Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: młodzi mówią - Kościół żyje!

Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej tętniło dziś życiem. Wszystko za sprawą zgromadzonej tam młodzieży i kleryków, którzy pragną pokazać, że Kościół jest miejscem dla wszystkich.

[ TEMATY ]

Częstochowa

młodzi

Agata Kowalska /Niedziela

14 maja w częstochowskim WSD spotkało się ponad 60 młodych ludzi, szukających swojego miejsca w Kościele, chcących robić coś więcej, niebojących się mówić głośno o tym, jak bardzo kochają Pana Boga.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej i klerycy WSD połączyli więc swe siły i zorganizowali spotkanie dla młodzieży.

Podziel się cytatem

- Naszym celem było dotarcie do osób, które ciągle szukają swojego miejsca w świecie, w Kościele. Chcieliśmy pokazać młodą, otwartą na innych wspólnotę; młodzież, która cieszy się z tego, że może świadczyć o Panu Bogu innym ludziom; która chce ewangelizować. Wszyscy tu daliśmy dużo serca; włożyliśmy dużo siły w to, żeby wszystko się udało - mówi „Niedzieli” prezes KSM Kamila Suchańska.

Zebrana w WSD młodzież miała możliwość zwiedzenia gmachu seminarium, integracji podczas rozgrywek sportowych i gier kreatywnych prowadzonych przez kleryków i KSM-owiczów. Nie zabrakło wspólnego ogniska, a także Q&A (ang. questions and answers - pytania i odpowiedzi).

Reklama

Młodzi mieli szansę zapytać kleryków o to, jak wygląda ich dzień, czy zadać trudniejsze pytania o wiarę i Kościół, ale i KSM-owicze mogli podzielić się swoim doświadczeniem wspólnoty.

- Rozpoczęliśmy i zakończyliśmy nasze spotkanie wspólną modlitwą. Najpierw podczas uwielbienia, następnie podczas Koronki do Bożego Miłosierdzia. Wysłuchaliśmy także konferencji ks. Kamila Zadrożnego. To dzięki Bożej pomocy to wszystko nam się dziś udało. Wszystko na chwałę Pana! - dodaje Kamila Suchańska.

Wspólnymi siłami da się zrobić więcej. KSM i klerycy z częstochowskiego WSD są tego najlepszym przykładem.

- Rodzinna atmosfera, miło spędzony czas, ogólne widoczne zadowolenie u młodych - to widzimy dziś i to bardzo cieszy nas, kleryków. Cieszymy się, kiedy możemy się zaangażować się w życie młodych ludzi, kiedy możemy dać swój czas i serce - mówi kl. Karol Iwańczak, który za niedługo przyjmie święcenia diakonatu, a podczas tego spotkania koordynował wiele spraw.

Młodych dziś odwiedził metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Dziękował za ich zaangażowanie i wyrażał wdzięczność za ich obecność w życiu Kościoła.

Podziel się cytatem

Reklama

- Arcybiskup wykazuje ojcowską troskę o wspólnotę, o młodych, o Kościół. To nas umacnia w dalszej posłudze i służbie Panu Bogu. Czujemy, że jesteśmy bliscy sercu naszego metropolity - kontynuuje prezes KSM ACz. Jeden z najmłodszych uczestników spotkania - 11-letni Alan z parafii św. Melchiora Grodzieckiego w Częstochowie mówi, że to spotkanie przybliżyło go do wstąpienia w szeregi wspólnoty w przyszłości.

- Jeszcze nie mam odpowiedniego wieku, aby być w KSM-ie, ale jestem już ministrantem. Spotkałem tu dziś wielu nowych ludzi. Dowiedziałem się sporo ciekawych rzeczy podczas Q&A. Dobrze by było, żeby takich spotkań był więcej - mówi 11-latek.

- Dzięki uprzejmości i sercu rektora seminarium ks. Ryszarda Selejdaka i otwartości naszych kleryków mogliśmy dziś wiele zrobić i pokazać, że Kościół żyje, jest piękny, jest każdego z nas. Mamy nadzieję, że przyniesie to owoce na przyszłość - kończy prezes Kamila.

Więcej w edycji częstochowskiej „Niedzieli” 22 maja

2022-05-14 18:21

Ocena: +5 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz do młodych: jeśli chcemy zmieniać świat, zaczynajmy od siebie

[ TEMATY ]

młodzi

Kraków

kard. Stanisław Dziwisz

archidiecezja krakowska

Arch. Krakowska

- W świecie, w którym żyjemy, pojawiają się nowe trendy, nowe wyzwania, nowe zagrożenia, ale też i nowe możliwości – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas 48. pielgrzymki młodych do Kalwarii Zebrzydowskiej na zakończenie wakacji. Hierarcha podkreślał, że od każdej młodej osoby zależy, „jaki będzie wokół nas świat, jakie będą nasze rodziny, nasze środowiska i parafie, nasze społeczeństwo i nasz naród”.

Przy ołtarzu polowym w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej zgromadzili się przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza, Ruchu Światło-Życie, Rodzin Domowego Kościoła, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Grup Apostolskich i Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Tradycyjnie pielgrzymka w ostatnią sobotę wakacji to #rekodziekczynienie za czas rekolekcji letnich, które w tym roku, z racji pandemii, odbyły się w wyjątkowych warunkach i nowych formach, częściowo online.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Najgorsza współczesna zabawka. Telefon w ręce od najmłodszych lat

2023-01-30 13:09

[ TEMATY ]

porady

smartfon

Adobe Stock

Coraz częściej spotykany obrazek to dziecko w wózku, które zamiast przyglądać się światu rzeczywistemu, skupia się na tym wirtualnym. Lekarze wielu specjalności ostrzegają, że to pułapka, która może mieć konsekwencję na resztę życia dziecka. Dowiedz się, jakie.

Jak wynika z raportu „Nastolatki 3.0”, opublikowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, polski nastolatek wpatrywał się w 2020 r. w ekran komputera lub smartfona ok. 12 godzin na dobę, częściowo z powodu zdalnych lekcji, które zajmowały ponad 7 godzin dziennie. Niemniej jednak czas spędzany przez młodzież i coraz młodsze dzieci w sieci rośnie z roku na rok.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję