Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź - Jasna Góra: Pielgrzymka Kobiet Miłujących Pokój

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

22 maja 2022 roku, w liturgiczne wspomnienie świętej Rity, Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet oraz Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Łódzkiej zorganizowali Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet - kobiet miłujących pokój – na Jasnej Górze.

Kilka dni przed Dniem Matki, w miesiącu poświęconym Najświętszej Maryi Pannie, w pielgrzymce uczestniczyło ponad 2 tysiące kobiet z różnych wspólnot, stowarzyszeń, fundacji i parafii w Polsce, a wśród nich również kobiety z Ukrainy. Zgromadzone u tronu Królowej Polski prosiły Boga o miłosierdzie dla świata i pokój w sercach dotkniętych nienawiścią. Modlitewnemu spotkaniu towarzyszyły relikwie św. Rity. Historię świętej przybliżyła siostra Stella, ze Zgromadzenia Sióstr Augustianek.

Spotkanie rozpoczęło się modlitwą Anioł Pański oraz konferencją wygłoszoną przez siostrę Annę Marię Pudełko oraz Magdalenę Kleczyńską. Prelegentki na przykładzie kobiet biblijnych i swoich własnych doświadczeń podkreśliły, że kobieta od zawsze była ważna dla Boga i miała duży wpływ na to, co działo się w historii zbawienia.

Homilię, którą wygłosił delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet – biskup Wiesław Szlachetka, rozpoczął od pozdrowienia kobiet z Ukrainy, które przyjechały na Jasną Górę modlić się o pokój.

- Jeśli Mnie kto miłuje będzie zachowywał Moją naukę. Pokój zostawiam wam, Pokój Mój daję wam, nie tak jak daje świat. To słowo naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa rozbrzmiewa dziś w całym Kościele drogie panie, a także drogie dziewczęta, które bierzecie udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet na Jasną Górę, a jest to pielgrzymka kobiet miłujących pokój. Takie hasło towarzyszy nam w tym roku. Szczególnie pozdrawiam nasze siostry zmęczone wojną z Ukrainy, które to razem z nami modlą się o pokój – rozpoczął kaznodzieja.

W dalszej części rozważań Biskup nawiązał do mowy pożegnalnej wygłoszonej przez Jezusa na Ostatniej Wieczerzy. W tym fragmencie uwypuklone zostały dwa bardzo ważne wątki, które ściśle łączą się ze sobą. Są nimi miłość i pokój.

Reklama

- Pan Jezus zaznacza, że tylko ten prawdziwie miłuje, kto zachowuje Jego naukę, a Jego nauka jest słyszalna Dzięki Duchowi Świętemu, która rozbrzmiewa w Piśmie Świętym, w nauczaniu Kościoła, ale też w naszym sercu, w głosie sumienia oraz w każdej dobrej myśli, w każdym dobrym słowie i w każdym dobrym czynie, bo każde dobro czynione dobrze to tak naprawdę wcielona w życie nauka Jezusa, która jest też nauką Jego Niebieskiego Ojca, przekazywana przez tchnienie Ducha Świętego, który naucza i przypomina nam to wszystko co Jezus powiedział – dodaje bp Szlachetka.

- Głos Ewangelii, głos Bożego Słowa, Bożych przykazań, Bożego prawa, to głos Ewangelii, samego Jezusa. To Jego nauka, to głos, który dzięki Duchowi Świętemu jest blisko nas. Jeśli słuchamy tego głosu, jeśli przyjmujemy tę jego zbawczą troskę, to wtedy mamy pokój prawdziwy, to wtedy też ten prawdziwy pokój będziemy wprowadzać w relacje między nami.

Jakże potrzebni jesteśmy Jezusowi i Duchowi Świętemu, aby świat mógł przez nas usłyszeć i zobaczyć naukę Jezusa. Jak ważne jest spostrzeżenie papieża Franciszka, że kobiety przepojone duchem Ewangelii, mogą uczynić wiele, by pomóc ludzkości przetrwać, właśnie dlatego drogie panie, że byłyście tutaj, aby uczyć się od Maryi jak przyjmować ewangelię, naukę Jezusa, by w tym czasie wojny i zamętu pomóc ludzkości przetrwać – podsumował duszpasterz kobiet.

Podczas Mszy Świętej dokonano aktu zawierzenia kobiet Maryi, koncelebrowaną przez diecezjalnych duszpasterzy kobiet pod przewodnictwem bpa Wiesława Szlachetki.

Kobiety odpowiedziały na zaproszenie organizatorów, przyjeżdżając z różą – atrybutem św. Rity – która w czasie liturgii została poświęcona. Płatki róż poświęcanych w dniu jej święta i używane z wiarą i modlitwą, wielu osobom przyniosły ulgę w cierpieniu, pociechę i pomoc w trudnych sytuacjach życiowych.

Ostatnim elementem Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet był różaniec w intencji pokoju przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej poprowadziły kobiety w języku polskim i ukraińskim.

2022-05-24 08:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pabianice: a co jeśli nas przeraża perspektywa jedności?

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- A co jeśli nas przeraża perspektywa jedności? A może jest tak, że ta perspektywa jedności nas przeraża, zwłaszcza, gdy ta perspektywa jedności wygląda inaczej niż nam się wydaje. Gdyby ta jedności, którą Pan zaprowadza - bo my nie jesteśmy w stanie - nie będzie na naszych warunkach, które nam odpowiadają. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Listy o. Pio, które odmieniają życie

2022-07-01 14:17

[ TEMATY ]

św. o. Pio

Mat.prasowy

Co sprawia, że słowa pozostawione przez Ojca Pio są znakomitą pomocą w drodze ku Chrystusowi i w pogłębieniu wiary?

Zakonnik z Pietrelciny był otwarty na to, by być ojcem duchownym każdego człowieka, który szuka Jezusa i który się do niego zwraca. Tak jak kiedyś był ojcem duchownym konkretnych osób, tak i dziś chce być ojcem dla tych, którzy szukają u niego pomocy i wstawiennictwa. Pewną formą przybliżenia się do niego i poznania jego fascynującej postaci jest właśnie korespondencja, którą prowadził. Czy kiedykolwiek się zastanawialiśmy, co ten niezwykły zakonnik mógł zawrzeć w swoich listach? Dzięki staraniom braci kapucynów z wydawnictwa Serafin możemy poznać ogromną część epistolarnej spuścizny Ojca Pio. Za ich sprawą do naszych rąk trafia już III tom Listów Ojca Pio.

CZYTAJ DALEJ

Gwar dzieci w Kościele to jest to, co w nim najpiękniejsze

2022-07-03 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

W Wadowicach zakończył się X Ogólnopolski Zjazd Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" z udziałem około 800 członków rodzin z całego kraju. Uroczystej Mszy św. w bazylice NMP na zakończenie spotkania przewodniczył w niedzielę 3 lipca bp Robert Chrząszcz, bp pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

Bp Robert Chrząszcz podziękował rodzinom za ich świadectwo wiary i przywiązanie do Kościoła. - Ten gwar dzieci w Kościele to jest to, co w nim najpiękniejsze. Dzisiaj wam za to bardzo dziękujemy. Rodzina jest miejscem przekazywania życia, ale i wiary, pełni wartości, które opieracie na Bogu - mówił bp Chrząszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję