Reklama

Niedziela Łódzka

Porszewice: w 25. rocznicę święceń: nie jesteśmy księżmi dla siebie!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Nie jesteśmy księżmi dla siebie! Dla siebie mamy chrzest – i to nam wystarczy! We chrzcie jesteśmy wszyscy dziećmi Boga. We chrzcie jesteśmy królami, prorokami i kapłanami. To kapłaństwo chrzcielne, które mamy jest kapłaństwem królewskim. Ale to, któreście wzięli 25 lat temu jest kapłaństwem służebnym i ono nie jest dla nas, ale dla ludzi, którym posługujemy. – mówił arcybiskup do kapłanów świętujących jubileusz 25 –lecia święceń kapłańskich.

W sobotę 24 czerwca 1997 roku, a więc dokładnie w 25 lat temu 15 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, z rąk ówczesnego arcybiskupa Władysława Ziółka, przyjęło sakrament święceń.

Dokładnie w 25. rocznicę uroczystej Liturgii Święceń, w kaplicy domu rekolekcyjnego w Porszewicach k. Łodzi, podczas wspólnej Eucharystii, wraz z arcybiskupem Grzegorzem wspólnie dziękowali za ćwierć wieku służby przy ołtarzu Pańskim.

Reklama

Arcybiskup Grzegorz w swojej homilii zwrócił uwagę duchownych na to, że - jak się obchodzi jubileusze, to człowiek miałby ochotę zapytać: jak mu jest w tym kapłaństwie? Tyle tylko, że kompletnie nie chodzi o nas! Najważniejszym pytaniem w waszym kapłaństwie nie jest: czy wam jest dobrze? Najważniejsze pytanie brzmi: czy ludziom z wami jest dobrze? Czy to, w jaki sposób funkcjonujemy faktycznie rodzi Kościół? Czy faktycznie z naszej misji rodzi się Kościół? – pytał kaznodzieja.

Zwracając się do kapłanów jubilatów hierarcha powiedział - Nie jesteśmy księżmi dla siebie! Dla siebie mamy chrzest – i to nam wystarczy! We chrzcie jesteśmy wszyscy dziećmi Boga. We chrzcie jesteśmy królami, prorokami i kapłanami. To kapłaństwo chrzcielne, które mamy jest kapłaństwem królewskim. Ale to któreście wzięli 25 lat temu jest kapłaństwem służebnym i ono nie jest dla nas, ale dla ludzi, którym posługujemy. – zaznaczył ksiądz arcybiskup.

- Najważniejsze pytanie w takie jubileusze jest takie: ile Kościoła urodziło się z naszego bycia kapłanami? Gdzie są te rodziny, które się urodziły do wiary, w jakiejś mierze z nas? – pytał.

Wyświęconymi 25 lat temu kapłanami byli: ks. Wojciech Buczek, ks. Adam Janiszewski, ks. Andrzej Jastrzembski, ks. Mariusz Jersak, ks. Piotr Kotas, ks. Roman Kurzdym, ks. Andrzej Partyka, ks. Zbigniew Pawlik, ks. Maciej Rojkowicz, ks. Krzysztof Rybicki, ks. Łukasz Szmist, ks. Paweł Szubert, ks. Andrzej Wasiak, ks. Stanisław Ziętek, ks. Wojciech Żelewski.

2022-05-24 16:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Porszewice: Spotkanie odpowiedzialnych za Diakonat Stały w Diecezjach

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Od dwóch dni w Diecezjalnym Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym w Porszewicach k. Łodzi odbywa się spotkanie prezbiterów odpowiedzialnych za formację stałych diakonów w polskich diecezjach. W spotkaniu biorą udział duchowni z diecezji, w których jest już wprowadzony diakonat stały oraz delegaci biskupów, którzy w najbliższym czasie planują rozpocząć formację przygotowującą do diakonatu stałego.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2022 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

„Prymas bez cenzury” - wykłady o nieznanych faktach z życia kard. Wyszyńskiego

2022-07-03 12:53

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Wykłady poświęcone ważnym, ale mniej znanym faktom dotyczącym życia Prymasa Tysiąclecia rozpoczęły się w biurze parafialnym Archikatedry św. Jana przy ul.. Kanonia 6 w Warszawie. Pierwsze spotkanie odbyło się w niedzielę 3 lipca. Wykłady prowadzi Marian Romaniuk, znawca biografii kard. Wyszyńskiego i autor wielu publikacji o błogosławionym kapłanie.

„Mija właśnie rok od beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, niektóre wydarzenia możemy przybliżać w pewnych środowiskach. Pierwszym tematem były dokumenty związane z przygotowaniem do aresztowania i uwięzienia Prymasa, gromadzenie przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego dowodów do przygotowywanego od roku 1950 procesu sądowego” – mówi w rozmowie z Family News Service Marian Romaniuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję