Reklama

Kościół

Jasna Góra: Modlitwa za górników z kopalni Pniówek oraz ich rodziny

Za dusze tragicznie zmarłych górników w wyniku wybuchu metanu w kopalni Pniówek w Pawłowicach i za ich pogrążone w żałobie rodziny, za wszystkich poszkodowanych o ocalenie ich życia oraz za ratowników na Jasnej Górze modlą się paulini oraz przybywający do sanktuarium pielgrzymi.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

- Jasna Góra żyje nie tylko życiem Kościoła, ale także naszej Ojczyzny. Wszystkie troski, które dotyczą naszych rodaków są i nam bardzo bliskie - zapewniał o. Waldemar Pastusiak kustosz sanktuarium. - Te trudne sytuacje związane z kopalnią Pniówek mobilizują nas do modlitwy. Przede wszystkim prosimy o Boże miłosierdzie dla zmarłych górników. Pamiętamy o tych, którzy są uwięzieni w kopalni, mamy nadzieję, że uda się ich wydostać. Zawierzamy również tych wszystkich, którzy prowadzą akcję ratunkową, prosząc o bezpieczeństwo i opiekę Maryi - powiedział kustosz.

Paulin zwrócił uwagę, że praca górników jest trudną i niebezpieczną służbą. Dlatego szczególnie dziś warto prosić o wstawiennictwo ich patronkę św. Barbarę.

Ks. Franciszek Janyga, salezjanin z Krakowa, który przybył z grupą maturzystów na Jasną Górę zauważył, że tragedia na Śląsku szczególnie go dotyka. Zakonnik pochodzi ze Śląska, a jego ojciec był górnikiem. - Znam kopalnię w Pniówku i słyszałem jak ciężka jest tam praca. Ci ludzie bardzo ryzykują, a przecież są to w większości młodzi górnicy, którzy wychodzą na tzw. szychtę i nigdy nie wiedzą czy wrócą. W tym przypadku w Pawłowicach skończyło się to tragicznie. To wielka strata dla rodzin i dla naszego górniczego środowiska - powiedział ks. Janyga. Jak dodał duchowny, powinniśmy modlić się i wierzyć, że zmarłych górników Bóg przyjmie do siebie, a także wierzyć, że wszystkich cierpiących, którzy stracili swoich bliskich Zmartwychwstały Jezus pocieszy.

Reklama

W środę, 20 kwietnia, po północy w kopalni Pniówek doszło do wybuchu i zapalenia metanu. Zgodnie z informacjami Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w rejonie prowadzącej wydobycie ściany N-6 na poziomie 1000 metrów było 42 pracowników. W czasie, gdy w rejonie akcji przebywały dwa zastępy ratowników, poszukujące trzech pracowników, doszło do kolejnego, wtórnego wybuchu. Eksplozje dzieliły niespełna trzy godziny.

Dotąd potwierdzono śmierć siedmiu pracowników. Łącznie w szpitalach jest około 20 poszkodowanych.

2022-04-22 14:20

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lubelscy pielgrzymi po raz 39. dotarli na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka 2017

Wojciech Mścichowski

39. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę jak co roku zakończyła się uroczystą Eucharystią sprawowaną na Wałach. Tegorocznej liturgii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, natomiast homilię wygłosił bp Mariusz Leszczyński z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Wśród duchownych obecny był lubelski bp pomocniczy Józef Wróbel.

Podczas homilii bp Leszczyński nawiązał do odczytanej wcześniej Ewangelii, w której Maryja zmierza do Elżbiety. Zwrócił uwagę na trud pielgrzymowania brzemiennej Matki Pana oraz na jej rozważania tajemnic wiary w drodze, podczas której towarzyszył jej Chrystus jako Bóg i syn. Owocem tej niezwykłej wędrówki jest jedno w najpiękniejszych wyznań wiary – hymn „Magnificat”.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Kalwaria Pacławska: rozpoczyna się Wielki Odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

2022-08-11 17:57

[ TEMATY ]

odpust

Kalwaria Pacławska

PAP/Darek Delmanowicz

Figura Matki Bożej Zaśniętej na inauguracji Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia NMP w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej

Figura Matki Bożej Zaśniętej na inauguracji Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia NMP w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej

11 sierpnia w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla, nazywanej „Jasną górą Podkarpacia”, rozpoczyna się Wielki Odpust Kalwaryjski ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. - Oprócz Mszy świętej i nabożeństw w bazylice i na dróżkach Matki Bożej i Pana Jezusa, w programie znalazły się również koncerty muzyczne i jednoaktowy utwór sceniczny z epilogiem – informuje o. Jan Maria Szewek, rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów. W tym roku obchodzone będą dwa jubileusze: 140. rocznica koronacji łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz 40. rocznica kanonizacji o. Maksymiliana Kolbego.

- Z tej racji po raz pierwszy zaproszenie do przewodniczenia jednej z Mszy świętych odpustowych otrzymał od franciszkanów metropolita Bambergu w Niemczech abp Ludwig Schick, który ma wielki kult św. Maksymiliana i który rokrocznie pielgrzymuje do celi śmierci Świętego w byłym niemieckim obozie Auschwitz – przekazał rzecznik franciszkanów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję