Reklama

Kościół

Niepokój utraconej godziny

Kapelani Rycerzy Kolumba przeżywają swoje rekolekcje w Ośrodku Emaus w Turnie koło Białobrzegów w diecezji radomskiej.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

ks. Michał Warchoł

Przewodnikiem duchowym przez czas rekolekcji jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo - Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

W pierwszym dniu rekolekcji zwracał się do uczestników następującymi słowami:

- Pozwólcie, że rozpocznę od pewnego ostrzeżenia poetyckiego. Ksiądz Twardowski napisał taki krótki wiersz:

Tak zająłem się sobą że czekałem aby nikt nie przyszedł

stale prosiłem o jeden tylko bilet dla siebie

nawet nic mi się nie śniło

bo śpi się dla siebie ale sny ma się dla drugich

jeśli płakałem – to niefachowo

bo do płaczu potrzebne są dwa serca

broniłem tak gorliwie Boga że trzepnąłem w mordę człowieka

myślałem że kobieta nie ma duszy a jeśli ma to trzy czwarte

założyłem w sercu tajną radiostację i nadawałem tylko swój program

przygotowałem sobie kawalerkę na cmentarzu

i w ogóle zapomniałem że do nieba idzie się parami nie gęsiego

nawet dyskretny anioł nie stoi osobno.

Doświadczamy tego na co dzień, że nasz duchowy poziom i jakiekolwiek wzrastanie w łasce w dużej mierze zależą od zdolności słuchania Boga – mówił abp Depo.

- To sam Bóg ustanowił nam drogę naszego życia a Jezus poprzez siebie zaprosił nas do swojego grona. I tutaj chciałbym zaproponować taki tytuł rekolekcji, trochę z inspiracji, modlitwy i rozważań jeszcze kard. Karola Wojtyły, kiedy wygłaszał rekolekcje na Watykanie, w marcu 1976 roku. I on to nazwał „Modlitwa w Getsemani”. A ja chciałbym zaproponować tytuł właśnie wiodący z tej tajemnicy, a mianowicie: Niepokój utraconej godziny. Jesteśmy akurat bezpośrednio po uroczystościach Zmartwychwstania Pańskiego, które są razem z Kalwarią szczytem i czy mamy zejść z tego szczytu spokojni? W codzienność? Nie. Właśnie z niepokojem, który ma być niepokojem twórczym i tak jak mówił Ojciec Święty Franciszek w Liście o św. Józefie: z twórczą odwagą, żebyśmy się bali tego świata, który nas otacza i który nam zagraża – wskazał metropolita częstochowski.

Reklama

Pierwszy dzień rekolekcji zakończyło spotkanie z Delegatem Stanowym Rycerzy Kolumba Krzysztofem Zubem i wspólna modlitwa różańcowa.

Modlitwa o pokój

Czwartek – drugi dzień rekolekcji – jest czasem wołania o pokój, zwłaszcza na Ukrainie. O tę modlitwę prosił w rozmowie telefonicznej bp Jan Sobiło z diecezji charkowsko - zaporoskiej na Ukrainie. Ta intencja towarzyszyła uczestnikom rekolekcji podczas pielgrzymki, jaką przed południem odbyli do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – Pani Ziemi Radomskiej w Starej Błotnicy.

W centrum dnia była Eucharystia, podczas której abp Wacław przypomniał o zadaniach, jakie stoją przez nami – kapelanami i duszpasterzami.

- Za Apostołami wierzymy, że On zmartwychwstał jako pierwszy spośród umarłych… Ale również jak Apostołowie otrzymujemy zadanie aby być świadkiem Zmartwychwstałego Chrystusa a nie tylko pustego grobu, który ma do dziś wiele interpretacji. Kolejne zadanie to kochać Kościół jako wspólnotę, która mnie zrodziła i za którą biorę odpowiedzialność – wskazał abp Depo.

Popołudniu, uczestnicy rekolekcji przeżywali nabożeństwo pokutne, wspólne modlitwy. W piątek powrócą do swoich wspólnot.

W rekolekcjach udział biorą kapłani z diecezji radomskiej, sandomierskiej, zamojsko – lubaczowskiej, pelplińskiej, kieleckiej, tarnowskiej, łowickiej, włocławskiej oraz archidiecezji częstochowskiej, gnieźnieńskiej i gdańskiej.

Nad organizacją spotkania czuwa ks. Wiesław Lenartowicz – Kapelan Stanowy ds. programowych.

2022-04-21 15:39

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba w Polsce otrzymali relikwie swojego założyciela - ks. Michaela McGivneya

Rady Rycerzy Kolumba z Częstochowy, Radomia i Rzeszowa otrzymały relikwie swojego założyciela ks. Michaela McGivneya. Przekazał je abp Wacław Depo, Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

W przyszłym roku odbędzie się peregrynacja relikwii kapłana, który pod koniec października został beatyfikowany. W całej Polsce jest ok. 7 tys. Rycerzy Kolumba. 20% z nich podejmuje różne dzieła charytatywne w diecezji radomskiej.

CZYTAJ DALEJ

Białorusini walczący pod Bachmutem dla Radia Swoboda: rosyjskie szturmy trwają tam przez 13 godzin bez przerwy

2023-01-26 17:06

[ TEMATY ]

Białorusini

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/SERGEY KOZLOV

Walki w pobliżu atakowanego przez rosyjskie wojska Bachmutu, na wschodzie Ukrainy, cechują się niesłychaną intensywnością; szturmy wroga trwają przez 13 godzin bez przerwy - przyznali w czwartek białoruscy ochotnicy z pułku im. Konstantego Kalinowskiego w rozmowie z Radiem Swoboda.

"Rosjanie nieustannie rzucają do walki kolejnych ludzi i sprzęt wojskowy. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś podobnego. (Wróg) ciągle przeprowadza rozpoznanie walką. Ludzie po prostu idą i strzelają, a w odpowiedzi otwiera się do nich ogień z artylerii, moździerzy - wszystkiego, co jest dostępne. (...) Rosyjskim żołnierzom do tego stopnia jest wszystko jedno, że nawet nie zabierają ciał (swoich poległych towarzyszy broni)" - opowiadali Białorusini walczący w szeregach ukraińskiej armii (https://tinyurl.com/452tvcrf).

CZYTAJ DALEJ

Sejm uchwalił nowelizację ustawy ograniczającą podwyżki cen ciepła

2023-01-26 20:47

[ TEMATY ]

sejm

ceny

ciepło

PAP/Tomasz Gzell

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy wprowadzającą mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Teraz ustawa trafi do dalszych prac w Senacie.

Za uchwaleniem noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw głosowało 441 posłów, nikt nie był przeciw, a ośmiu wstrzymało się od głosu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję