Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Wspólne zwiedzanie

W pierwszych dniach kwietnia 11 alumnów roku propedeutycznego łódzkiego Wyższego Seminarium Duchownego w towarzystwie abp. Grzegorza Rysia odwiedziło Kraków.

[ TEMATY ]

Kraków

Archidieceja Łódzka

ks. Łukasz Burchard

Rok propedeutyczny rozumiany jako pomost pomiędzy światem, z którego przychodzą kandydaci a początkiem właściwych studiów seminaryjnych, ma na celu pogłębienie rozeznania decyzji o kapłaństwie, ukształtowanie podstaw życia duchowego oraz tworzenie wspólnoty. Z tej racji podejmowane cyklicznie wyjazdy są sposobnością do poznania różnych charyzmatów i duchowego bogactwa Kościoła.

Wspólnota roku propedeutycznego w pierwszych dniach kwietnia wraz ze swoimi moderatorami uczestniczyła w nabożeństwie drogi krzyżowej w krakowskim klasztorze Ojców Karmelitów „Na Piasku”. Alumni spotkali się także z Ojcami Kamedułami na Bielanach oraz Benedyktynami w Tyńcu. Uczestnicy zapoznali się z pergaminami przechowywanymi w Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej, które stanowią spuściznę ponad 800 lat historii Kościoła i Państwa Polskiego. Na zakończenie wspólnego zwiedzania uczestniczyli w Eucharystii celebrowanej przez metropolitę łódzkiego w krypcie św. Leonarda, gdzie 76 lat wcześniej Karol Wojtyła sprawował swoją Mszę św. prymicyjną.

2022-04-05 15:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Seminarium mieszkaniem dla Ukraińców z niepełnosprawnościami

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

Archiwum WSD w Łodzi

Łódzkie seminarium przyjęło ukraińskich uchodźców z niepełnosprawnościami.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Zgierz: 20 lat działalności parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej

2022-11-27 18:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

W pierwszą niedzielę Adwentu w kościele MB Dobrej Rady w Zgierzu odbyły się uroczystości 20-lecia działalności parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Mszy św. przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który w homilii powiedział o dwóch poleceniach Jezusa. Pierwsze z nich to zawrócenie uwagi na swoje serce. - Serce, które jest ociężałe, nie potrafi kochać. Jezus każe popatrzeć nam na naszą wiarę przez pryzmat miłości. Wiara nie jest tylko wydarzeniem intelektu, że poznajemy konkretne prawdy. Wiara jest przede wszystkim osobowym spotkaniem z Bogiem i skoro jest spotkaniem między osobami, to jest przestrzenią miłości – wyjaśnił duszpasterz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję