Reklama

Kościół

Koncert “Śląska” w historycznym kościele Rzymu

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny występował na wielu scenach świata. 13 maja koncertował jednak w miejscu wyjątkowym, w rzymskiej bazylice św. Andrzeja della Valle, która wznosi się w samym sercu Wiecznego Miasta i jest jednym z najbardziej znanych kościołów stolicy Włoch.

Jej wspaniale wnętrze przeszło do historii muzyki jako scena I aktu słynnej opery Pucciniego „Tosca”, której akcja rozgrywa się w dniach 17 i 18 czerwca 1800 r., kiedy to z Zamku św. Anioła ucieka właśnie do tego kościoła więzień Cesare Angelotti. W kaplicy kościoła jego siostra, markiza Attavanti, zostawia przebranie i klucz, potrzebne zbiegowi do ucieczki i znalezienia kryjówki. W międzyczasie w kościele pojawia się malarz i przyjaciel Angelottiego, Mario Cavaradossi, który maluje tutaj obraz Marii Magdaleny.

Włodzimierz Rędzioch

Jest on zakochany w słynnej śpiewaczce Tosce. Zbieg ujawnia się malarzowi, który postanawia mu pomóc i ukryć w swoim domu. Kiedy w oddali słychać głos nadchodzącej Tosci, malarz przekazuje zbiegowi swój koszyk z jedzeniem, po czym Angelotti chowa się w kaplicy. Toska wchodzi do kościoła i widząc zakłopotanie kochanka, posądza go o zdradę, ale malarz przekonuje ją, że jest w błędzie. Nastęnie akcja opery przenosi się do znajdującego się w pobliżu Pałacu Farnese.

Dla Polaków jednak bazylika św. Andrzeja della Valle kojarzy się przede wszystkim z Adamem Mickiewiczem i jego Legionem. Sztandar Legionu został poświęcony właśnie tutaj a 10 kwietnia 1848 r. ze schodów kościoła Mickiewicz przemawiał do swoich legionistów i do Rzymian. Stąd poeta udał się na audiencję do papieża Piusa IX.

Włodzimierz Rędzioch

Świątynia związana jest także z innym słynnym Polakiem, św. Maksymilianem Kolbe, który w czasie swoich studiów mieszkał w Rzymie przez osiem lat. Po zakończeniu studiów, 28 kwietnia 1918 r., właśnie w kościele św. Andrzeja della Valle kard. Basilio Pompilj położył dłonie na głowie młodego polskiego franciszkanina, wyświęcając go na kapłana. Następnego dnia o. Maksymilian odprawił swoją pierwszą Mszę św. w innym kościele dedykowanym św. Andrzejowi, Sant’Andrea delle Fratte.

W piątkowe popołudnie, 13 maja w transepcie historycznej bazyliki św. Andrzeja, pod gigantyczną kopuła kościoła (drugą co do wielkości, po kopule bazyliki św. Piotra) wstąpił 30 osobowy chór i 20 osobowa orkiestra „Śląska”. W repertuarze koncertu znalazły się najsłynniejsze polskie pieśni religijne, patriotyczne i folklorystyczne. Szczególnie wzruszającym momentem było wykonanie pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”. Na bis zespół wykonał włoskie pieśni żołnierzy alpejskich, znaną piosenką neapolitańską „O sole mio” oraz „Hallelujah” Händla.

Reklama

Na koncert przybyli członkowie korpusu dypolmatycznego, przedstawiciele Polonii oraz liczni Włosi, którzy wypełnili obszerne wnętrze kościoła.

Rzymski koncert zespołu „Śląsk” odbył się pod patronatem honorowym Pani Anny Marii Anders, Ambasadora RP w Republice Włoskiej i Republice San Marino. Wydarzenie odbyło się z okazji Roku Józefa Wybickiego oraz Romantyzmu Polskiego w ramach ogólnoświatowych Dni Dziedzictwa Polskiego (Polish Heritage Days). Wyjazd zespołu do Włoch w związku z 78. rocznicą bitwy o Monte Cassino dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

2022-05-16 08:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz Gorzkowian

Niedziela kielecka 34/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Gorzkowice

Zespół Pieśni i Tańca

Arch. www.pilarscy.eu

Pamiątkowe zdjęcie w gorzkowskim kościele

Pamiątkowe zdjęcie w gorzkowskim kościele

Ponad 40 osób – członków zespołu i ich rodzin – spotkało się z okazji 25-lecia powstania zespołu. Zabrakło śp. ks. Andrzeja Biernackiego...

Parafialny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Gorzkowianie” kulturę ludową ziemi kazimierskiej rozsławili w całej Europie, koncertując m.in. kilkakrotnie przed Janem Pawłem II.

CZYTAJ DALEJ

Czy sakramenty tracą ważność?

Niedziela Ogólnopolska 2/2022, str. 49

[ TEMATY ]

sakramenty

Adobe Stock

Ksiądz, który „udzielał mi” ślubu i chrzcił moje dzieci, przestał być księdzem. Czy sakramenty, których nam udzielił, są ważne? (Czy w razie gdybym chciała „unieważnić” swój ślub, to może być brane pod uwagę?)

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi z Zielonej Góry w przedsionku Jasnej Góry

2022-08-11 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Zielona Góra

Kamil Krasowski

Ks. Krzysztof Kocz podsumowuje Jubileuszową Pielgrzymkę z Zielonej Góry na Jasną Górę

Ks. Krzysztof Kocz podsumowuje Jubileuszową Pielgrzymkę z Zielonej Góry na Jasną Górę

Pielgrzymi z Zielonej Góry są tuż przed Częstochową. Dziś wspólnie z grupami gorzowskimi przeżywali Eucharystię. Jutro wspólnie z grupami z Głogowa wejdą na Jasną Górę.

Tegoroczne jubileuszowe pielgrzymowanie specjalnie dla Niedzieli zielonogórsko-gorzowskiej podsumowuje przewodnik Pieszej Pielgrzymki z Zielonej Góry na Jasną Górę ks. Krzysztof Kocz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję