Reklama

Niedziela Łódzka

Piotrków Trybunalski: Piotrkowski Męski Różaniec w pierwszą sobotę maja

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

W dniu 7 maja 2022 ulicami Piotrkowa przeszedł Męski Różaniec. We wspólnej modlitwie wzięło udział 55 mężczyzn z naszego miasta.

Maj jest miesiącem niezwykle maryjnym. Oprócz codziennych nabożeństw majowych we wszystkich parafiach, już na samym początku miesiąca obchodziliśmy święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. 8 maja przypada natomiast kolejna rocznica objawienia z 1610 r., kiedy to podczas odprawiania Mszy Świętej w kaplicy na Wawelu, włoskiemu jezuicie Juliuszowi Mancinellemu SJ objawiła się Maryja przypominając mu swe swe wcześniejsze przesłanie Królowej Polski.

W tym właśnie duchu, w pierwszą sobotę maja odbył się już po raz 38 Męski Publiczny Różaniec w Piotrkowie Trybunalskim. Wydarzenie tradycyjnie rozpoczęło się od odczytania fragmentu Pisma Świętego - Listu do Efezjan, oraz modlitwy do Świętego Michała Archanioła. Następnie spod Kościoła Najświętszego Serca Jezusowego mężczyźni przeszli w modlitwie ulicą J. Słowackiego by przy rozważaniu ostatniej z tajemnic przyklęknąć na Rynku Trybunalskim. Modlitwę prowadził duchowy opiekun piotrkowskiego Męskiego Różańca, ks. Piotr Niedzielski. Rozważając Tajemnice Chwalebne, modlono się w intencjach naszej Ojczyzny, naszego miasta i rodzin. Ponadto ruch Męskiego Różańca skupiający co miesiąc w całym kraju tysiące mężczyzn, nawiązuje do przebłagalnych nabożeństw pierwszych sobót.

O godz. 11:00 w kościele św. Jacka i św. Doroty odbyła się wspólnotowa Msza Święta. Kolejny Męski Publiczny Różaniec w Piotrkowie Trybunalskim już za miesiąc, w pierwszą sobotę czerwca.

2022-05-09 15:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Pątnicze dziękczynienie

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Niektórzy wyruszają na pielgrzymkę, żeby tylko się sprawdzić czy uda się przejść pieszo ponad 120 km., także wtedy, gdy wyrusza ktoś ze świadomością, że naprawdę chce coś Panu Bogu ofiarować i złożyć Panu Bogu dar przez ten trud pielgrzymowania, przez te doświadczenia, które spotyka.- mówił ks. Łukasz Tarnawski.

Mszą świętą celebrowaną w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi zakończyła się 96. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, która w tym roku odbywała się pod hasłem –„Jezus nadzieją Kościoła Łódzkiego”. W dzisiejszej Eucharystii uczestniczyli księża - przewodnicy grup oraz uczestnicy pielgrzymki zarówno ci, którzy pielgrzymowali, jak i ci, którzy duchowo wspierali łódzkich pątników.

CZYTAJ DALEJ

Wniebowzięcie Matki Bożej - 15 sierpnia: święcenie ziół – zwyczaj stary i ciągle żywy

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Przypadająca 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wiąże się nierozłącznie ze święceniem ziół, toteż w pobożności ludowej nosi ona nazwę święta Matki Boskiej Zielnej lub Korzennej. W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. W sanktuariach maryjnych gromadzą się wielkie rzesze pielgrzymów.

Zwyczaj obchodzenia tego święta sięga V wieku i jest rozpowszechniony w całym chrześcijaństwie. Jednocześnie należy zaznaczyć, że Nowy Testament nigdzie nie wspomina o ostatnich dniach życia, śmierci i o Wniebowzięciu Matki Bożej. Nie ma Jej grobu ani Jej relikwii.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Bukiety z ziół i kwiatów

2022-08-16 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Piętnastego sierpnia Kościół przypomina wiernym dogmat wiary katolickiej, ogłoszony w 1950 r. przez papieża Piusa XII, mówiący o tym, że Maryja matka Chrystusa wraz z ciałem i duszą została wzięta do nieba. - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi nie opiera się na przesłankach biblijnych, ale na tradycji. Apostołowie otworzyli grób Maryi, nie znaleźli ciała, ale było tam mnóstro pachnących kwiatów i ziół. Na tej podstawie uwierzyli, że Maryja została wniebowzięta, czyli z ciałem i duszą zabrana przez swojego syna Jezusa Chrystusa do nieba – powiedział ks. kan. Wiesław Kamiński proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję