Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Otwarcie wystawy Ziemie Biblijne

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W Duszpasterstwie Akademickim „Piątka” została otwarta wystawa malarstwa Izabeli Marii Trelińskiej – Ziemie Biblijne. Otwierając wernisaż ks. Piotr Tarabasz duszpasterz akademicki powiedział, że wydarzenie to zbiega się z obchodami stulecia konsekracji świątyni pw. św. Stanisława Kostki. - W związku z tak ważną rocznicą postanowiłam pokazać obrazy biblijne, których tematyką jest droga do Boga – podkreśliła malarka.

Prace z pięknych miejsc Ziemi Świętej, Iranu, Syrii, Iraku, Libanu sięgają początków naszej wiary. Obrazy powstały w trakcie wielu podróży. Po obejerzeniu widoków pani Izabela siadała wieczorami i malowała te wszystkie impresje, które zrodziły się w widzeniu świata oczami artysty. - Świat, który Pan Bóg stworzył, jest piękny, człowieka stworzył pięknym. To, że świat nie jest pięknym, to nie wina Pana Boga, ale grzechu człowieka i złośliwości szatana, który na ziemię, jak mówi Apokalipsa, został strącony wraz ze swoimi legionami. Papież Benedykt XVI przekazał takie piękne słowa - sztuka i święci są najlepszymi przeprosinami Boga za naszą małą wiarę - mówił o. Eugeniusz Grzywacz historyk sztuki. Pani Izabela często sięga do postaci świętych. One są takimi przeprosinami Boga za nasze niedoskonałości. Pan Bóg jak patrzy na świętych, to z większą łaskawością patrzy na nas. Każdy ma możliwość dążenia do świętości. Święci to ci, którzy wprowadzili w życie ewangelię. Byli miłosierni, współczujący, wybaczający, miłujący aż do oddania własnego życia. Święci sprawiają, że człowiek staje się lepszy.

- Święci odnawiają w nas to, co jest najbardziej szlachetne. Sztuka zawsze dąży do piękna. Stara się uchwycić to, co jest najważniejsze, najwrażliwsze, co porusza nasze wnętrze, przeżycia. Dlatego ważne jest, abyśmy otaczali się sztuką, muzyką, tym wszystkim co nas wewnętrznie uszlachetnia i tworzy w nas pragnienie piękna – zauważył o. Eugeniusz.

Reklama

Artystka namalowała bardzo dużo wizerunków świętych. One komponują się i uzupełniają abstrakcyjność. - Znam ją od strony twórczej i duchowej, mogę powiedzieć, że jest to łódzka mistyczka, która opowiada i przepowiada obrazami. Kiedy się spotyka talent, wyobraźnia, wiara i woda z dotykiem barwnika, to wtedy wychodzi akwarela. Zawsze taka akwarela jest zagadką dla malującego i oglądającego. Znam autorkę, dlatego łatwiej jest mi oglądać obrazy w większości abstrakcyjne, bo wiem z jaką intencją ona je malowała. Zawsze była to intencja Boża, prawdy, wiary i dlatego wszędzie szukam potwierdzenia jej duchowości - powiedział Mirosław Orzechowski redaktor naczelny miesięcznika Aspekt Polski.

Izabela Maria Trelińska jest absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - Wydziału Sztuk Pięknych. Realizuje siebie w różnych zakątkach świata m.in. w Peru, Boliwii, Argentynie, Maksyku, Paragwaju, Japonii. Swoje prace prezentowała na ponad 100 wystawach w kraju i za granicą.

2022-05-25 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja Łódzka: Trwa Doba Eucharystyczna

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczęła się Doba Eucharystyczna, czyli całonocne czuwanie w każdej parafii Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Pan Bóg wyliczył moje kroki - świadectwo ojca Michała Legana

2022-06-30 07:01

[ TEMATY ]

o. Michał Legan

#świadectwo

SalveTV

Duchowny, zakonnik, mężczyzna. Ojciec Michał Legan OSPPE – paulin i rzecznik prasowy Jasnej Góry. Na 40. urodziny wymarzył sobie wyjazd i wejście na Kilimandżaro. Chciał coś sobie udowodnić, ale też spotkać tam Pana Boga, który, jak się okazało, miał dla niego zupełnie inne plany. Przygotowując się do realizacji wyznaczonego zadania, ojciec Michał znalazł się w centrum wydarzeń z 22 sierpnia 2019 roku na Giewoncie. Podczas tragicznej burzy zginęły 4 osoby, a ponad 150 zostało rannych.

Katarzyna Supeł-Zaboklicka: Czasami, żeby się ocknąć, potrzebujemy błyskawicy, takiego grzmotu. Ale uwaga: nie tylko tego wewnętrznego. Bywa i tak, że potrzebujemy tego zewnętrznego. Ojciec Michał Legan, paulin samej Jasnej Góry. Kiedy obchodzisz urodziny?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Dobrzy jak chleb

2022-07-01 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi przyznał Prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda za wybitne osiągnięcia na polu działalności charytatywnej i społecznej. Odznaczenia wręczył podczas uroczystego spotkania w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk. - Wręczając wysokie odznaczenia państwowe, to bardzo podniosły moment, a dla mnie zaszczyt i honor. To jest najwyższe docenienie państwa pracy i państwa działalności. Najwyższe bo nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę – powiedział pan wojewoda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję