Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Na ziemi Karola Wojtyły” - spektakl uliczny

Spektakl uliczny włoskiej grupy „Le Arte per Via” zobaczyli w dniach 22-24 września mieszkańcy Częstochowy, Krakowa i Wadowic. Przedstawienie Na ziemi Karola Wojtyły dedykowane jest Janowi Pawłowi II. Artyści chcieli również dać świadectwo głębokich więzi, jakie łączą Polskę i Włochy.
- Spektakl powstał w hołdzie Janowi Pawłowi II i ludziom jego ziemi - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie Giovanni Sciola. Polski Papież zdążył przed śmiercią obejrzeć to przedstawienie. W formie precyzyjnej rekonstrukcji historycznej i filologicznej odtworzono w spektaklu typowy dzień pracy rzemieślników, kupców i rolników regionu Veneto z przełomu XIX i XX wieku.
Honorowy patronat nad pokazem spektaklu w Polsce objęli kard. Stanisław Dziwisz i ambasador Republiki Włoskiej w Polsce Anna Blefari Melazzi.

Przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski w obronie Papieża

„Świat muzułmański nie akceptuje kultury Zachodu, traktując ją jako antyreligijną, amoralną, niszczącą ludzkość. Wyznawcy islamu czują się też zagrożeni próbami wprowadzania w ich krajach demokracji przy użyciu siły. Dla nas jest oczywiste, że Kościoły nie biorą udziału w konfliktach politycznych, istnieje autonomia sfery religii i polityki. Tymczasem w krajach muzułmańskich religia przenika wszelkie dziedziny życia i trudno jest zrozumieć, że ktoś prowadzi działania wojenne bez zaangażowania Kościołów. Dlatego muzułmanie uważają, że świeckie władze prowadzące jakieś działania wojenne są sprzysiężone z religijnymi. (...) W tych protestach przeciwko wystąpieniu Benedykta XVI niektórzy próbują instrumentalnie łączyć religię ze światem polityki” - stwierdza bp Tadeusz Pikus, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papieska Akademia Teologiczna solidaryzuje się z Benedyktem XVI

Papież Benedykt XVI w Ratyzbonie przypomniał podstawy dialogu między religiami monoteistycznymi - uważa rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie - ks. prof. dr hab. Jan Maciej Dyduch. W imieniu uczelni przesłał on na ręce Ojca Świętego telegram, w którym zapewnia o modlitwie w jego intencji oraz w intencji pokoju między religiami na świecie.
W liście solidaryzującym się z Papieżem Rektor PAT wyraził Benedyktowi XVI wdzięczność „za przypomnienie w ostatnich dniach zasad dotyczących dialogu między religiami monoteistycznymi”. Według niego, Ojciec Święty przypomniał, że podstawą tego dialogu jest wiara w jednego Boga, który jest miłością, oraz poszanowanie praw człowieka. „Z takim nauczaniem solidaryzujemy się w pełni” - zadeklarował w imieniu całego środowiska Papieskiej Akademii Teologicznej ks. prof. Dyduch.
Ksiądz Rektor wyjaśnił również, że PAT jest uczelnią papieską i jako taka powinna wyrazić swoje stanowisko wobec nieporozumień, które narosły wokół wykładu Benedykta XVI w Ratyzbonie. - Nie chcemy wdawać się w medialne spory na ten temat. Chcemy tylko przypomnieć zasady, jakimi powinniśmy się kierować w dialogu międzyreligijnym. Benedykt XVI niejeden raz deklarował swoją wolę takiego dialogu - przypomniał ks. prof. Dyduch.
Rektor PAT wyraził też ubolewanie, że słowa Papieża zostały zmanipulowane, gdyż z wykładu naukowego wyrwano pozbawiony kontekstu fragment i przypisano mu inne znaczenie.
Ks. Dyduch skrytykował nierzetelność niektórych mediów, które źle odczytały papieskie przesłanie, i wyraził obawę, że cała sytuacja „może przysporzyć wrogów Kościołowi”. - Mam jednak nadzieję, że dyskusja wokół tego wykładu skłoni wielu chrześcijan do refleksji, że nie są obywatelami drugiej kategorii i powinni mieć odwagę zabierania głosu w obronie swojej wiary - podsumował.

Zmarł o. Marian Załęcki, paulin

O. dr Marian Załęcki, kapłan z Zakonu Paulinów, pracował w sanktuarium maryjnym w Doylestown w Pensylwanii, w Amerykańskiej Częstochowie. Był człowiekiem niezwykłej duszpasterskiej aktywności. Jako publicysta współpracował z mediami katolickimi w USA, z prasą polonijną, rozgłośniami radiowymi, telewizją oraz z Niedzielą, do ostatnich dni życia głównie z Niedzielą w Ameryce. 20 września 2003 r. został uhonorowany przez Redaktora Naczelnego Niedzieli medalem i dyplomem „Mater Verbi” za wieloletnią współpracę jako korespondent z Amerykańskiej Częstochowy.
Aktywnie organizował i przez ponad 16 lat uczestniczył w corocznej pieszej pielgrzymce do sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie.
Jest autorem cenionego opracowania z zakresu teologii maryjnej: Theology of a Marian Shrine Our Lady of Czestochowa, 1975 (przetłumaczonego na język francuski i włoski) i opracowania dotyczącego sanktuarium w Doylestown, pt. Our Lady of Czestochowa.
Prowadził rekolekcje dla wielu parafii katolickich w USA, m.in. rekolekcje wielkopostne w dniach 13-18 marca 2004 r. w Atlancie. W wielokulturowym i wieloetnicznym sanktuarium w Doylestown codziennie modlił się, po wiele godzin spowiadał w konfesjonale, odprawiał Msze św. i głosił kazania dla różnych grup narodowych.
Zawsze z radością, mimo dużej odległości, przyjeżdżał na Jasną Górę, gdzie świętował swoje kolejne jubileusze - w 2002 r. było to 40-lecie kapłaństwa.
O. Marian Załęcki zmarł 18 września 2006 r., w święto św. Stanisława Kostki, czciciela Maryi. Miał 70 lat.

Tydzień w Polsce

Prezydent Lech Kaczyński przebywał w USA, gdzie m.in. dyskutował z prezydentem George’em Bushem, przemawiał na forum ONZ, w Nowym Jorku złożył hołd ofiarom ataku na Amerykę, odebrał statuetkę Franklina Delano Roosevelta - prestiżową nagrodę w dziedzinie pomocy osobom niepełnosprawnym, jak również spotkał się ze środowiskiem żydowskich właścicieli (Holocaust Restitution Committee), którzy po 1939 r. utracili w Polsce swoje majątki - przedstawiając im stanowisko rządu polskiego w kwestii odszkodowań.

Minister obrony Radosław Sikorski zapowiedział, że do lutego przyszłego roku liczba polskich żołnierzy w ramach misji wojskowej NATO w Afganistanie sięgnie tysiąca. W krakowskich Balicach pożegnał on blisko 200 żołnierzy, którzy zgłosili się do misji w Kosowie, Libanie i Afganistanie.

Premier Jarosław Kaczyński wyznaczył datę wyborów samorządowych na 12 listopada br.

Sejm uchwalił zmiany w Konstytucji RP, pozwalające na funkcjonowanie w Polsce Europejskiego Nakazu Aresztowania (zastępującego ekstradycję).

Zarząd Telewizji Polskiej w specjalnej uchwale zdecydował, że pracownicy i współpracownicy TVP nie mogą angażować się w kampanie wyborcze. Ponadto powołał komisję ds. koordynacji programowej audycji informacyjnych i publicystycznych dotyczących listopadowych wyborów samorządowych oraz Telewizyjne Centrum Wyborcze. Szefem komisji został zastępca dyrektora Agencji Informacyjnej TVP Piotr Legutko, a sekretarzem - Dorota Grzymała z Biura Zarządu i Spraw Korporacyjnych.

Telewizyjna Jedynka ma nowych dyrektorów programów informacyjnych: szefem telewizyjnych Wiadomości został Radosław Rybiński, Panoramy - Janusz Sejmej, Teleexpressu - Krzysztof Juszczak, a Kuriera - Artur Michniewicz.

Leszek Balcerowicz nie stawił się przed sejmową komisją śledczą ds. banków i nadzoru bankowego. Posłowie wezwali sąd do nałożenia na prezesa NBP kary porządkowej i wyznaczyli mu kolejny termin. Zdołali natomiast przesłuchać jego żonę, Ewę, szefową fundacji CASE przygotowującej analizy społeczno-ekonomiczne.

CBŚ zatrzymało b. ministra skarbu Emila Wąsacza; postawiono mu zarzut niedopełnienia obowiązków związanych z ochroną interesu Skarbu Państwa przy prywatyzacji PZU. Został on wkrótce zwolniony z aresztu za poręczeniem majątkowym.

Banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Jana Pawła II wejdzie do obiegu 16 października - w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską. W emisji znajdzie się 2 mln egz. takich banknotów o nominale 50 zł.

Oficerowie polskiego wywiadu wojskowego w Iraku doprowadzili do aresztowania w tym kraju członka grupy terrorystycznej odpowiedzialnej za zabójstwo pracowników TVP - Waldemara Milewicza i Mounira Bouamrane. Aresztowany przyznał się do udziału w napadzie i zabójstwie polskich dziennikarzy.

We włoskiej miejscowości Orta Nova w Apulii pogrzebano ciało niezidentyfikowanego Polaka (pochodzącego najprawdopodobniej z Tomaszowa Mazowieckiego), który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, pracując przy zbiorze pomidorów w jednym z funkcjonujących w tej części Włoch tzw. obozów pracy niewolniczej.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda: spotkam się z premierem Tuskiem ws. Nuclear Sharing

2024-04-22 20:19

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Spotkam się z premierem Donaldem Tuskiem ws. możliwości dołączenia przez Polskę do programu Nuclear Sharing - zapowiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, który przebywa z wizytą w Kanadzie pytany przez dziennikarzy podczas briefingu w Edmonton, czy po powrocie do Polski spotka się z premierem Donaldem Tuskiem ws. gotowości do przyjęcia broni nuklearnej w Polsce w ramach Nuclear Sharing, odparł: “oczywiście, spotkam się z panem premierem”.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest żal doskonały?

2024-04-22 07:43

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Jeśli znajdziemy się w sytuacji zagrożenia życia i nie mamy możliwości przystąpienia do spowiedzi, warto sięgnąć po tryb ratunkowy, jakim jest żal doskonały, który skutkuje odpuszczeniem grzechów, także ciężkich - powiedział PAP doktor teologii dogmatycznej ks. Grzegorz Strzelczyk.

Ks. Strzelczyk zaznaczył, że podstawą wiary katolickiej jest przekonanie, że Chrystus chce nam przebaczać grzechy, a podstawowym i najbardziej namacalnym sposobem, w jaki człowiek może doświadczyć Bożego przebaczenia po chrzcie, jest spowiedź.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję