Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin. Marsz dla Życia i Rodziny

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, na ulice miasta wyszli uczestnicy radosnej manifestacji. Przemierzając drogę od Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II do archikatedry, w niedzielne popołudnie, 15 maja, głosili prawdę, że każde życie jest święte, a rodzina jest bezcenną wartością.

Tradycją lubelskiego marszu, którego głównym organizatorem jest Centrum Jana Pawła II, jest „Scena pełna życia”. Tym razem w koncercie rozpoczynającym wydarzenie zaprezentowali się artyści z Ukrainy oraz schola młodzieżowa z parafii Świętej Rodziny w Lublinie. - Jan Paweł II nieustannie mówił o świętości życia, dlatego rozpoczynamy marsz od sceny pełnej życia, od koncertu z udziałem gości z Ukrainy. Wśród uczestników są też uchodźcy; chcemy dać świadectwo, wspólnie opowiedzieć się za życiem, za pokojem - powiedział ks. Tadeusz Pajurek, proboszcz parafii Świętej Rodziny i prezes Centrum Jana Pawła II.

Szczególną patronką marszu była św. Joanna Beretta Molla, włoska lekarka, żona i matka, która oddała życie za swoje dziecko. Ks. Grzegorz Trąbka, archidiecezjalny duszpasterz rodzin, przybył z relikwiami świętej w roku jej setnych urodzin i 40. rocznicy śmierci. - Święci stają się dla nas mostem, który prowadzi do nieba - powiedział, przybliżając biografię patronki obrońców życia.

Zwieńczeniem radosnego święta była Msza św. w archikatedrze lubelskiej pod przewodnictwem bp. Józefa Wróbla. - To dziękczynienie za dar życia, który jest największym darem, jaki otrzymaliśmy od Boga. Wyruszyliśmy w marszu, by opowiedzieć się za ochroną życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci; by przypomnieć, że każde życie jest święte; by okazać życzliwość ukraińskim rodzinom, rozdzielonym przez wojnę. Teraz w modlitwie prosimy o świętość rodzin i o pokój w Ukrainie - powiedział ks. Tadeusz Pajurek.

- Życie to podstawowa wartość, na której opierają się inne wartości. W przestrzeni publicznej, w wymiarze społecznym zamanifestowaliśmy tę prawdę, zdecydowanie opowiadając się za życiem. Żyjemy i pragniemy życia dla każdego człowieka. Prośmy o umocnienie daru życia, które swój fundament znajduje w rodzinie - powiedział bp Józef Wróbel. Wskazując na wzór Świętej Rodziny, w której na świat przyszedł i wychował się Jezus Chrystus, zachęcał do ufnego powierzania życia Bogu. W homilii podkreślił, że rodzina jest gwarantem istnienia kolejnych pokoleń, a jej podstawowym powołaniem jest przekazywanie życia i troska o rozwój aż po śmierć. - Po to jest rodzina, by godnie urodzić się i umrzeć - powiedział bp Wróbel.

Reklama

Więcej na łamach "Niedzieli Lubelskiej"

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172
2022-05-16 06:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

31 maja – Marsz dla Życia i Rodziny online

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Marsz Życia i Rodziny

KD

Tak w ubiegłych latach wyglądał Marsz Życia i Rodziny

Tak w ubiegłych latach wyglądał Marsz Życia i Rodziny

Marsz dla Życia i Rodziny będzie miał w tym roku inny przebieg. Ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii nie będzie przejścia głównymi ulicami miasta, świadectw i radosnej integracji rodzin na festynie w Parku Miejskim. Zamiast tego, organizatorzy we współpracy z diecezjalnym Radiem eM, w niedzielę 31 maja zaplanowali szereg audycji wokół życia i rodziny.

Tegoroczne wydarzenie rozpocznie Msza św. o godz. 11.00 w bazylice katedralnej w intencji ochrony życia ludzkiego oraz rodzin diecezji kieleckiej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Kalety.

CZYTAJ DALEJ

20 lat temu Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu miłosierdziu

2022-08-10 08:51

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Diecezja.pl

20 lat temu, 17 sierpnia 2002 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II, w krakowskich Łagiewnikach, dokonał Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu. „To zwieńczenie jego dążeń do rozpowszechnienia kultu Bożego Miłosierdzia na całym świecie i wyznanie, że tylko Bóg może uratować świat” – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że Jan Paweł II odegrał wielką rolę w zwróceniu uwagi świata na Boże miłosierdzie. „To właśnie Bożemu miłosierdziu była poświęcona jego encyklika Dives in misericordia wydana w pierwszych latach posługi piotrowej. Papież Polak w roku 2000 ustanowił Święto Miłosierdzia Bożego oraz kanonizował Siostrę Faustynę Kowalską, której objawiał się Jezus Miłosierny” – przypomniał ks. Gęsiak.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Z wołaniem o pokój, za przykładem abp. Bilczewskiego – 31. Piesza Pielgrzymka Diec. Bielsko-Żywieckiej

2022-08-11 16:43

[ TEMATY ]

Jasna Góra

#Pielgrzymka

diecezja bielsko‑żywiecka

BPJG

31. Piesza Pielgrzymka Diec. Bielsko-Żywieckiej

31. Piesza Pielgrzymka Diec. Bielsko-Żywieckiej

Ponad 1,5 pątników dotarło w Pieszej Pielgrzymce Diec. Bielsko-Żywieckiej. Przyszli górale w regionalnych strojach, młodzież, rodziny też te wielodzietne, a także m.in. Węgrzy. Za swoim rodakiem św. abp Józefem Bilczewskim przypominali o mocy Eucharystii, roli Maryi w życiu osobistym i Ojczyzny. Towarzyszyło im hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”.

Niezwykle wymowne było tegoroczne wołanie o pokój idących przez ziemię oświęcimską, którzy jak zwykle mijając Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau tradycyjnie odprawili drogę krzyżową. Wspominano św. Edytę Stein w 80. rocznicę jej męczeńskiej śmierci w Auschwitz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję