Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ku czci Matki Bożej. Odpust plenerowy na Kępie Winogradzkiej

Po pandemicznej przerwie przy krzyżu na Kępie Winogradzkiej odbyły się tradycyjne uroczystości odpustowe. Mszę św. celebrował kustosz sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu ks. Sebastian Rucki.

[ TEMATY ]

krzyż

odpust

Kępa Winogradzka

Monika Jaworska

Po pandemicznej przerwie znów się odbył odpust na Kępie. Fot. Monika Jaworska

Po pandemicznej przerwie znów się odbył odpust na Kępie. Fot. Monika Jaworska

Kapłan modlił się m.in. w intencji żywych i zmarłych mieszkańców miejscowości Kiczyce, na terenie której znajduje się krzyż.

Tę tradycję plenerowych odpustów trzeba kontynuować, to jest bardzo cenne. Czcimy Maryję pod krzyżem, na którym dokonało się nasze zbawienie. Czcimy Królową Polski, a więc myślimy również o naszej ojczyźnie, o Polakach w kraju i za granicą. Modlimy się o Boże błogosławieństwo i wypełnienie Ślubów Jasnogórskich – powiedział celebrans.

Podkreślił, że zwycięstwo przychodzi przez Maryję, co jest ciosem dla szatana. – Pan Bóg wybiera Maryję, żeby rozlać ocean łask. Ona zawsze prowadzi nas do Jezusa. Dostrzegam też to, że Matka prowadzi wielu ludzi do spowiedzi. Szczególnie w święta maryjne oni przeżywają swoje nawrócenie. Jeżeli ktoś ma dobrą relację z Matką Bożą, to ona Go strzeże. Warto się Jej oddawać, być z Nią na co dzień, wtedy będą się dziać wielkie rzeczy w naszym życiu – zapewnił ks. S. Rucki.

Reklama

Po Mszy św. wystawił Najświętszy Sakrament i modlono się Litanią Loretańską.

Opiekę nad krzyżem sprawują Krystyna i Stanisław Wykowie z parafii św. Mikołaja w Pierśćcu. Jak podkreślają, krzyż jest wotum dziękczynnym za peregrynację Obrazu Jasnogórskiego do pierścieckiej parafii 25 czerwca 1998 r. W tym roku p. Stanisław podjął się trudu odnowienia krzyża. Efekty jego prac można było podziwiać na odpuście, w którym uczestniczyli nie tylko miejscowi, lecz również pielgrzymi. Przy krzyżu w soboty odprawiane są majówki.

2022-05-18 21:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Święci Archaniołowie

29 września świętujemy dzień Archaniołów: Michała, Rafała i Gabriela, którym Bóg powierzył specjalne misje wobec ludzi. Archaniołowie nigdy nie byli ludźmi, jednak zaliczani są do świętych. W początkach chrześcijaństwa zbyt pochopnie oddawano cześć siedmiu Archaniołom, wymienianym w apokryfach. Synody w Laodycei (361 r.) i w Rzymie (492 r. i 745 r.) zezwoliły, by otoczyć kultem liturgicznym tylko św. Michała, św. Gabriela i św. Rafała, ponieważ tylko o tych Archaniołach mamy wyraźne świadectwo w Piśmie Świętym.

Imiona Archaniołów mają charakter teoforyczny. Wskazują na ich powiązanie z Bogiem. Określają również istotę misji pełnionej przez nich z woli Bożej. Michał - z hebrajskiego Mika´el znaczy - "któż jak Bóg" (tzn. któż może równać się z Bogiem?). Imię Gabriel - z hebrajskiego Geber´el - składa się z dwóch wyrazów: geber - silny oraz el - Pan Bóg. Imię to tłumaczone jest wiec jako "mąż Boży", "wojownik Boży". Rafał to również imię pochodzenia hebrajskiego Rapha´el i oznacza "Bóg uzdrawia", "Bóg uleczył".

CZYTAJ DALEJ

Łódź: I Forum Liderek i Duszpasterzy Wspólnot dla Kobiet w Polsce

2022-09-29 11:15

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

22 października będzie ważnym dniem dla archidiecezji łódzkiej. W samym centrum miasta będzie mieć miejsce I Forum Liderek i Duszpasterzy Wspólnot dla Kobiet działających w Kościele rzymskokatolickim. Miejscem spotkania jest siedziba Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję