Reklama

Świat

Patriarcha Bartłomiej w orędziu wielkanocnym: Cierpimy wspólnie z narodem ukraińskim

O bezwarunkowe zaangażowanie na rzecz pokoju zaapelował patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I w swoim tegorocznym orędziu wielkanocnym. „Wielkanoc jest świętem wolności, radości i pokoju” - podkreślił honorowy zwierzchnik światowego prawosławia i wyraził solidarność z narodem ukraińskim.

[ TEMATY ]

prawosławie

patriarcha Bartłomiej

pl.wikipedia.org

Bartłomiej I (patriarcha Konstantynopola)

Bartłomiej I (patriarcha Konstantynopola)

Zaznaczył, że radosna nowina o zmartwychwstaniu Chrystusa będzie rozbrzmiewała równocześnie „z krzykiem rozpaczy niewinnych ofiar wojennej przemocy i lamentem uchodźców, wśród których jest niezliczona liczba niewinnych dzieci”.

Patriarcha wspomniał o swojej niedawnej wizycie w Polsce, dokąd uciekła większość uchodźców z Ukrainy. Przyznał, że tutaj osobiście doświadczył problemów i cierpienia ludzi.

„Cierpimy wraz z pobożnym, odważnym narodem ukraińskim, który niesie ciężki krzyż. Modlimy się i walczymy o pokój i sprawiedliwość oraz o tych, którym brakuje obu tych wartości” - stwierdził Bartłomiej i dodał: „Nie do pomyślenia jest, aby chrześcijanie milczeli w obliczu tego szydzenia z ludzkiej godności”.

Reklama

Bartłomiej zaznaczył, że oprócz ofiar walk, wielkim przegranym wojny jest zawsze cała ludzkość, „która w swojej długiej historii nie zdołała zlikwidować wojny”. „Wojna nie tylko nie rozwiązuje żadnego problemu, ale raczej powoduje nowe i jeszcze większe problemy” - przypomniał honorowy zwierzchnik światowego prawosławia. „Wojna sieje niezgodę i nienawiść oraz pogłębia przepaść między narodami” - napisał Bartłomiej w swoim orędziu wielkanocnym i wyraził przekonanie, „że ludzkość może żyć bez wojen i przemocy”.

„Kościół Chrystusowy ze swej natury ma za zadanie wprowadzać pokój. Kościół nie tylko modli się o `pokój z wysoka` i `pokój na całym świecie`, ale także podkreśla, jak ważne jest, by ludzie pracowali na rzecz pokoju” – czytamy w orędziu.

„Dla wyznawców prawosławia zmartwychwstanie stanowi centrum ich wiary. Życie Kościoła we wszystkich jego aspektach urzeczywistnia i odzwierciedla unicestwienie mocy śmierci przez krzyż i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa oraz wyzwolenie człowieka. Wielkanoc to doświadczana pewność, że Chrystus jest wyzwalającą prawdą, fundamentem, punktem zwrotnym i ostatecznie horyzontem naszej egzystencji. Z drugiej strony, tym bardziej przerażają różnorodne przejawy przemocy, niesprawiedliwości społecznej i braku poszanowania praw człowieka w naszych czasach” - , napisał patriarcha Bartłomiej.

Kościół prawosławny nie przyjął reformy kalendarza wprowadzonej w 1582 roku przez papieża Grzegorza XIII, stąd różne terminy m.in. świąt Wielkanocy. W tym roku prawosławna Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest obchodzona 24 kwietnia. Wspólny termin Wielkanocy przypadnie znowu w 2025 roku.

2022-04-23 15:38

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patriarcha Filaret do europosłów w Brukseli

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Ukraina

prawosławie

www.wikipedia.pl

Patriarcha Filaret, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego

Patriarcha Filaret, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego

O niedopuszczenie do wybuchu trzeciej wojny światowej zaapelował do europosłów w Brukseli prawosławny patriarcha kijowski i całej Rusi-Ukrainy Filaret. Zwierzchnik niekanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK) przemawiał 21 kwietnia do członków Komitetu Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

W przemówieniu zwrócił uwagę, że jednym z zadań Kościołów jest zapobieganie wojnom i walka o pokój. To właśnie zadanie stało się głównym powodem jego przyjazdu do Brukseli – zaznaczył mówca. Podkreślił, że tylko powstrzymując agresora można zapobiec dalszemu pogarszaniu się sytuacji w Europie.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2022 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Minister Moskwa: w żadnej z próbek wody z Odry nie wykryto toksyn

2022-08-16 19:00

[ TEMATY ]

polityka

PAP/Marcin Bielecki

W żadnej z dotychczas zbadanych próbek wody z Odry nie wykryto substancji toksycznych - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała, w badaniach przyczyn masowego śnięcia ryb brane są pod uwagę trzy hipotezy.

Pierwsza hipoteza to potencjalne przedostanie się substancji toksycznej, czy to w wyniku działalności przedsiębiorstw funkcjonujących nad Odrą czy też nielegalnych zrzutów do rzeki - wyjaśniła. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeanalizował próbki, żadna nie wykazała obecności żadnych substancji toksycznych - podkreśliła minister.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję