Reklama

Niedziela Częstochowska

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara ratuje od utraty człowieczeństwa

– Jeśli nie będziemy mieć w sobie wiary, nie znajdziemy wewnętrznej siły do zmagania się z przeciwnościami losu – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” 26 kwietnia poprowadził rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Duchowny przypomniał, że św. Jan Paweł II określił Maryję jako „przodującą w wierze”. – Maryja usłyszała słowo Boże, tak olbrzymie, że wprost nie do objęcia; tak nieprawdopodobne, że omal niewiarygodne, a jednak przyjęła je z wiarą – podkreślił ks. Grabowski.

Zwrócił uwagę, że „wiara to nie tylko ufność, to nie tylko zaufanie Bogu, to nie tylko prosta prośba: Jezu, Ty się tym zajmij”. – Wiara ogarnia całe życie, by móc je przemienić – to postawa, sposób myślenia i oceniania. Wiara angażuje w sprawy Jezusa i Kościoła – wyjaśnił.

Redaktor naczelny „Niedzieli” zauważył, że „wydarzenie wiary wprowadziło Maryję w nowy świat, świat nowych zasad, nowej odpowiedzialności. (...) W codzienność Maryi wtargnęła nowa perspektywa, weszła obietnica, wszedł Jezus”. W tym kontekście zaznaczył, że „wiara obejmuje zmianę zachowania, przemianę, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk, które mogą się stać przyzwyczajeniem o jednolitym kolorze tradycji czy świętego spokoju”.

Duchowny nawiązał również do opisu wskrzeszenia syna wdowy z Nain z Ewangelii według św. Łukasza (Łk 7, 11-17). Wskazał, że Jezus, zauważywszy rozpacz matki podczas wynoszenia ciała jej zmarłego syna, powiedział do niej tylko: „Nie płacz”, po czym nastąpił cud wskrzeszenia. – Jezus niejako chciał dać do zrozumienia tej kobiecie, że nie chce jej widzieć we łzach: płacz pozostaw temu, kto nie ma wiary. Łzy niech zostaną przy tym, kto wegetuje bez nadziei na życie wieczne. Jeśli nie chcesz płakać – wierz! Nie płacz, tylko wierz – bo wiara pociesza, wiara uzdrawia, wiara ratuje od utraty człowieczeństwa – mówił ks. Grabowski.

– Jeśli nie będziemy mieć w sobie wiary, nie znajdziemy wewnętrznej siły do zmagania się z przeciwnościami losu, do jakiegokolwiek działania – kontynuował. Dodał, że w kontekście zmartwychwstania Chrystusa, „wobec tragedii, rozpaczy i łez należy powtarzać: nie płacz, tylko wierz!”. – Wiara jest jak ratunkowa szalupa na rozszalałym morzu, jest aktem odwagi wśród przeciwieństw. Potrzebujemy wciąż siły i odwagi w wyznawaniu wiary, która potrafi nas uratować z najgorszych opresji. Trzeba zawierzyć Bogu, by w sytuacji ekstremalnej, gdy nadejdzie czas próby, okazać się bratem, a nie wilkiem, by ratować nasze człowieczeństwo – wzywał naczelny „Niedzieli”.

Reklama

Nawiązując do uroczystości św. Wojciecha, głównego patrona Polski i patrona ewangelizacji zjednoczonej Europy, duchowny przywołał wezwanie św. Jana Pawła II: „Europo, bądź na powrót sobą! Odkryj na nowo swe źródła! Ożyw swoje korzenie! Odnajdź swoją duszę!” („Ecclesia in Europa”, 120). – Europa jest i będzie chrześcijańska, jeśli chrześcijanie na Starym Kontynencie będą żyli wiarą, jeśli będą wierni swojej misji i powołaniu zleconemu przez Chrystusa – stwierdził ks. Grabowski. – Wiara domaga się od nas odwagi i entuzjazmu, by pomimo groźnych chmur na horyzoncie teraźniejszości i przyszłości zaufać Bogu i wyznawać Go w każdej życiowej sytuacji – dodał.

Redaktor naczelny „Niedzieli” przypomniał również słowa, które Jan Paweł II wypowiedział w 1996 r. w Watykanie podczas spotkania z pracownikami tygodnika: „Stoi przed wami zadanie. Chrystus obecny w Kościele oczekuje, że ten ogromny potencjał myśli i talentów, który jest w was, włączycie w dzieło ewangelizacji i promocji tych wartości, które często są podważane przez prasę propagującą fałszywy model ludzkiej wolności. Podejmujcie to wezwanie z zapałem i miłością do Boga i do Kościoła”.

Zawierzając Maryi pracowników i czytelników tygodnika, ks. Grabowski prosił przez Jej wstawiennictwo, aby „Niedziela” jako wiarygodne pismo katolickie stawała się przewodnikiem na drogach wiary i mogła docierać do coraz szerszego grona czytelników.

2022-04-27 12:36

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wacław Depo o św. Janie Pawle II: dziś mocniej musimy stanąć po jego stronie

Jasnogórska Matko czuwająca z nami, nie możemy dziś zapomnieć o Świętym Janie Pawle II, który całym swoim życiem, posługiwaniem i cierpieniem zasłużył na pokolenia, na imię Ojca odzyskanej niepodległości - mówił podczas Apelu Jasnogórskiego abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież zachęca do modlitwy za osoby starsze

2022-06-30 16:59

[ TEMATY ]

modlitwa

Watykan

seniorzy

papież Franciszek

PAP/FABIO FRUSTACI

Papież Franciszek zachęca wiernych, by w lipcu modlili się za osoby starsze. Jak podkreślił, "potrzebujmy na tym świecie przyzwyczajonym do wojny prawdziwej rewolucji czułości". Watykan ogłosił w czwartek intencję modlitw na lipiec w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Dziadków i Osób Starszych, ustanowionym przez papieża. Będzie on obchodzony 24 lipca.

W przesłaniu wideo Franciszek powiedział: "Nie możemy mówić o rodzinie nie mówiąc o znaczeniu, jakie mają ludzie starsi wśród nas".

CZYTAJ DALEJ

Łódź - Andrespol: Pełni wdzięczności

2022-07-03 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Andrespolu parafianie pożegnali swojego proboszcza ks. kan. Mariana Górkę, w związku ze zbliżającą się emeryturą. W swoim słowie skierowanym do wiernych zwrócił szczególną uwagę na wyraz dziękczynienia Matce Bożej, by swoje serca kierować ku wdzięczności za każde dobro otrzymane od Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję