Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: modlitwa w Światowym Dniu Pszczół

O tym, że kondycja pszczół jest prawdziwym weryfikatorem środowiska naturalnego, a bez ich pracy nie byłoby ludzkości, przypomnieli na Jasnej Górze w obchodzonym dziś V Światowym Dniu Pszczół przedstawiciele Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie. Uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. To także podziękowanie za dary z pasiek i modlitwa o mądrą gospodarkę rolną.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pszczelarz

pszczoła

BPJG

Obchodzone dziś święto, ustanowione przez ONZ z inicjatywy słoweńskich pszczelarzy, jest okazją do podkreślenia wielkiej roli pszczół w ekosystemie - wyjaśnił Andrzej Adamczyk, prezes Częstochowskiego Związku Pszczelarskiego.

Zauważył, że w Polsce obserwowana jest tendencja wzrostowa w hodowli pszczół, rośnie zainteresowanie pszczelarstwem. Szacuje się, że jest ok. 90 tys. pszczelarzy, ok. miliona pni (rodzin) pszczelich. Zwrócił uwagę na sektor pszczelarski, który jest ważny dla rolnictwa, dla bezpieczeństwa żywnościowego i różnorodności biologicznej, ponieważ pszczoły zapylają uprawy i dziko rosnące rośliny.

To, co nazywamy „płynnym złotem”, czyli miód, to mimo wszystko produkt uboczny pracy pszczół. Najistotniejszy jest właśnie proces zapylania roślin i, jak podkreślił Adamczyk, to także w tym wymiarze zaczęto „wyceniać” pracę pszczół, a jest to ok. 4,5 mld zł dla polskiej gospodarki rocznie. - Bez tych pracowitych owadów bylibyśmy bardzo ubodzy - podkreślił pszczelarz. W Polsce żyje ponad 400 gatunków tych owadów, z których najbardziej znana jest pszczoła miodna.

Reklama

Największe gospodarstwa pszczelarskie funkcjonują na Warmii i Mazurach, a najmniejsze na Śląsku.

Prezes Częstochowskiego Związku Pszczelarskiego podkreślił, że dbałość o pszczoły jest wyrazem troski o całe środowisko. Choroby zwierząt, intensywne rolnictwo, narażenie na chemikalia, a także utrata siedlisk i niekorzystne warunki klimatyczne mogą zagrozić pszczołom i zdolności produkcyjnej uli.

Historia pszczelarstwa w Polsce sięga czasów słowiańskich. W XIII wieku powstały pierwsze osady bartników, czyli pszczelarzy, którzy umieli wydrążyć barcie w pniach drzew. Specjalne prawa i przywileje zdobyli za czasów Kazimierza Wielkiego a sam zawód bartnika należał do elitarnych i przynoszących spore dochody. Toruń i Gdańsk słynęły w Europie z wytwórni miodów pitnych. Gwałtowny spadek spożycia miodu nastąpił w I połowie XVIII wieku, kiedy to wzrosła produkcja cukru i ta tendencja utrzymała się do naszych czasów.

Produkty pszczele stosowane są w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. A jak zapewniają pszczelarze wciąż swoją przyszłość ma apioterapia, czyli leczenie różnych schorzeń produktami pszczelimi (m.in. miodem, woskiem i mleczkiem pszczelim). Miód jest najbardziej wymownym symbolem zdrowej żywności.

2022-05-20 17:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prostota i pracowitość

Niedziela łódzka 37/2022, str. VI

[ TEMATY ]

pszczelarz

Archiwum parafii

Modlitwą dziękujemy za pracę pszczół i pszczelarzy

Modlitwą dziękujemy za pracę pszczół i pszczelarzy

W archidiecezji łódzkiej od wielu lat działają grupy pszczelarzy, którzy raz w roku spotykają się w centrum Polski, w sercu Łodzi – parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, by wspólnie podziękować za cały rok pracy.

Tym wyjątkowym owadom zawdzięczamy nie tylko miód. Ponad 70% gatunków roślin uprawnych wymaga zapylenia przez pszczoły. Dzięki pracy tych owadów możliwe jest utrzymanie bioróżnorodności na świecie, również w naszym najbliższym otoczeniu. Człowiek czerpie korzyści z pracy pszczół przez produkcję żywności, ale również wykorzystuje właściwości lecznicze miodu czy pyłku kwiatowego. Komunikacja pszczół, ustrój ula i sposoby zarządzania nie od dziś fascynują i inspirują naukowców.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję