Reklama

Kościół

Niech nabożeństwa Wielkiego Tygodnia pomogą wzbudzić szczery żal za grzechy

Niech nabożeństwa Wielkiego Tygodnia pomogą nam wzbudzić szczery żal za grzechy – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 9 kwietnia w Sandomierzu podczas Stacyjnej Drogi Krzyżowej, podsumowującej wielkopostne modlitwy pasyjne wzorowane na rzymskich nabożeństwach z V w., które odprawiane były w wybranych kościołach diecezji.

[ TEMATY ]

Wielki Post

Wielki Tydzień

Karol Porwich/Niedziela

W wigilię Niedzieli Palmowej sandomierska Stacyjna Droga Krzyżowa rozpoczęła się odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie jej uczestnicy szli ulicami miasta, rozważając drogę Chrystusa na Golgotę.

W nabożeństwie pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza uczestniczyli kapłani, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne, Rycerze Kolumba oraz wierni sandomierskich parafii.

Rozważania poprowadzili członkowie kręgu Domowego Kościoła i liturgiczna służba ołtarza z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego oraz klerycy, zaś krzyż nieśli przedstawiciele różnych stanów i zawodów.

Reklama

Bp Krzysztof Nitkiewicz, przemawiając do zebranych starał się wyobrazić sobie Judasza jako uczestnika Drogi Krzyżowej.

- Co działoby się w jego sercu, gdyby po zdradzie nie targnął się na życie i razem z innymi mieszkańcami Jerozolimy był świadkiem drogi krzyżowej Chrystusa? Jak zareagowałby widząc swojego mistrza, obejmującego z miłością krzyż, słaniającego się pod jego ciężarem i konającego w straszliwych mękach na Golgocie? Może z żalu pękłoby mu serce, a może zaślepiony złem, stałby się jeszcze gorszy – mówił biskupa.

Hierarcha zwrócił uwagę na to, że również w naszym przypadku, rozważanie Męki Pańskiej daje okazję nawrócenia.

– Może jednak niczego nie zmienić albo chwilowo uspokoić sumienie, by dalej czynić zło. Niech ta dzisiejsza Droga Krzyżowa oraz nabożeństwa Wielkiego Tygodnia pomogą nam wzbudzić szczery żal za grzechy i otworzyć serca na Boże Miłosierdzie – podkreślił biskup.

Na zakończenie ordynariusz podziękował organizatorom, policji, straży miejskiej oraz uczestnikom i udzielił błogosławieństwa.

Wielkopostne Stacyjne Drogi Krzyżowe na wzór rzymskich nabożeństw pasyjnych z V wieku zostały zainicjowane w 2010 r. przez biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. Od samego początku też cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród wiernych.

2022-04-09 20:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Działoszyce z wątkiem pasyjnym

Niedziela kielecka 12/2019, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

Wielki Post

TD

Kaplica Męki Pańskiej. Rzadko spotykana w polskich realiach figura Jezusa przy słupie

Kaplica Męki Pańskiej. Rzadko spotykana w polskich realiach figura Jezusa przy słupie

Kościół w Działoszycach, poza tym że jest kościołem bliskim sercu działoszynian – jako ich świątynia parafialna, może zainteresować gości czy turystów niezwiązanych z ziemią działoszycką. W okresie Wielkiego Postu przybliżamy wątki związane z męką Pana Jezusa

Budowę kościoła w Działoszycach rozpoczęto w 1220 r. z fundacji biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża – był to kościół murowany, o typowym gotyckim układzie, który w oryginalnej formie utrzymał się do 1413 r. Istnienie parafii jest odnotowane w wykazach świętopietrza z 1326 r.

CZYTAJ DALEJ

Papież na „Anioł Pański”: zawierzył Maryi Kościół we Włoszech, pokój na Ukrainie, w Mjanmie i Kamerunie

2022-09-25 11:02

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na zakończenie Mszy św. w Materze Ojciec Święty zawierzył Maryi Kościół we Włoszech, pokój na udręczonej wojną Ukrainie, w Mjanmie i Kamerunie. Z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy zaapelował także o otoczenie ich troską.

Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

Męska pobożność to codzienne życie po Bożemu

2022-09-25 14:39

[ TEMATY ]

mężczyzna

Karol Porwich/Niedziela

Męska pobożność to proste, dyskretne, codzienne „życie po-Bożemu”. To także przekazywanie w życiu swojej rodziny wzorców prawdziwej siły, odwagi, rycerskości – powiedział bp Piotr Libera podczas II Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Nieba w Koziebrodach. Wzięło w niej udział ponad 200 mężczyzn różnych stanów i zawodów. Hasłem były słowa: „Przyjmijcie ode mnie tę modlitwę, której nauczył mnie mój ojciec”.

Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Nieba przewodniczył bp Piotr Libera. Wyjaśnił, jak należy rozumieć „męską pobożność”: pobożny, to „żyjący po-Bożemu”. W historii są liczne przykłady, jak mężczyźni potrafili krzewić w sobie i swoich potomkach dar pobożności, „życia po Bożemu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję