Reklama

Kościół

Jerozolima: od 175 lat 3 maja odprawiane są Msze Pro Polonia w Bazylice Bożego Grobu

W 1847 r. książę Roman Stanisław Sanguszko ufundował w Bazylice Grobu Bożego intencję Mszy świętej 3 maja - za Polskę. Już od 175 lat w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy Grobie Pańskim w Jerozolimie spotykają się Polacy na modlitwie za ojczyznę.

[ TEMATY ]

Jerozolima

Bazylika Grobu Pańskiego

Margita Kotas

Jerozolima. Bazylika Grobu Pańskiego

Jerozolima. Bazylika Grobu Pańskiego

– Uroczysta Msza Pro Polonia celebrowana 3 maja każdego roku o poranku w Grobie Pańskim ma tradycję sięgającą 1847 r. Zapoczątkował ją książę Roman Stanisław Sanguszko o przydomku "Sybirak". Został on zesłany na Syberię za udział w powstaniu listopadowym. Po 14 latach zesłania przybył do Ziemi Świętej, by odbyć pielgrzymkę dziękczynną za uwolnienie z poniewierki syberyjskiej. Oprócz intencji mszalnej za ojczyznę, ufundował Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie kielich wotywny z napisem: "Votum exulum Polonorum A. D. 1847" - opowiada w rozmowie z KAI Mariola Serafin, uczestniczka dzisiejszej liturgii.

W tym roku Mszy w Grobie Pańskim przewodził wikariusz Kustodii o. Dobromir Jasztal OFM, a homilię wygłosił o. Narcyz Klimas OFM. W koncelebrze wzięli udział księża i zakonnicy posługujący w Ziemi Świętej.

Podziel się cytatem

W kazaniu o. Klimas przypominając maksymę o historii jako najlepszej nauczycielce życia, omówił historię Polski i wpisaną w jej dzieje obecność Maryi. "Nasza narodowa historia od samego początku związana jest z kultem Maryi. Już w czasach Mieszka I w Gnieźnie została wzniesiona pierwsza świątynia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Z XIII wieku pochodzi hymn rycerstwa polskiego «Bogurodzica»" - mówił.

Reklama

- Naród przeszedł przez grób. Przez 150 lat trwała niewola, w czasie której Polacy uświadamiali sobie, że jest Ktoś, kto ma za sobą doświadczenie grobu. Grobu, przed którym my dziś tu stoimy. Że Ten, który przeszedł przez grób, Jezus Chrystus, stał się zwiastunem zmartwychwstania. Naród czuł, że historyczny cios, niewola, zadana prawie nazajutrz po wielkiej reformie 3 Maja, jest krzywdą. Że w imię sprawiedliwości, w imię ładu i moralności, po doświadczeniu grobu musi przyjść zmartwychwstanie – mówił franciszkanin.

Jak co roku na liturgii były obecne siostry elżbietanki posługujące w Starym i Nowym Domu Polskim. Zaprosiły one uczestników liturgii na uroczyste śniadanie. Wśród zaproszonych gości był Przemysław Czyż, Przedstawiciel RP przy Palestyńskiej Władzy Narodowej, oraz przedstawiciele polskiej ambasady w Tel Awiwie, a także przebywający w Jerozolimie i okolicach Polacy.

2022-05-03 15:30

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jerozolima – świadek Zmartwychwstania

Niedziela kielecka 14/2021, str. VI

[ TEMATY ]

wywiad

Ziemia Święta

Jerozolima

JANUSZ ROSIKOŃ/ROSIKON PRESS

Płyta nagrobna w Kaplicy Grobu Pańskiego. Nad nią ikona Chrystusa Zmartwychwstałego

Płyta nagrobna w Kaplicy Grobu Pańskiego. Nad nią ikona Chrystusa Zmartwychwstałego

Z ks. dr. Dariuszem Jarosem, przez siedem lat posługującym we Franciszkańskiej Kustodii w Ziemi Świętej rozmawia Katarzyna Dobrowolska.

Katarzyna Dobrowolska: Uczestniczył Ksiądz w celebracji Triduum Paschalnego w najświętszych miejscach życia, męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Jak te doświadczenia wpływają na przeżywanie największych tajemnic wiary chrześcijańskiej?

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: bp Bryl wręczył neoprezbiterom dekrety kierujące na pierwsze parafie

2023-06-06 13:49

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

zmiany kapłańskie 2023

diecezja.kalisz.pl

Biskup kaliski Damian Bryl wręczył nowo wyświęconym kapłanom dekrety kierujące na pierwsze parafie. Neoprezbiterzy przyjęli święcenia kapłańskie 25 maja w kaliskiej katedrze.

Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego bp Damian Bryl wyraził radość, że Kościół kaliski wzbogacił się o dwóch kapłanów. - Ufam, że droga, którą rozpoznaliście i idziecie jest dla was źródłem szczęścia i radości. Cieszymy się, że jesteście, że Pan Bóg dotknął was swoją łaską, darem kapłaństwa. Teraz rozeznajemy jak możecie tym darem służyć naszemu Kościołowi – mówił biskup kaliski.

CZYTAJ DALEJ

O patriotyzmie dzisiaj

2023-06-07 09:49

[ TEMATY ]

patriotyzm

Gorzów Wielkopolski

Sandra Wojtowicz

W auli Akademii Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim 2 czerwca odbył się Nadzwyczajny Lubuski Kongres Organizacji i Stowarzyszeń Patriotycznych.

Kongres otworzył poseł Jacek Kurzępa odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie przedstawił dorobek Instytutu Pamięci Narodowej. Pierwsze wystąpienie plenarne miał Augustyn Wiernicki - prezes Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp., który opowiedział o organizacjach Dzieci Wojny. Prezes Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki omówił temat dotyczący tożsamości Narodu oraz odznaczył złotym medalem Memoriae Meritum Jacka Kurzępę oraz Augustyna Wiernickiego za wieloletnią działalność społeczną wspierającą inicjatywy patriotyczne. Następnie Krzysztof Męciński, dyrektor IPN Oddział w Szczecinie powiedział kilka słów o patriotyzmie. W dalszej części Wojciech Jachimowicz wspominał lubuskie mateczniki polskości. Swoją obecnością zaszczycili nas również kadeci z klas mundurowych z Drezdenka, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koło Gorzów i Towarzystwo Patriotyczne Szczerbiec w Ośnie Lubuskim. Z kolei Damian Matela-Libera na prezentacji multimedialnej ukazał, w jaki sposób dba o dzisiejszy patriotyzm. O Ruchu Młodzieży Niezależnej opowiedział Lubomir Fajfer. Na zakończenie posłanka Elżbieta Płonka podkreśliła, jak ważne jest szerzenie patriotyzmu wśród młodzieży, która tworzy nasz kraj. Kongres zamknął poseł Kurzępa.
Zapraszamy do galerii zdjęć. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję