Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Walka z Bogiem będzie kresem dla pokoju

Walka z Bogiem będzie katastrofą i ruiną całego ładu życia społecznego, politycznego i narodowego; będzie zagładą kultury i kresem dla pokoju – te wypowiedziane blisko 60 lat temu słowa bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego przypomniał we wtorek na Jasnej Górze abp Wacław Depo.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Metropolita częstochowski przewodniczył w jasnogórskiej bazylice wieczornej Mszy, będącej częścią uroczystości święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Zwieńczeniem wtorkowych obchodów będzie modlitwa Apelu Jasnogórskiego, z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.

Trzeciomajowe uroczystości na Jasnej Górze były także formą ogólnopolskiego dziękczynienia za życie i posługę oraz niedawną beatyfikację Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. W homilii abp Depo przypomniał słowa prymasa, wypowiedziane 29 marca 1964 roku.

„Rozumiemy, co znaczy Bóg w dziejach naszego narodu i naszego polskiego państwa. Rozumiemy, co znaczy Bóg w programach, i prawach, i konstytucji narodu i państwa. Ale rozumiemy także, co oznacza nieszczęście walki z Bogiem – jest to nie tylko nieszczęście dla Kościoła, ale nieszczęście dla rodzin i dla każdej duszy; jest to nieszczęście dla państwa i narodu, dla życia gospodarczego i społecznego” – oceniał bł. kard. Wyszyński, którego słowa przytoczył metropolita częstochowski.

„Wpierw czy później walka z Bogiem będzie katastrofą i ruiną całego ładu życia społecznego, politycznego i narodowego; będzie zagładą kultury i kresem dla pokoju. Zrodzi chwast nienawiści, a tego podobno nikt nie chce” – kontynuował abp Depo, wskazując, iż te słowa z 1964 roku „wciąż ostrzegają i wzywają do współodpowiedzialności grup społecznych i politycznych, i każdego z nas”.

Podziel się cytatem

Reklama

Hierarcha przywołał w homilii słowa francuskiego myśliciela Andre Glucksmanna, zwracając uwagę na ich aktualność w kontekście obecnej wojny w Ukrainie. Filozof oceniał, iż „główny problem Europy leży w tym, że zdaje się nie zauważać skali zła - i dlatego nie potrafi przewidzieć nieszczęść, które mogą się jeszcze wydarzyć”.

„Ne wolno imperialnego niszczenia narodów w Europie czy świecie nazywać biegiem historii lub koniecznością historyczno-ekonomiczną, natomiast głos małych narodów, wołających o prawdę i wolność, zagłuszać oskarżaniem o nacjonalizm i neofaszyzm” – powiedział abp Depo, przytaczając opinię francuskiego pisarza i filozofa.

„Przyszliśmy dzisiaj do naszej Matki i Królowej, by dziękować za jej wiernomacierzyńską miłość dla naszego narodu, a jednocześnie prosić, aby religia cieszyła się wolnością, a ojczyzna rozwijała się w bezpieczeństwie i suwerenności wobec innych narodów” – podsumował abp Wacław Depo. Wezwał do dziękowania Bogu „za wszystkie dary wolności” i boskie interwencje w polskiej historii.(PAP)

mab/ pat/

2022-05-03 20:15

Ocena: +8 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasnogórska szopka bożonarodzeniowa

[ TEMATY ]

Jasna Góra

szopka

Wiesław Marszałek

„’Wierzę w Syna Bożego’ pod tym hasłem jasnogórska szopka skierowana jest do wszystkich ludzi dobrej woli. Wierzę w Syna Bożego, który narodził się z Najświętszej Maryi Panny, Wierzę w Syna Bożego, który narodził się w opuszczonej grocie, Wierzę w Syna Bożego, któremu oddały pokłon chóry anielskie, pasterze, a po nich królowie i ludzie dobrej woli” – mówi o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator, który zadbał także o świąteczny wystrój całego jasnogórskiego klasztoru.

CZYTAJ DALEJ

Sandomierz: 2 mln zł przelane z konta parafii na konto proboszcza – oświadczenie Kurii

2022-08-16 16:58

[ TEMATY ]

proboszcz

Po ukazaniu się w mediach spolecznościowych informacji, że proboszcz parafii Domostawa przelał na swoje prywatne konto 2 mln zł z konta parafialnego biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wszczął 16 sierpnia kościelne postępowanie sprawdzające. Jednocześnie zostały powiadomione organy ścigania.

W sprawie przelanych 5 lipca br. pieniędzy na swoje prywatne konto przez proboszcza parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski redakcja KAI otrzymała Komunikat Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.

CZYTAJ DALEJ

Ambasador Ukrainy: chcemy, by papież pomodlił się na grobach ofiar

2022-08-16 20:24

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Program wizyty papieża Franciszka na Ukrainie jest nadal „przedmiotem negocjacji” – powiedział ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz. Ale „strona ukraińska na pewno zaproponuje i oczekuje, że papież przyjedzie do Kijowa”, stwierdził dyplomata.

Z kolei z Kijowa Franciszek udałby się na modlitwę tam, „gdzie leżą ciała niewinnych ofiar zabitych przez rosyjskie wojsko w marcu”, na przykład „w Buczy, zaledwie 15 km od Kijowa, gdzie znaleziono około 1400 ofiar”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję