Reklama

Niedziela Łódzka

Sobotnie spotkanie zespołu synodalnego IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W dniu wczorajszym  odbyło się kolejne spotkanie uczestników IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

W czasie spotkania zostały poruszone trzy tematy związane z pastoralną działalnością Kościoła lokalnego: jaka przestrzeń jest dana na uczestniczenie w posłudze lektora i akolity? Jak radzimy sobie z konfliktami i podziałami? Jak rozumiemy swój udział w podejmowaniu decyzji i odpowiedzialności w Kościele?

Powyższe pytania były przedmiotem prac w grupach oraz podsumowania, które stało się tematem do refleksji metropolity łódzkiego. – możemy się bardzo ucieszyć, że mamy 300 zespołów synodalnych na 1,5 mln ludzi – czy to jest dużo? – pytał metropolita łódzki.

Reklama

Odwołując się do wniosków grup synodalnych metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że ekumenizm nie jest jedną z propozycji Kościoła, ale jest konkretnym działaniem do którego jesteśmy zachęceni w Kościele. Wskazując na badania socjologiczne przeprowadzone w ramach prac Synodalnych łódzki pasterz zauważył, że temat ekumenizmu jest bardzo odległy wielu wiernym w naszych parafiach.

Jak zauważył arcybiskup Grzegorz posługa lektora, akolity i katechisty, które mają być nie chwilowe i przejściowe, ale powinny wiązać się z powołaniem do posługi trwałej w zamyśle Ojca Świętego Franciszka mają jeszcze bardziej zaktywizować wiernych do uczestnictwa w czynnym życiu Kościoła i wzięcia odpowiedzialności za Niego.

2022-04-10 15:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Krajobraz Serca

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Zakończył się I Festiwal Sztuki Młodych Niepełnosprawnych „Krajobraz Serca”, zorganizowany przez Fundację Integracja JP II. Festiwal składał się z cyklu konkursów dla osób niepełnosprawnych. Obejmował cztery dziedziny sztuki: wokalną, sztuki piękne, literaturę i teatr. Prace młodych artystów oceniało jury w składzie: prof. Alicja Barbara Panek – Piętkowska, prof. Jolanta Rudzka – Habisiak, prof. dr hab. Beata Zawadzka – Kłos, dr hab. Marcin Brzozowski oraz red. Dariusz Pawłowski. - Spotkaliśmy tutaj radosnych ludzi, bardzo uzdolnionych artystycznie. Jesteśmy zbudowani ich pasją, determinacją z jaką podchodzą do swojej twórczości. Myślimy, że naszym posłannictwem jest pomagać tym osobom, aby ich drogi twórcze i artystyczne były coraz piękniejsze - mówiła prof. Alicja Barbara Panek – Piętkowska.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wotum za Cud nad Wisłą

2022-08-16 16:30

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

Piotr Drzewiecki

W 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej odbyły się uroczystości odpustowe. Świątynia jest wotum łodzian za Cud na Wisłą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję