Reklama

Kościół

Jasna Góra: „Zapiski więzienne” Prymasa Wyszyńskiego na inaugurację ogólnopolskiego dziękczynienia za jego beatyfikację

„Najbardziej wartościowe chwile, jakie przeżyłem, zdarzyły mi się w więzieniu” – to według reżysera Jarosława Tochowicza kluczowe zdanie dzisiejszego spektaklu. Monodram monumentalny „Zapiski więzienne bł. kard. Stefana Wyszyńskiego - droga duchowa” został zaprezentowany dziś na Jasnej Górze w przeddzień ogólnopolskiego dziękczynienia za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Wszystkie słowa użyte w monodramie są bł. kard. Wyszyńskiego. Można powiedzieć, że jest on pierwszym scenarzystą. – To on, oczywiście przez aktora, wypowiada się na scenie. Jest to też jednak przedstawienie, bo jest scenografia i muzyka – tłumaczył w rozmowie przed spektaklem reżyser i scenarzysta sztuki Jarosław Tochowicz.

Jak wyjaśnił dalej, nie jest to opowieść historyczna ani biograficzna o Prymasie Wyszyńskim – to wszystko zarysowuje się w tle – ale jest to jego „ścieżka duchowa”, zwrócenie uwagi na to, co działo się w jego wnętrzu.

Podziel się cytatem

Twórca docenia wybitną, wielką, życiową rolę Piotra Piechy z krakowskiego Teatru Ludowego, który „gra ogromną gamą uczuć”. - Uwiarygodnił i w sposób znakomity zmierzył się z postacią bł. kardynała, który tak naprawdę w swoim życiu jako człowiek przeszedł wszystko, od strachu, płaczu, zwątpienia, po dni bezgranicznego zaufania Bogu – podkreślił reżyser.

Reklama

- Nasz utwór wykracza poza teatr, przestał nim być w pewnym momencie, a stał się formą rekolekcji, traktujemy go jako dar - obcowanie ze słowem Prymasa, który zresztą był obdarzony niezwykłym literackim talentem – powiedział Tochowicz.

Przygotowanie przedstawienia zajęło prawie półtora roku.

„Zapiski więzienne” są dokumentem trzyletniego okresu odosobnienia kard. Wyszyńskiego od września 1953 r. do października 1956 r. W tym czasie więziony Prymas prowadził bardzo regularnie rodzaj dziennika. Obok kroniki życia codziennego zawiera on również zapis „dziejów duszy”, listy, memoriały do władz oraz obszerne wypowiedzi będące jego osobistą refleksją nad sytuacją Kościoła w Polsce.

Monodram w oparciu o „Zapiski więzienne” Prymasa to artystyczne, ale przede wszystkim duchowe wprowadzenie w obchody narodowego dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, które już dziś rozpoczęły się na Jasnej Górze.

Jutro Suma odpustowa z racji uroczystości Królowej Polski, w którą w tym roku wpisuje się wdzięczność za życie i posługę bł. Prymasa, który sam nazwał się jasnogórskim.

2022-05-02 19:23

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gala Roku Prymasa Tysiąclecia

[ TEMATY ]

UKSW

bł. kard. Stefan Wyszyński

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Na UKSW odbyła się uroczysta Gala Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w czasie której miała miejsce światowa prapremiera oratorium Tadeusza Melona pt.: „Magnificat de Claromontana”.

- Dla naszej wspólnoty akademickiej kard. Stefan Wyszyński to postać wyjątkowa, od której ciągle czerpiemy życiodajne siły w obszarze nauki, wychowania i formacji. Dzisiejsza gala jest pięknym akcentem, który wieńczy wszystkie nasze przedsięwzięcia takie jak: konferencje naukowe, wystawy artystyczne, koncerty oraz konkursy w roku Patrona UKSW – powiedział ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

CZYTAJ DALEJ

103 lata temu wybuchło pierwsze powstanie śląskie

2022-08-16 12:04

[ TEMATY ]

Powstanie Śląskie

pl.wikipedia.org

103 lata temu, w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. wybuchło I powstanie śląskie. Zakończyło się po 10 dniach, nie osiągając celu - przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Przygotowało jednak grunt pod dwa kolejne zrywy i, w konsekwencji, objęcie części regionu przez Polskę w 1922 r.

Jak przekazała we wtorek Monika Kobylańska z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, w rocznicę wydarzenia zorganizowano m.in. odsłonięcie w podgliwickich Przyszowicach pomnika Powstańców Śląskich, wzniesionego w 1961 r., a teraz odrestaurowanego ze środków IPN.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wotum za Cud nad Wisłą

2022-08-16 16:30

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

Piotr Drzewiecki

W 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej odbyły się uroczystości odpustowe. Świątynia jest wotum łodzian za Cud na Wisłą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję