Reklama

Kościół

Jasna Góra: Modlitwa za górników z kopalni Pniówek oraz ich rodziny

Za dusze tragicznie zmarłych górników w wyniku wybuchu metanu w kopalni Pniówek w Pawłowicach i za ich pogrążone w żałobie rodziny, za wszystkich poszkodowanych o ocalenie ich życia oraz za ratowników na Jasnej Górze modlą się paulini oraz przybywający do sanktuarium pielgrzymi.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

- Jasna Góra żyje nie tylko życiem Kościoła, ale także naszej Ojczyzny. Wszystkie troski, które dotyczą naszych rodaków są i nam bardzo bliskie - zapewniał o. Waldemar Pastusiak kustosz sanktuarium. - Te trudne sytuacje związane z kopalnią Pniówek mobilizują nas do modlitwy. Przede wszystkim prosimy o Boże miłosierdzie dla zmarłych górników. Pamiętamy o tych, którzy są uwięzieni w kopalni, mamy nadzieję, że uda się ich wydostać. Zawierzamy również tych wszystkich, którzy prowadzą akcję ratunkową, prosząc o bezpieczeństwo i opiekę Maryi - powiedział kustosz.

Paulin zwrócił uwagę, że praca górników jest trudną i niebezpieczną służbą. Dlatego szczególnie dziś warto prosić o wstawiennictwo ich patronkę św. Barbarę.

Ks. Franciszek Janyga, salezjanin z Krakowa, który przybył z grupą maturzystów na Jasną Górę zauważył, że tragedia na Śląsku szczególnie go dotyka. Zakonnik pochodzi ze Śląska, a jego ojciec był górnikiem. - Znam kopalnię w Pniówku i słyszałem jak ciężka jest tam praca. Ci ludzie bardzo ryzykują, a przecież są to w większości młodzi górnicy, którzy wychodzą na tzw. szychtę i nigdy nie wiedzą czy wrócą. W tym przypadku w Pawłowicach skończyło się to tragicznie. To wielka strata dla rodzin i dla naszego górniczego środowiska - powiedział ks. Janyga. Jak dodał duchowny, powinniśmy modlić się i wierzyć, że zmarłych górników Bóg przyjmie do siebie, a także wierzyć, że wszystkich cierpiących, którzy stracili swoich bliskich Zmartwychwstały Jezus pocieszy.

Reklama

W środę, 20 kwietnia, po północy w kopalni Pniówek doszło do wybuchu i zapalenia metanu. Zgodnie z informacjami Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w rejonie prowadzącej wydobycie ściany N-6 na poziomie 1000 metrów było 42 pracowników. W czasie, gdy w rejonie akcji przebywały dwa zastępy ratowników, poszukujące trzech pracowników, doszło do kolejnego, wtórnego wybuchu. Eksplozje dzieliły niespełna trzy godziny.

Dotąd potwierdzono śmierć siedmiu pracowników. Łącznie w szpitalach jest około 20 poszkodowanych.

2022-04-22 14:20

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najpierw wolność przyszła na Jasną Górę - już 4 listopada 1918 r.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ks. Daniel Marcinkiewicz

„Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”, w tych słowach wyrażone były wytrwałe dążenia do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dokładnie 103 lata temu, 4 listopada 1918r. to właśnie Jasna Góra jako jedno z pierwszych miejsc w kraju cieszyła się odzyskaną wolnością, którą oficjalnie ogłoszono dopiero 11 listopada.

Do Sanktuarium na rozkaz gen. Tadeusza Rozwadowskiego weszli polscy żołnierze pod dowództwem ppor. Artura Wiśniewskiego. Już wtedy załopotała tu biało-czerwona flaga a w Kaplicy Matki Bożej odprawiono dziękczynne nabożeństwo za wolną Polskę. Kroniki donoszą, że przeor klasztoru o. Piotr Markiewicz witał żołnierzy w bramach jasnogórskiej twierdzy jak niegdyś witano królów.

CZYTAJ DALEJ

Post eucharystyczny

Pytanie czytelnika:
Szczęść Boże. Chcę zapytać o post eucharystyczny: co on dokładnie oznacza i kogo obowiązuje? Jan

CZYTAJ DALEJ

Trzeci dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego 2022

2022-07-04 16:39

Br. Dominik Król CSsR

Suma odpustowa zakończyła się procesją eucharystyczną

Suma odpustowa zakończyła się procesją eucharystyczną

    Panie, Ty jesteś naszym pokojem, teraz i na wieki. W trzeci dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, z racji niedzieli, pierwsza Msza Święta sprawowana była już o godzinie 5:00 rano.

    Ponieważ pogoda dopisywała, odbyła się ona na dziedzińcu sanktuaryjnym - tak jak wszystkie kolejne. Eucharystii przewodniczył o. Zbigniew Bruzi CSsR - redemptorysta i misjonarz ludowy z domu zakonnego w Tuchowie, a kazanie odpustowe dla licznie przybyłych, pomimo wczesnej pory i chłodnej aury, wygłosił główny celebrans. Po zakończeniu Mszy Świętej o godzinie 6.15 odśpiewane zostały Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję