Reklama

Niedziela Łódzka

Rekolekcje dla Łodzi z abp. Rysiem

- To jest właśnie łaska rekolekcji, że Pan otwiera ci ucho, że słyszysz, co jest mówione nawet w tej swojej sytuacji biedy. Być może właśnie ten stan, zamykałby ci uszy, może nie masz ochoty na słuchanie, ale Pan otwiera ci ucho, sprawia, że słyszysz - mówił na rozpoczęcie rekolekcji wielkopostnych metropolita łódzki.

[ TEMATY ]

rekolekcje

Archidieceja Łódzka

ks. Paweł Kłys

10 kwietnia w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne dla Łodzi. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., podczas której zebrani modlili się w intencji archidiecezji łódzkiej, ojczyzny i ofiar katastrofy smoleńskiej.

Homilię metropolita łódzki rozpoczął od interpretacji 3. Pieśni Sługi Pana, która pokazuje Jezusa jako tego, który przychodzi z pomocą przez słowo. - Sługa Pana wypełniony w osobie Jezusa Chrystusa jest tym, który potrafi przyjść nam z pomocą przez słowo, dlatego to jest tak niezwykłe, że rekolekcje zaczynają się tym tekstem. Rekolekcje, czyli czas słowa, czas, kiedy Pan przychodzi nam z pomocą przez słowo - podkreślił homileta.

Arcybiskup Ryś wytłumaczył, że cierpiący Sługa Pana przychodzi do każdego, kto jest strudzony. To określenie nie odnosi się jednak do człowieka zapracowanego, wyczerpanego. Znaczenie należy odczytywać za św. Hieronimem jako „jałowy, wyjałowiony”. - Ten człowiek, któremu Sługa Pana chce przyjść z pomocą przez słowo jest jałowy. Jest zmęczony pracą, która nie owocuje, która niczego nie rodzi. Co więcej, on ma takie doświadczenie, że jeśli próbuje się zaangażować, to wychodzi jeszcze gorzej. Jest jak ziemia, która jest coraz bardziej wyjałowiona - powiedział.

Metropolita łódzki zwrócił uwagę, że w każdym z nas mogą być właśnie takie obszary, które nie dają nadziei na życie. W związku z tym poprzez dzisiejszą liturgię słowa należy rozumieć, że Boże słowo może każdego z nas wyprowadzić z najgorszych sytuacji. - Oczekujemy od Pana słowa, które przyniesie siłę, które rzeczywiście może nas dźwignąć. To nie jest tak, że w tej Księdze jest jakieś słowo, które was pokrzepi. To jest tak, że całe słowo jest krzepiące - podkreślił abp Ryś.

Dzisiejsze słowo zachęca, aby otworzyć się na Boga, który uzdrawia wszystkie miejsca, które nie przynoszą żadnych owoców. Ważne jest jednak przy tym, aby nie losować i nie przebierać w słowach, ale z otwartym serce przyjmować to, co jest dane. - To jest właśnie łaska rekolekcji, że Pan otwiera ci ucho, że słyszysz, co jest mówione nawet w tej swojej sytuacji biedy. Być może właśnie ten stan, zamykałby ci uszy, może nie masz ochoty na słuchanie, ale Pan otwiera ci ucho, sprawia, że słyszysz - powiedział duszpasterz, podkreślając, że Bóg nie odwraca się od osób, które wcześniej Go nie słuchały.

Reklama

Na zakończenie metropolita łódzki powtórzył, że w rekolekcjach Pan Bóg staje z krzepiącym słowem, dzięki któremu można odzyskać wyjałowione życie. - My stoimy wobec takiego słowa, które przychodzi od Jezusa, to znaczy od Ojca dostajemy mocne słowa, a Jego moc możemy zobaczyć, bo to słowo się na Jezusie wypełniło i tak może się tez wypełnić na mnie, jeśli się nie będę bił z Bogiem albo nie cofnę się przerażony tym, co to słowo przede mną otwiera - podsumował homileta.

Dzisiaj ciąg dalszy rekolekcji wielkopostnych u ojców jezuitów. Spotkanie rozpocznie się Mszą św. o godzinie 18.00, a następnie abp Grzegorz Ryś wygłosi konferencje.

2022-04-11 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi

Abp Grzegorz Ryś w łączności z papieżem Franciszkiem zawierzył Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi. Tego dnia rozpoczęło się także nabożeństwo pokutne „24 godziny dla Pana”.

25 marca Ojciec Święty Franciszek dokonał Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi w Bazylice św. Piotra w Rzymie, a jego wysłannik - kard. Konrad Krajewski w Fatimie. Odpowiadając na apel abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w bazylice archikatedralnej metropolita łódzki, duchowieństwo i wierni świeccy trwali zjednoczeni na modlitwie w łączności z Biskupem Rzymu.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Wieczór mlekiem i miodem płynący w Oławie

2022-11-30 15:30

Julia Pawelec

Wieniec adwentowy w oławskiej parafii

Wieniec adwentowy w oławskiej parafii

W I Niedzielę Adwentu w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie odbyło się Uwielbienie wprowadzające w radosny nastrój oczekiwania na przyjście Pana.

Po Mszy Świętej nastąpiło nabożeństwo adwentowe, które rozpoczęło się poświęceniem wieńca adwentowego. Następnie odczytano czytania ze Starego Testamentu, a w dalszej kolejności Ewangelię opisującą scenę Zwiastowania (Łk 1, 26-38). Konferencję wygłosił ks. Adam Bilski, zwracając uwagę na to, z jak wielką wiarą i zaufaniem Maryja przyjęła wolę Pana Boga o zostaniu matką Zbawiciela. Odpowiedziała na to wezwanie mimo obaw, czy w tak młodym wieku podoła wychowaniu dziecka - w dodatku Syna Bożego. Nie rozumiała wiele, z pokorą przyjęła jednak każdy element Bożego planu. Kapłan zauważył, że Maryja nie zwątpiła także wtedy, gdy jej Syn, "któremu panowaniu nie będzie końca”, narodził się w bardzo ubogich warunkach, ponieważ nie znaleziono żadnego innego miejsca, w którym mógłby przyjść na świat.- Po ludzku mogłoby to zachwiać wiarę. Jednak nie w przypadku Maryi. Ona ufała zawsze - podkreślał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję