Reklama

Kościół

Ks. Leszek Gęsiak SJ podczas Apelu Jasnogórskiego: Człowiek zapomniał, że świat jest dziełem Boga

Dzisiejszy świat naprawdę jest dziwny. Bóg stworzył go dla człowieka, i człowiekowi dał w posiadanie, by czynił go sobie poddanym. Człowiek zaś zapomniał, że to dzieło Boga, dane mu tylko na bardzo krótki czas. Człowiek ogłosił się panem ziemi i sam uwierzył w to, że jest wszechpotężny i niezniszczalny - mówił w czasie Apelu Jasnogórskiego ks. Leszek Gęsiak, jezuita, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

[ TEMATY ]

Apel Jasnogórski

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

Monika Książek

Publikujemy pełną treść Apelu Jasnogórskiego z 5 kwietnia 2022 r.

Święta Maryjo, Pani Jasnogórska,

stajemy przed Tobą w godzinie Apelu i przynosimy Ci to wszystko, czym żyjemy: nasze radości i smutki, zwycięstwa i porażki. Przychodzimy tutaj, przed Twój cudowny wizerunek, na którym trzymasz w ramionach Pana Wszechświata i prosimy o Twoje orędownictwo u Niego.

Trwa czas wielkopostnego przygotowania do Wielkanocy. To wyjątkowa okazja i kolejny dar dany nam przez Pana Boga, by przez modlitwę, post i umartwienie prosić o łaskę nawrócenia, o odejście od zła i powrót na drogę dobra. Kościół zaprasza nas, byśmy stanęli w prawdzie wobec siebie, a także wobec naszych bliźnich i wobec Najwyższego. Proces nawrócenia to przecież powrót do wielkiej miłości Boga, który bez żadnych warunków, nieustannie na nas czeka. Prosimy Cię dobry Jezu, utulony w ramionach swojej Mamy, która tę miłość sama Ci przekazywała, byś dziś nauczył jej nas, błądzących po meandrach współczesnego, dziwnego i skomplikowanego świata. Okaż ją także tym, którzy cierpią z powodu wojny w Ukrainie i wlej w ich serca nadzieję.

Dzisiejszy świat naprawdę jest dziwny. Bóg stworzył go dla człowieka, i człowiekowi dał w posiadanie, by czynił go sobie poddanym. Człowiek zaś zapomniał, że to dzieło Boga, dane mu tylko na bardzo krótki czas. Człowiek ogłosił się panem ziemi i sam uwierzył w to, że jest wszechpotężny i niezniszczalny. Uwierzył w swą siłę materialną, w posiadane mienie, zdobyte funkcje i tytuły, niepohamowany pęd w robieniu kariery. Uwierzył, że to on jest centrum świata. A wtedy nie ma już miejsca dla Boga. Taki świat żyje jakby Boga w nim nie było. Ale przecież to nie jest prawdą! Bóg przecież jest!

Podziel się cytatem

Reklama

Przychodzimy dziś do Ciebie, Jasnogórska Pani, prosić Cię o orędownictwo za tymi wszystkimi, którzy codziennie przygotowują informacje o tym skomplikowanym świecie. Prosimy dziś szczególnie za dziennikarzy i pracowników mediów, internautów, blogerów, wszystkich, na których ciąży szczególna odpowiedzialność za przekazywanie prawdy. Ogromna siła środków społecznego przekazu sprawia, że mogą one pokazywać drogę dobra, mogą jednak stać się narzędziem niszczenia. Łatwo publicznie wydawać wyroki i piętnować innych, trudniej przepraszać za wyrządzone krzywdy.

Dziennikarze i pracownicy mediów powinni być ludźmi odważnymi i prawymi, uczciwymi i bezstronnymi, i o to Boga dziś dla nich prośmy. Prośmy także, by nigdy nie wykorzystywali dostępnych im środków jako narzędzi manipulacji człowiekiem, by nigdy nie pozbawili dobrego imienia kogokolwiek. Niech na łamach prasy, radia, telewizji, portali internetowych czy mediów społecznościowych pokazują przede wszystkim dobro, choć ono medialnie nie jest nośne. Niech pokusa łatwych zysków czy żądza posiadania dużej liczby obserwujących konta społecznościowe, nie będzie nigdy kryterium usprawiedliwiającym epatowanie złem, przemocą, nienawiścią i grzechem.

Reklama

Szczególnie polecajmy tych, którzy pracują w mediach związanych z Kościołem i deklarują się ludźmi wierzącymi. Niech zawsze w swej pracy kierują się dobrem człowieka, prawdą i najwyższymi standardami etycznymi. Dziś proszę szczególnie za redakcję i pracowników Tygodnika Katolickiego Niedziela, z którymi tu, w Częstochowie, przeżywam rekolekcyjne przygotowanie do Wielkanocy. Najświętsza Pani, która masz to miejsce w szczególnej opiece, daj im wszystkim potrzebne światło i łaski, by ich praca i posługa zawsze były miłe Bogu.

Stojąc przed Twoim Świętym Obliczem proszę Cię również Matko o światło i mądrość dla pracowników Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski. Proszę Cię, uproś dla nas u Twego Syna pokorę, światło, mądrość i ducha służby drugiemu człowiekowi. Pani Jasnogórska, módl się za nami!

Amen.

2022-04-07 13:26

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jestem, czuwam

Niedziela sosnowiecka 21/2021, str. I

[ TEMATY ]

Będzin

Apel Jasnogórski

Archiwum redakcji

Od maja w sanktuarium w Będzinie-Syberce odprawiane są Apele Jasnogórskie

Od maja w sanktuarium w Będzinie-Syberce odprawiane są Apele Jasnogórskie

Duszpasterze sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie-Syberce zapraszają każdego dnia o godz. 21.00 na Apel Jasnogórski.

Zaproszenie do przyjścia na Apel Jasnogórski kierowane z Będzina-Syberki daje możliwość wzajemnego spotkania i dania świadectwa troski o Polskę i Kościół.

CZYTAJ DALEJ

Święci Archaniołowie

29 września świętujemy dzień Archaniołów: Michała, Rafała i Gabriela, którym Bóg powierzył specjalne misje wobec ludzi. Archaniołowie nigdy nie byli ludźmi, jednak zaliczani są do świętych. W początkach chrześcijaństwa zbyt pochopnie oddawano cześć siedmiu Archaniołom, wymienianym w apokryfach. Synody w Laodycei (361 r.) i w Rzymie (492 r. i 745 r.) zezwoliły, by otoczyć kultem liturgicznym tylko św. Michała, św. Gabriela i św. Rafała, ponieważ tylko o tych Archaniołach mamy wyraźne świadectwo w Piśmie Świętym.

Imiona Archaniołów mają charakter teoforyczny. Wskazują na ich powiązanie z Bogiem. Określają również istotę misji pełnionej przez nich z woli Bożej. Michał - z hebrajskiego Mika´el znaczy - "któż jak Bóg" (tzn. któż może równać się z Bogiem?). Imię Gabriel - z hebrajskiego Geber´el - składa się z dwóch wyrazów: geber - silny oraz el - Pan Bóg. Imię to tłumaczone jest wiec jako "mąż Boży", "wojownik Boży". Rafał to również imię pochodzenia hebrajskiego Rapha´el i oznacza "Bóg uzdrawia", "Bóg uleczył".

CZYTAJ DALEJ

Biskup obiecuje pomoc w ogrzewaniu obiektów parafialnych

2022-09-29 11:42

[ TEMATY ]

parafia

Bp Wiesław Śmigiel

diecezja toruńska

ogrzewanie

Karol Porwich/Niedziela

W związku z kryzysem finansowym wywołanym pandemią, wojną na Ukrainie oraz inflacją i wzrostem cen biskup toruński Wiesław Śmigiel skierował do wiernych diecezji toruńskiej słowo, w którym informuje, że w trosce o najmniejsze wspólnoty parafialne, nie posiadające innych źródeł utrzymania, zostaną wypłacane jednorazowe dofinansowania na ogrzewanie obiektów parafialnych.

Treść listu biskupa toruńskiego do wiernych poniżej:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję