Reklama

Europa

Abp Szewczuk do Ukraińców: życie w prawdzie czyni nas niezwyciężonymi

Prawda ma swoją moc, więc nie trzeba jej wyjaśniać i bronić, trzeba być jej świadkiem. Trzeba powiedzieć światu prawdę, która zwycięży tak, jak światło zwycięża ciemność – powiedział w swoim codziennym orędziu 51. dniu wojny Rosji z Ukrainą zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosław Szewczuk.

Publikujemy treść jego abp. Szewczuka:

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!

Dziś jest piątek 15 kwietnia 2022 r., a Ukraina już 51 dni przeżywa ogólnonarodową konfrontację, opór wobec rosyjskiej agresji. Linie ognia stają się coraz szersze i bardziej przerażające. Ukraina płonie od Charkowa do Mariupola na wschodzie i od Mariupola do Mikołajowa na południu. Grzmią armaty, bomby, pociski a rakiety spadają na głowy cywilów. Miliony ludzi opuściły już swoje domy. Niestety wojna trwa nadal i coraz mniej wiemy, jak będzie się rozwijała dalej. Wszyscy spodziewają się kolejnej wielkiej konfrontacji militarnej, ale Ukraina modli się o zwycięstwo. Ukraina modli się i walczy o sprawiedliwy pokój. Armia ukraińska bohatersko, za cenę własnego życia, broni życia pokojowo nastawionych ludzi oraz przyszłości Ukrainy i Europy.

PAP

Pośród tego strasznego bólu, stale patrzymy w światło Bożej prawdy, ponieważ czujemy, że za nią umieramy. Ta prawda Boża nadaje sens naszemu zmaganiu. Dlatego dzisiaj chciałbym wspólnie z wami zastanowić się nad ósmym przykazaniem Bożym, które chroni życie ludzkie w prawdzie i mówi: „Nie będziesz mówił fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”. To przykazanie Boże wynika z bardzo ugruntowanego, głębokiego powołania ludu Bożego do bycia świadkami jedynego i prawdziwego Boga. Życie w prawdzie w relacji do Boga, do bliźniego, jest głównym rdzeniem, głównym elementem tego świadectwa. To przykazanie Boże chroni również godność człowieka, który ma prawo do dobrego imienia, do dobrej opinii, który ma prawo do poszanowania swojej godności oraz do prawdy o swoim życiu i w czynach. W czasie wojny pierwszą ofiarą jest zawsze prawda, ale wiemy, że Chrystus powiedział o sobie: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem”. Dlatego chrześcijanin, który w czasie wojny żyje w prawdzie, daje świadectwo prawdzie, mówi prawdę jako świadek tego, co widział i przeżył. W ten sposób oddaje cześć, szacunek samemu Panu i naszemu Zbawicielowi Jezusowi Chrystusowi.

Reklama

Widzimy, że wielka wojna, która toczy się dziś na Ukrainie, nie mająca sobie równych pod względem skali i intensywności od czasów II wojny światowej, jest wojną zwaną wojną hybrydową, mającą na celu upokorzenie przeciwnika. Początkowo upokarza się go poprzez fałsz. Dzisiejsza wielka wojna jest związana z wielkim kłamstwem. Ale my, jako chrześcijanie, jesteśmy wezwani do życia w prawdzie i do dawania jej świadectwa, nawet wtedy, gdy ta prawda nie jest dla nikogo korzystna, ponieważ w ten sposób wypełniamy posługę prorocką, misję prorocką chrześcijanina i Kościoła. Gdy dajemy świadectwo prawdzie, bronimy jej, także naszych gestów kościelnych i liturgicznych, przez które objawiamy światu naszą wiarę, przez które czcimy Krzyż Chrystusa. Prawda o człowieku jest nierozerwalnie związana z prawdą chrześcijańskiego świadectwa dzisiaj.

Pragnę dziś szczególnie podziękować tym wszystkim, którzy mają odwagę świadczyć o prawdzie cierpienia narodu ukraińskiego. Chcę podziękować wszystkim dziennikarzom, którzy w tych dniach przyjeżdżają na Ukrainę, aby ukazać światu okrutną, trudną prawdę o zbrodniach Rosjan na naszej ziemi. Wielu z nich zostało zabitych i rannych. Niech Pan Bóg stokrotnie wynagrodzi wszystkim pracownikom środków masowego przekazu, którzy pomagają współczesnemu człowiekowi poznawać prawdę i iść za nią.

Dziś szczególnie pragnę podziękować wszystkim świadkom rosyjskich zbrodni, którzy mają odwagę zeznawać i mówić o nich. Życie w prawdzie jest siłą, która czyni nas niepokonanymi, ponieważ prawda ma swoją własną moc, nie trzeba jej tłumaczyć i bronić, trzeba jej dawać świadectwo, trzeba ją opowiadać światu, a prawda zawsze zwycięży, tak jak światło zwycięża ciemność.

Boże, pobłogosław Ukrainę! Błogosław prorokom naszych czasów, którzy przemawiają do sumień współczesnego człowieka i objawiają mu odwieczną prawdę o Bogu, obecnym pośród nas! Boże, błogosław Ukrainie, która dziś żyje i umiera dla Bożej prawdy.

Reklama

Niech błogosławieństwo Pana będzie nad wami, ze względu na jego łaskę i miłość do ludzi, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

2022-04-15 16:35

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk: liczne rosyjskie zbrodnie trzeba osądzić

[ TEMATY ]

Abp Szewczuk

rosyjska agresja na Ukrainę

zbrodnie wojenne

PAP/SERGEI ILNITSKY

Obrońcy Bachmutu proszą o modlitwę za nich – powiedział dziś abp Światosław Szewczuk. Trwają ciężkie walki w okolicach tego miasta. Ukraińcy usiłują odzyskiwać równocześnie tereny obwodu ługańskiego, co utrudniają olbrzymie ilości min rozstawionych tam przez Rosjan. Agresor wciąż ostrzeliwuje też cywilów, m.in. w Mikołajowie czy Chersoniu. Dodatkową zbrodnią jest przymusowa mobilizacja na terenach okupowanych, np. w Melitopolu. „A jednak Ukraińcy bohatersko trwają” – podkreślił hierarcha.

Zwierzchnik miejscowych grekokatolików znowu wskazywał na kwestię wychowywania dzieci w trakcie wojny, które należy przygotować do realnego życia w niełatwym świecie. Dodawał również, że pomimo wielkiego zła dokonywanego w tych czasach przez Rosjan „niezłomność ukraińskiego narodu się nie zmniejsza, ale na odwrót, rośnie na naszych oczach wola walki, solidarność, wzajemne wsparcie, nabierając niebywałych rozmiarów”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Agata

Niedziela Ogólnopolska 6/2006, str. 16

„IcoonAgatha” autorstwa Bergognone (1481-1522) - Transferred from nl.wikipedia(Original text 

Agata urodziła się w Palermo (Panormus) na Sycylii w bogatej, wysoko postawionej rodzinie. Wyróżniała się nadzwyczajną urodą.

Kwintinianus - starosta Sycylii zabiegał o jej rękę, mając na względzie nie tylko jej urodę, ale też majątek. Kiedy Agata dowiedziała się o tym, uciekła i ukrywała się. Kwintinianus wyznaczył nagrodę za jej odnalezienie, wskutek czego zdradzono miejsce jej ukrycia. Ponieważ Agata postanowiła swoje życie poświęcić Bogu, odrzuciła oświadczyny Kwintinianusa. Ten domyślił się, że ma to związek z wiarą Agaty i postanowił nakłonić ją do porzucenia chrześcijaństwa. W tym celu oddano Agatę pod opiekę Afrodyzji - kobiety rozpustnej, która próbowała Agatę nakłonić do uciech cielesnych i porzucenia wiary. Afrodyzja nie zdziałała niczego i po trzydziestu dniach Agatę odesłano z powrotem Kwintinianusowi, który widząc, że nic nie wskóra, postawił Agatę przed sobą jako przed sędzią i kazał jej wyrzec się wiary. W tamtym czasie obowiązywał wymierzony w chrześcijan dekret cesarza Decjusza (249-251). Kiedy Agata nie wyrzekła się wiary, poddano ją torturom: szarpano jej ciało hakami i przypalano rany. Agata mimo to nie ugięła się, w związku z czym Kwintinianus kazał liktorowi (katu) obciąć jej piersi. Okaleczoną Agatę odprowadzono do więzienia i spodziewano się jej rychłej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Papież potępił kryminalizację homoseksualizmu

2023-02-05 18:27

"Nie wolno pozwolić na kryminalizację homoseksualizmu" - powiedział Ojciec Święty w trakcie wspólnej z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welbym i moderatorem Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastorem Ianaem Greenshieldsem, konferencji prasowej podczas lotu powrotnego z Sudanu Południowego do Rzymu.

Bruce De Galzain z Radio France zauważył, że przed wyjazdem w podróż apostolską Ojciec Święty potępił kryminalizację homoseksualizmu, a w Sudanie Południowym i w Kongo nie jest on akceptowany przez rodziny. Wyznał, że w tym tygodniu spotkał się w Kinszasie z pięcioma homoseksualistami, z których każdy został odrzucony, a nawet wyrzucony z rodziny. Obarczyli za to odpowiedzialności religijność swoich rodziców. Niektórzy z nich są zabierani do księży egzorcystów, ponieważ ich rodziny uważają, że są opętani przez duchy nieczyste. W tym kontekście zapytał Ojca Świętego o papieskie przesłanie dla rodzin w Kongo i Sudanie Południowym, które nadal odrzucają swoje dzieci, a także dla księży i biskupów?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję