Reklama

Wiara

Bóg nie zmusza, ale zaprasza do wiary

Jezus Chrystus nikogo nie zmusza do przyjęcia Jego nauki i pójścia za Nim. On nie zmusza do wiary - On do wiary zaprasza - powiedział bp Mirosław Milewski do młodzieży w parafii Zegrze. Podczas Mszy św. udzielił jej sakramentu bierzmowania.

[ TEMATY ]

młodzi

Adobe Stock

- Ten, kto przeżył spotkanie z Jezusem, ma wybór: albo przyjąć całą prawdę i nią żyć, albo przestraszyć się i uciec w pustkę. Ta decyzja, to wynik ludzkiej wolnej woli. Chrystus nikogo nie zmusza do przyjęcia Jego nauki i pójścia za Nim. Bóg nas nie zmusza do wiary - Bóg nas do wiary zaprasza. Musimy jednak chcieć wytrwać w wierze – powiedział bp Milewski do młodzieży z parafii św. Antoniego w Zegrzu (z siedzibą w Woli Kiełpińskiej).

Dodał, że wielu ludzi przestaje być uczniami Pana Jezusa w momencie próby. Uciekają od Jego nauki, kiedy trwanie przy niej domaga się poświęceń. Niektórzy przestają być uczniami Pana Jezusa, bo boją się drwin rówieśników, którzy nie wierzą. Był czas, kiedy nawet apostołowie pozostawali uczniami Jezusa tylko do momentu próby. W Wielki Piątek ich wiara się załamała. Dopiero po swoim nawróceniu apostołowie stali się Jego uczniami na zawsze i wytrwali przy Nim nawet w obliczu śmierci męczeńskiej.

Kaznodzieja zaznaczył, że przyjęcie daru wiary i pielęgnowanie jej nie jest łatwe. Wielu młodych ludzi ma wątpliwości, zastanawia się nad sensem swojego życia, nad obecnością Boga w swoim życiu. Nie należy się jednak tego bać. Papież Franciszek powiedział, że „wątpliwości są witaminami wiary”. Wątpliwości często pomagają umocnić wiarę, uczynić ją bardziej świadomą, dojrzalszą. Sprawiają, że człowiek idzie drogą życia dzień po dniu z pokorą. Wiara jest codzienną wędrówką z Jezusem, który trzyma za rękę, towarzyszy, wspiera, podnosi po upadku.

- Dorosłe życie nie będzie kolejnym eventem, jak może się wydawać tym, którzy wciąż siedzą w Instagramie czy Tik-Toku, obserwują celebrytów, marzą o ich luzie i lajcie. Jednak prawdziwe życie jest gdzie indziej. Bardzo pasjonujące może okazać się zwykłe z pozoru życie rodzinne – zaakcentował bp Milewski.

Podziel się cytatem

Odniósł się do wywiadu Arkadio, czyli Arkadiusza Zbozienia, rapera, fristajlowca, pomysłodawcy akcji „Rób to co kochasz”. Życie rodzinne nazwał on „najważniejszą robotą w życiu”. Miał burzliwą przeszłość, żył daleko od Boga, kradł, brał narkotyki, groził mu poprawczak. Na szczęście miał starszego brata, który skutecznie zachęcił go do zmiany życia, spowiedzi, systematycznej modlitwy. To nie było nagłe i spektakularne nawrócenie – to był proces, ale Arkadio skorzystał z szansy, jaką dostał. Teraz ma żonę i troje dzieci, i uważa, że to najfajniejszy „event” w jego życiu, który daje mu „potężny power do życia”.

Reklama

Biskup życzył młodzieży, że zdecydowała się przyjąć sakrament, który „zawsze jest wyborem wiary, wyborem Chrystusa” oraz aby to spotkanie z Nim pomogło żyć w prawdzie i wolności, i „dawało power do życia”.

W czasie Mszy św. bp Milewski udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii Zegrze.

2022-04-09 14:09

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas już wstać z kanapy

Niedziela kielecka 13/2018, str. VII

[ TEMATY ]

młodzi

duszpasterstwo

WD

ŚDM Kielce 2016 r. Taka sama radość spotkania młodego Kościoła wkrótce stanie się znowu udziałem młodzieży

ŚDM Kielce 2016 r. Taka sama radość spotkania młodego Kościoła wkrótce stanie się znowu udziałem młodzieży

– Podczas ŚDM w Panamie chcemy pokazać jak bije nasze polskie serce wiary. Ale żeby tak było, potrzebne jest nowe otwarcie, wzmocnienie i odbudowanie (w wielu przypadkach) duszpasterstwa młodzieży w naszych parafiach – mówi ks. Łukasz Zygmunt, diecezjalny duszpasterz młodzieży

Młodzież diecezjalna będzie przebywała w Panamie od 17 do 30 stycznia 2019 r. Na chwilę obecną blisko pięćdziesiąt osób zapisało się na wyjazd, ale są jeszcze wolne miejsca, jeśli ktoś byłby chętny. Chęć udziału wyraził również bp Jan Piotrowski, pięciu kapłanów i dwóch alumnów z naszego Seminarium. – Panama na pewno jest dla nas krajem egzotycznym, mało znanym, a przez to wzbudzającym ciekawość i pragnienie poznania jej mieszkańców, kultury, obyczajów i tradycji wiary. Pracuje tutaj tylko jeden misjonarz z Polski – mówi ks. Łukasz.

CZYTAJ DALEJ

DR Konga: wizyta papieska ma uleczyć „ciągle krwawiące rany” – nuncjusz

2023-01-29 10:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na kilka dni przed przybyciem Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga 31 stycznia nuncjusz apostolski w tym kraju abp Ettore Balestrero podkreślił, że „ta wizyta papieska ma na celu zabliźnienie ciągle krwawiących ran”.

W wywiadzie dla agencji Reutera dyplomata zwrócił uwagę, że „Kongo, które będzie [teraz] witać papieża, nie jest tym samym krajem, który spotkal św. Jan Paweł II podczas swojej wizyty 38 lat temu”. Zaznaczył, iż „ciągle toczą się tu wojny i trwają różne konflkty a (Franciszek) przyleci do Kinszasy, aby pocieszyć tych ludzi i uleczyć ich ciągle krwawiące rany”.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o Kościół

2023-01-29 18:05

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Sandomierzu pierwszy raz w nowym składzie zebrała się Diecezjalna Rada Duszpasterska.

Rada została powołana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza na nową kadencję zgodnie z prawem kanonicznym, ze szczególnym uwzględnieniem uchwał III Synodu Diecezji Sandomierskiej. Jej obradom przewodniczy Biskup Ordynariusz, złożona jest z kapłanów, osób zakonnych, a przede wszystkim ze świeckich, będących przedstawicielami różnych środowisk diecezjalnych. Spotkanie Rady, w którym uczestniczyło większość jej członków, odbyło się w siedzibie kurii. Biskup Krzysztof Nitkiewicz podziękował obecnym za zaangażowanie na rzecz wspólnoty diecezjalnej i przedstawił sytuację duszpasterską, jaka wyłania się z wizytacji kanonicznych, w tym ze spotkań z radami parafialnymi. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii, ks. Wojciech Kania mówił o tegorocznych planach związanych z obchodami 800-lecia śmierci bł. Wincentego Kadłubka oraz o przygotowaniach do światowych dni młodzieży. Uczestnicy spotkania podzieli się swoimi spostrzeżeniami odnośnie atmosfery panującej w parafiach oraz relacji z instytucjami takimi, jak szkoły. Była mowa o potrzebie tworzenia nowych miejsc adoracji wieczystej Najświętszego Sakramentu oraz intensyfikacji inicjatyw modlitewnych. Poruszono również temat działalności Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie, które częściowo zawiesiły swoją działalność z powodu braku zainteresowania ze strony niektórych księży proboszczów. Istnieje w związku z tym konieczność odbudowy sieci tych centrów, w zmodyfikowanej formie. Musi to iść w parze z rozwojem wolontariatu, który nie może ograniczać się jedynie do okresowych akcji. Zwrócono jednocześnie uwagę, że należy poprawić komunikację pomiędzy kurią oraz dekanatami i parafiami, oraz pomiędzy duszpasterzami, katechetami i wiernymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję