Reklama

Kościół

Ks. Leszek Gęsiak SJ podczas Apelu Jasnogórskiego: Człowiek zapomniał, że świat jest dziełem Boga

Dzisiejszy świat naprawdę jest dziwny. Bóg stworzył go dla człowieka, i człowiekowi dał w posiadanie, by czynił go sobie poddanym. Człowiek zaś zapomniał, że to dzieło Boga, dane mu tylko na bardzo krótki czas. Człowiek ogłosił się panem ziemi i sam uwierzył w to, że jest wszechpotężny i niezniszczalny - mówił w czasie Apelu Jasnogórskiego ks. Leszek Gęsiak, jezuita, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

[ TEMATY ]

Apel Jasnogórski

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

Monika Książek

Publikujemy pełną treść Apelu Jasnogórskiego z 5 kwietnia 2022 r.

Święta Maryjo, Pani Jasnogórska,

stajemy przed Tobą w godzinie Apelu i przynosimy Ci to wszystko, czym żyjemy: nasze radości i smutki, zwycięstwa i porażki. Przychodzimy tutaj, przed Twój cudowny wizerunek, na którym trzymasz w ramionach Pana Wszechświata i prosimy o Twoje orędownictwo u Niego.

Trwa czas wielkopostnego przygotowania do Wielkanocy. To wyjątkowa okazja i kolejny dar dany nam przez Pana Boga, by przez modlitwę, post i umartwienie prosić o łaskę nawrócenia, o odejście od zła i powrót na drogę dobra. Kościół zaprasza nas, byśmy stanęli w prawdzie wobec siebie, a także wobec naszych bliźnich i wobec Najwyższego. Proces nawrócenia to przecież powrót do wielkiej miłości Boga, który bez żadnych warunków, nieustannie na nas czeka. Prosimy Cię dobry Jezu, utulony w ramionach swojej Mamy, która tę miłość sama Ci przekazywała, byś dziś nauczył jej nas, błądzących po meandrach współczesnego, dziwnego i skomplikowanego świata. Okaż ją także tym, którzy cierpią z powodu wojny w Ukrainie i wlej w ich serca nadzieję.

Dzisiejszy świat naprawdę jest dziwny. Bóg stworzył go dla człowieka, i człowiekowi dał w posiadanie, by czynił go sobie poddanym. Człowiek zaś zapomniał, że to dzieło Boga, dane mu tylko na bardzo krótki czas. Człowiek ogłosił się panem ziemi i sam uwierzył w to, że jest wszechpotężny i niezniszczalny. Uwierzył w swą siłę materialną, w posiadane mienie, zdobyte funkcje i tytuły, niepohamowany pęd w robieniu kariery. Uwierzył, że to on jest centrum świata. A wtedy nie ma już miejsca dla Boga. Taki świat żyje jakby Boga w nim nie było. Ale przecież to nie jest prawdą! Bóg przecież jest!

Podziel się cytatem

Reklama

Przychodzimy dziś do Ciebie, Jasnogórska Pani, prosić Cię o orędownictwo za tymi wszystkimi, którzy codziennie przygotowują informacje o tym skomplikowanym świecie. Prosimy dziś szczególnie za dziennikarzy i pracowników mediów, internautów, blogerów, wszystkich, na których ciąży szczególna odpowiedzialność za przekazywanie prawdy. Ogromna siła środków społecznego przekazu sprawia, że mogą one pokazywać drogę dobra, mogą jednak stać się narzędziem niszczenia. Łatwo publicznie wydawać wyroki i piętnować innych, trudniej przepraszać za wyrządzone krzywdy.

Dziennikarze i pracownicy mediów powinni być ludźmi odważnymi i prawymi, uczciwymi i bezstronnymi, i o to Boga dziś dla nich prośmy. Prośmy także, by nigdy nie wykorzystywali dostępnych im środków jako narzędzi manipulacji człowiekiem, by nigdy nie pozbawili dobrego imienia kogokolwiek. Niech na łamach prasy, radia, telewizji, portali internetowych czy mediów społecznościowych pokazują przede wszystkim dobro, choć ono medialnie nie jest nośne. Niech pokusa łatwych zysków czy żądza posiadania dużej liczby obserwujących konta społecznościowe, nie będzie nigdy kryterium usprawiedliwiającym epatowanie złem, przemocą, nienawiścią i grzechem.

Reklama

Szczególnie polecajmy tych, którzy pracują w mediach związanych z Kościołem i deklarują się ludźmi wierzącymi. Niech zawsze w swej pracy kierują się dobrem człowieka, prawdą i najwyższymi standardami etycznymi. Dziś proszę szczególnie za redakcję i pracowników Tygodnika Katolickiego Niedziela, z którymi tu, w Częstochowie, przeżywam rekolekcyjne przygotowanie do Wielkanocy. Najświętsza Pani, która masz to miejsce w szczególnej opiece, daj im wszystkim potrzebne światło i łaski, by ich praca i posługa zawsze były miłe Bogu.

Stojąc przed Twoim Świętym Obliczem proszę Cię również Matko o światło i mądrość dla pracowników Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski. Proszę Cię, uproś dla nas u Twego Syna pokorę, światło, mądrość i ducha służby drugiemu człowiekowi. Pani Jasnogórska, módl się za nami!

Amen.

2022-04-07 13:26

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Źródło ufności na każdy czas” – Apel Jasnogórski ma 68 lat

[ TEMATY ]

Apel Jasnogórski

Episkopat News

- Apel Jasnogórski jednoczy nas jako wspólnotę, stał się pomnikiem naszej katolickiej, ale i narodowej kultury i tożsamości - podkreślają ci, którzy każdego dnia o 21.00, choćby duchowo, łączą się z narodowym sanktuarium Polaków na Jasnej Górze.

68 lat temu, 8 grudnia 1953 roku, w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej po raz pierwszy został odprawiony Apel Jasnogórski. Od tej pory wieczorna modlitwa w intencji Kościoła i Ojczyzny jest sprawowana codziennie o godzinie 21.00.

CZYTAJ DALEJ

Kierowniczka z IKEI uniewinniona; zapadł prawomocny wyrok

2022-12-06 18:26

[ TEMATY ]

Ikea

pixabay.com

Sąd Okręgowy w Krakowie w postępowaniu apelacyjnym podtrzymał wyrok sądu rejonowego, który uniewinnił Katarzynę N. oskarżoną o dyskryminację wyznaniową przy zwolnieniu jednego z pracowników. Wyrok jest prawomocny. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie wyklucza skierowania kasacji.

Chodziło o zwolnienie pracownika, który na wewnętrznym forum firmy zamieścił wpis krytykujący środowiska LGBT.

CZYTAJ DALEJ

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego

2022-12-07 10:53

[ TEMATY ]

Jacek Kurski

Youtube.com

Jacek Kurski został nowym przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego - wynika ze środowego komunikatu NBP. Informacje te potwierdził Kurski; napisał, że podjął pracę zgodną z jego wykształceniem i doświadczeniem menadżera.

"W grudniu br. Pan Jacek Kurski rozpoczął pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie" - poinformował bank centralny na swojej stronie internetowej. Obok Polski i Szwajcarii w skład szwajcarsko-polskiej konstytuanty wchodzą: Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję