Reklama

Kościół

Jasna Góra: otwarto „Golgotę Wschodu” i kaplicę Jasnogórskiej Matki Pojednania

Otwarcie Golgoty Wschodu i poświęcenie Kaplicy Jasnogórskiej Matki Pojednania odbyło się dziś na Jasnej Górze. To miejsce upamiętniające miliony Polaków, ofiary totalitaryzmu rosyjskiego i sowieckiego, i niosące przesłanie o niezłomności ludzkiego ducha, przebaczeniu i wierze we wstawiennictwo Matki Bożej. Poświecenia dokonał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

facebook.com/JasnaGoraNews

Miejsce pamięci powstało w kazamatach Bastionu św. Barbary, zabytkowego obiektu z długą i symboliczną historią. To część jasnogórskich fortyfikacji.

Twórcą pojęcia "Golgota Wschodu" jest św. papież Jan Paweł II, który doświadczył, podobnie jak jego rodacy, dwóch totalitaryzmów nazistowskiego i komunistycznego. Najbardziej znaną cząstką "Golgoty Wschodu" jest zbrodnia katyńska.

Przez wiele dziesięcioleci pojęcie to otoczone było szczelnym murem milczenia, który próbował zburzyć ks. prał. Zdzisław Peszkowski, cudownie ocalony więzień Kozielska.

- Doświadczając opieki Jasnogórskiej Maryi i będąc świadkiem wiary ofiar terroru, ks. Peszkowski zainicjował powstanie tu miejsca pamięci o Polakach, którzy przeszli gehennę na „nieludzkiej ziemi” - przypomniał o. Izydor Matuszewski, były przełożony generalny Zakonu Paulinów, który podjął prośbę „księdza od Katynia”. - To właśnie on, przyjeżdżając na Jasną Górę z pielgrzymkami Sybiraków i z różnych innych okazji, ciągle mówił o tym, że musimy na Jasnej Górze znaleźć takie miejsce, które będzie pamięcią o tych ludziach, którzy zginęli na Wschodzie, ale z drugiej strony, chciał, by to miejsce było wołaniem o jedność, pojednanie i przebaczenie - podkreślił paulin.

Anna Rastawicka z zarządu Fundacji "Golgota Wschodu" i wykonawca jego testamentu podkreśla, że był on orędownikiem przebaczenia i pojednania, ale także wielkim obrońcą prawdy o zbrodni katyńskiej i polskiej Golgocie Wschodu. - Niektórzy mówili, po co jeszcze przypominać o tym męczeństwie, po co mówić o ofiarach, trzeba iść do przodu. Tymczasem ks. prałat mówił z jednej strony o przebaczeniu, o pojednaniu, ale też upominał się o prawdę, pamięć i prawo - zauważyła Rastawicka.

We wnętrzu Bastionu umieszczone zostały dwa szczególnie wymowne wizerunki Jasnogórskiej Maryi. - To obraz Matki Bożej Wygnańców Tułaczy, który podzielił los Polaków pod radzieckim terrorem oraz ikona z 1991 r., która towarzyszyła tu VI Światowym Dniom Młodzieży z Janem Pawłem II - podkreślił o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów.

Reklama

„Niech Ta, która jest Ikoną, która łączy Wschód i Zachód będzie Tą, która łączy dzieje naszej Ojczyzny, nie w duchu nienawiści, ale w duchu pojednania, które nie zapomina o wyrządzonych krzywdach, ale pojednania, które ukierunkowane jest w duchu miłości na przyszłość” - mówił o. generał.

Matka Boża Wygnańców Tułaczy to autentyczny obraz, który podzielił los Polaków pod radzieckim terrorem. Kiedy w 1939 r. Sowieci wtargnęli do kresowej osady Miłów na Podolu, ich „łupem” stał się także obraz Maryi, który znajdował się na ścianie Domu Ludowego. Sam wizerunek został podarty, a jego ramy sołdaci postanowili wykorzystać do portretu Stalina. Jeden z gospodarzy, świadek wydarzeń, zebrał zbezczeszczone szczątki obrazu i przechowywał je jak świętą relikwię. Gdy w 1940 r. cała wieś została wywieziona do tajgi, także obraz przemierzał bezkresne syberyjskie przestrzenie. Wraz z Armią Andersa dotarł potem, przez Teheran, do Bwana M’Kubwy w Afryce. Po wielu latach, przez różne koleje losu, wizerunek w 2009 r. został złożony w darze na Jasnej Górze m.in. za sprawą Marii Gabiniewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, której ojciec zaginął w 1940 r. w ZSRR (jest na tzw. Liście Białoruskiej) i która wraz z matką i rodzeństwem przeszła tułaczy szlak.

„Golgota Wschodu” w Bastionie św. Barbary jako miejsce pamięci ma szersze znaczenie niż tylko zbrodnia katyńska, bo ona mimo całego tragizmu, nie była ewenementem, ponieważ zbrodnia katyńska była jednym z elementów represji jakim poddawano Polaków, co najmniej od XIX w. - Coś, co podobne było do zbrodni katyńskiej, stawało się udziałem zesłańców syberyjskich po upadku powstania listopadowego, styczniowego, Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich w XX w. - podkreślił historyk prof. Lech Krzyżanowski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Reklama

Dodał, że jasnogórska „Golgota Wschodu” obejmuje okres aż do 17 września 1993 r., kiedy Polskę opuścili ostatni żołnierze radzieccy. O historii martyrologii Polaków „opowiadają” szklane tablice. Dopełnieniem jest dokumentalny film pokazywany na specjalnym ekranie.

Poświęcenia Kaplicy Jasnogórskiej Matki Pojednania dokonał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

- To przesłanie historyczne mówi o cierpieniach narodu polskiego, degradacji człowieka i człowieczeństwa, spowodowanych odejściem od Boga. Trzeba pamiętać, ale i dążyć do pojednania, bo brak przebaczenia degraduje nas samych, a wiedzą to najlepiej ci, którzy przeżyli piekło Wschodu - mówił abp Gądecki. Podkreślił, że Najświętsza Maryja Panna była jedyną ostoją w czasie niewoli i jest jedyną nadzieją dla teraźniejszości: „dla Ukraińców, którzy muszą znosić tą samą tajemnicę nieprawości rozpoczynającą się od lekceważenia Pana Boga”.

Przewodniczący Episkopatu Polski podziękował nie tylko paulinom, ale wszystkim, którzy dołożyli różnorakie wsparcie, by to miejsce mogło powstać.

Otwarcie „Golgoty Wschody" wobec trwającej tuż za polskim progiem wojny, nabiera szczególnej wymowy.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Fundacji „Golgota Wschodu” na czele z prezes Heleną Kurpińską, „dzieci tułacze” z Marią Gabiniewicz, historycy i paulini z przełożonym generalnym.

2022-05-02 19:27

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 7 tys. kolejarzy modliło się o zmiany w życiu społecznym

[ TEMATY ]

Jasna Góra

kolej

Krzysztof Świertok

Kolejarze na pielgrzymace na Jasnej Górze (2014r.)

Kolejarze na pielgrzymace na Jasnej Górze (2014r.)

Specjalnymi pociągami z różnych stron kraju i z zagranicy, w 170. rocznicę powstania Warszawsko - Wiedeńskiej Drogi Żelaznej, w gotowości strajkowej, na Jasną Górę przybyło ok. 7 tys. kolejarzy. Pielgrzymce pracowników kolei towarzyszył abp Józef Kupny, który wezwał ich do zmiany kierunku myślenia i działania, nie tylko prywatnie, lecz także w życiu społecznym.

Podczas Mszy św. celebrowanej w ramach 32. pielgrzymki kolejarzy, przywołując słowa Jana Pawła II metropolita wrocławski przypomniał, że najważniejszym majątkiem przedsiębiorstwa jest człowiek. - I dlatego celem przedsiębiorstwa nie jest tylko wytwarzanie zysku, ale jego istnienie jako wspólnoty ludzi, którzy stanowią szczególną grupę służącą całemu społeczeństwu – powiedział kaznodzieja. Dodał, że „te słowa w jakiś szczególny sposób odnoszą się do kolejarzy, bo często słychać wasze skargi na to, że liczy się tylko zysk, liczy się ekonomia, to wszystko ważne, ale czy liczy się człowiek. Wszystkim nam leży na sercu dobro i rozwój kolei, dlatego modlimy się tutaj o takie zmiany, które będą służyć pracownikom kolei, kolejarzom, społeczeństwu, państwu”.

CZYTAJ DALEJ

Stoi Królowa po Twojej prawicy

Niedziela Ogólnopolska 33/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Graziako

Wniebowzięcie (łac. assumptio) Najświętszej Maryi Panny oznacza udzielony Jej przez Boga nadprzyrodzony przywilej, na mocy którego, zakończywszy swoje ziemskie życie, została wzięta do nieba z ciałem i duszą. Najstarsza tradycja chrześcijańska używała także określenia „zaśnięcie” (łac. dormitio) i „przejście” (łac. transitus), podkreślając związek losu Maryi z Paschą („przejściem”) Jej Syna oraz postrzeganym jako „przejście” dniem narodzin dla nieba męczenników.

CZYTAJ DALEJ

To był wspaniały czas

2022-08-16 13:18

archiwum PPK 6 Wspólnota Skawina-Czernichów-Krzeszowice - fb

Pielgrzymi ze Wspólnoty VI Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej w czasie wejścia na Jasną Górę.

Pielgrzymi ze Wspólnoty VI Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej w czasie wejścia na Jasną Górę.

    Na Jasną Górę dotarła już 42. Piesza Pielgrzymka Krakowska, a razem z nią Wspólnota VI – Skawina- Czernichów- Krzeszowice. Nadszedł czas na podsumowania i refleksje!

    Cała wspólnota liczyła 510 pielgrzymów, którzy utworzyli 4 grupy, a każdej z nich patronował inny święty. Grupie pierwszej, gromadzącej głównie rodziny z parafii Miłosierdzia Bożego w Skawinie oraz innych parafii dekanatu i okolic, patronowała św. Siostra Faustyna. Drogę do Mamy umilały pielgrzymom codzienne audycje radia „Wytrwam i Dojdę”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję