Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin. Marsz dla Życia i Rodziny

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, na ulice miasta wyszli uczestnicy radosnej manifestacji. Przemierzając drogę od Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II do archikatedry, w niedzielne popołudnie, 15 maja, głosili prawdę, że każde życie jest święte, a rodzina jest bezcenną wartością.

Tradycją lubelskiego marszu, którego głównym organizatorem jest Centrum Jana Pawła II, jest „Scena pełna życia”. Tym razem w koncercie rozpoczynającym wydarzenie zaprezentowali się artyści z Ukrainy oraz schola młodzieżowa z parafii Świętej Rodziny w Lublinie. - Jan Paweł II nieustannie mówił o świętości życia, dlatego rozpoczynamy marsz od sceny pełnej życia, od koncertu z udziałem gości z Ukrainy. Wśród uczestników są też uchodźcy; chcemy dać świadectwo, wspólnie opowiedzieć się za życiem, za pokojem - powiedział ks. Tadeusz Pajurek, proboszcz parafii Świętej Rodziny i prezes Centrum Jana Pawła II.

Szczególną patronką marszu była św. Joanna Beretta Molla, włoska lekarka, żona i matka, która oddała życie za swoje dziecko. Ks. Grzegorz Trąbka, archidiecezjalny duszpasterz rodzin, przybył z relikwiami świętej w roku jej setnych urodzin i 40. rocznicy śmierci. - Święci stają się dla nas mostem, który prowadzi do nieba - powiedział, przybliżając biografię patronki obrońców życia.

Zwieńczeniem radosnego święta była Msza św. w archikatedrze lubelskiej pod przewodnictwem bp. Józefa Wróbla. - To dziękczynienie za dar życia, który jest największym darem, jaki otrzymaliśmy od Boga. Wyruszyliśmy w marszu, by opowiedzieć się za ochroną życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci; by przypomnieć, że każde życie jest święte; by okazać życzliwość ukraińskim rodzinom, rozdzielonym przez wojnę. Teraz w modlitwie prosimy o świętość rodzin i o pokój w Ukrainie - powiedział ks. Tadeusz Pajurek.

- Życie to podstawowa wartość, na której opierają się inne wartości. W przestrzeni publicznej, w wymiarze społecznym zamanifestowaliśmy tę prawdę, zdecydowanie opowiadając się za życiem. Żyjemy i pragniemy życia dla każdego człowieka. Prośmy o umocnienie daru życia, które swój fundament znajduje w rodzinie - powiedział bp Józef Wróbel. Wskazując na wzór Świętej Rodziny, w której na świat przyszedł i wychował się Jezus Chrystus, zachęcał do ufnego powierzania życia Bogu. W homilii podkreślił, że rodzina jest gwarantem istnienia kolejnych pokoleń, a jej podstawowym powołaniem jest przekazywanie życia i troska o rozwój aż po śmierć. - Po to jest rodzina, by godnie urodzić się i umrzeć - powiedział bp Wróbel.

Reklama

Więcej na łamach "Niedzieli Lubelskiej"

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172
2022-05-16 06:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

31 maja – Marsz dla Życia i Rodziny online

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Marsz Życia i Rodziny

KD

Tak w ubiegłych latach wyglądał Marsz Życia i Rodziny

Tak w ubiegłych latach wyglądał Marsz Życia i Rodziny

Marsz dla Życia i Rodziny będzie miał w tym roku inny przebieg. Ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii nie będzie przejścia głównymi ulicami miasta, świadectw i radosnej integracji rodzin na festynie w Parku Miejskim. Zamiast tego, organizatorzy we współpracy z diecezjalnym Radiem eM, w niedzielę 31 maja zaplanowali szereg audycji wokół życia i rodziny.

Tegoroczne wydarzenie rozpocznie Msza św. o godz. 11.00 w bazylice katedralnej w intencji ochrony życia ludzkiego oraz rodzin diecezji kieleckiej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Kalety.

CZYTAJ DALEJ

IPN: uratowanie Muzeum Polskiego w Rapperswilu to dobra wiadomość

2022-07-01 20:14

[ TEMATY ]

IPN

muzeum

Szwajcaria

polskie

Wikipedia/Roland zh

Zamek w Rapperswil (Szwajcaria)

Zamek w Rapperswil (Szwajcaria)

To ważne miejsce na mapie polskich ośrodków kultury na świecie. Trudno sobie wyobrazić badania dotyczące polskiej emigracji bez zasobów Muzeum Polskiego w Rapperswilu – powiedział PAP rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz. W piątek podpisano umowę o kontynuacji działalności muzeum w Rapperswilu.

W ostatnich miesiącach sprawę uratowania polskiego muzeum w Szwajcarii wspierał m.in. Instytut Pamięci Narodowej. W lutym 2022 r. prezes IPN dr Karol Nawrocki odwiedził ekspozycję na zamku w szwajcarskim Rapperswilu i spotkał się z pracownikami tej placówki. Podkreślił, że „w tym muzeum oraz w wielu innych zakątkach na świecie uczymy się historii polskiego narodu, który dowodził gotowości do walki o wolność, ale z drugiej strony stawał się też częścią krwioobiegu tych państw, w których znajdował się na skutek emigracji”.

CZYTAJ DALEJ

Kaczyński: będę do tego dążył, żeby 14. emerytura była stała

2022-07-02 14:12

[ TEMATY ]

emerytura

Adobe Stock

Póki będę mieć na to jakiś wpływ, będę do tego dążył, żeby 14. emerytura, początkowo jednorazowe świadczenie, była stała - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Białegostoku.

Lider PiS podczas wystąpienia odniósł się m.in. do kwestii społecznych. "Wydatki na niepełnosprawnych wzrosły od momentu, kiedy zaczynaliśmy, prawie dziesięciokrotnie. Na politykę senioralną, czyli dla tych starszych, tak samo" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję