”. My nie traktujemy pielgrzymki jako jakiegoś amuletu, który ma pomóc maturzystom w zdaniu matury, bo wszystko zależy od tego, ile pracy włożą w przygotowanie. Nie mam jednak wątpliwości, że Boże wsparcie oraz opieka Matki Bożej jest w tym czasie potrzebna - zaznacza ks. Rozpędowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję