Reklama

Głos z Torunia

Kościół ma już swój kamień węgielny

Poświęcenia dokonał bp Wiesław Śmigiel 21 maja na placu budowy kościoła w Grudziądzu-Owczarkach.

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

Małgorzata Borkowska

Kaplica pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych jest kościołem filialnym parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu. To ważne wydarzenie swym śpiewem uświetnił chór Tibi Mariae. Nieprzypadkowo wszystkie działania organizacyjne związane z zamysłem powstania kaplicy miały miejsce w Święta Maryjne. Propozycja wezwania narodziła się 24 maja 2012 roku podczas Mszy św. w Loreto w Święto Matki Bożej Wspomożenia Wiernych – w czasie parafialnej pielgrzymki do Włoch. Także wszystkie sprawy formalne, urzędowe, zgody, kredyty pomyślnie rozwiązywano w Święta Maryjne.

- Zanim Ksiądz Biskup poświęci kamień węgielny pod budowę naszego kościoła, pozwólcie, że przywołam na pamięć kilka ważnych dat związanych z tym miejscem. - rozpoczął ks. kan. Zbigniew Gański, proboszcz miejsca. 13 października 2011 roku, w dzielnicy Owczarki, które Matka Boża wybrała sobie na spotkanie ze swoimi czcicielami, podpisano akt notarialny zakupu działki. W maju 2012 roku zrodziła się propozycja wezwania dla kaplicy, która została zaakceptowana przez księdza bpa Andrzeja Suskiego. W dniu 29 maja 2012 roku poświęcony został krzyż na placu budowy. Kaplicę tymczasową rozpoczęto budować w 2013 roku. 24 maja 2013 roku wydany został dekret erygujący. Rok później miał miejsce pierwszy odpust ku czci Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. W styczniu 2017 roku tymczasowa kaplica otrzymała pozwolenie na jej użytkowanie. Od 2018 roku trwa budowa właściwej kaplicy, tuż obok kaplicy tymczasowej. Kamień węgielny pod budowę kościoła został przywieziony przez parafian, w czasie pielgrzymki, którą odbywali do Fatimy w 2017 roku. Kamień pochodzi z miejsca objawień Anioła trojgu pastuszków.

Jak podkreślił Ksiądz Biskup kamień węgielny to nie dodatek do budowli, to nie jest ozdoba. Prawdziwy kamień węgielny stanowił istotną część całej konstrukcji. Od kamienia węgielnego zależało, czy ta konstrukcja będzie trwała. Jeżeli zbudujemy tę świątynię na fundamencie naszej wiary i na fundamencie Jezusa Chrystusa, to będzie ona trwała. Będzie też gromadziła ludzi, którzy będą oddawali Bogu cześć.

2022-05-23 12:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odszedł świadek historii Torunia

Niedziela toruńska 30/2021, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

Czesław Jarmusz

Czesław Jarmusz wspominał wizytę św. Jana Pawła II jako kulminacyjny moment pracy zawodowej

Czesław Jarmusz wspominał wizytę św. Jana Pawła II jako kulminacyjny moment pracy zawodowej

Gdy w 1997 r. zostałem włączony w skład redakcji Głosu z Torunia, w dziedzinie fotografii trwała jeszcze w najlepsze epoka przedcyfrowa. Młodsze pokolenie, przyklejone do swoich komórek, przyzwyczajone do wielokrotnego poprawiania każdego ujęcia, już tego nie pamięta, ale ćwierć wieku temu człowiek dwa razy się zastanowił, zanim nacisnął spust migawki.

Na filmie było maksymalnie 36 klatek. A tu trzeba było jeszcze pamiętać o ustawieniu czułości filmu, odległości, przesłonie, użyciu (lub nie) lampy błyskowej. Następnie należało udać się do zakładu fotograficznego w celu wywołania filmu i wykonania odbitek – i dopiero wtedy okazywało się, ile warte są nasze fotki. Łatwo sobie wyobrazić, jak taka procedura komplikowała pracę redakcji – chyba że... Chyba że redakcja miała w swoim gronie skarb w postaci zawodowego fotografa, traktującego swoją pracę w kategoriach służby, wolontariatu. Dla Głosu z Torunia takim skarbem był Czesław Jarmusz.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Chrześcijanin tańczy i się świetnie bawi

2023-02-01 12:59

ks. Łukasz Romańczuk

Jarosław Kalinowski prowadzi zabawy tak, aby każdy mógł się świetnie bawić. Na zdjęciu integracja podczas Światowego Dnia Młodzieży w Oławie - listopad 2022

Jarosław Kalinowski prowadzi zabawy tak, aby każdy mógł się świetnie bawić. Na zdjęciu integracja podczas Światowego Dnia Młodzieży w Oławie - listopad 2022

Trwa karnawał, to dla wielu osób okazja do zabawy. Wielu osobom dobra zabawa kojarzy się z alkoholem. Tymczasem świetna zabawa może odbywać się bez tego trunku, a wszystko zależy od tego, co organizatorzy wydarzenia przygotowują dla swoich gości. Kluczową rolę ma w takich sytuacjach osoba prowadząca daną imprezę. Dlatego specjalnie dla czytelników Niedzieli Wrocławskiej doświadczeniem swojej pracy dzieli się Jarosław Kalinowski - wodzirej.

Ks. Łukasz Romańczuk: Na początku naszej rozmowy chciałbym powrócić do swoich prymicji i faktu, że jako wodzirej prowadziłeś zabawę prymicyjną, która mimo upływającego czasu, została dobrze zapamiętana przez uczestników tego wydarzenia. Był to efekt twojej pracy i wielu przygotowań? A jak wyglądały początki twojego wodzirejowania? Było to coś, o czym marzyłeś, a może na swojej drodze spotkałeś wodzireja, który swoim zaangażowanie sprawił, że podjąłeś się tego zadania?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję