Reklama

Kościół

Powstała Sieć ds. Ochrony Małoletnich w Kościołach Europy Środkowej i Wschodniej

Powstała Sieć ds. Ochrony Małoletnich w Kościołach Europy Środkowej i Wschodniej, której celem jest wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w kwestii prewencji wykorzystywania seksualnego i pomocy ofiarom – powiedział PAP koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz dyrektor Centrum Ochrony Dziecka o. Adam Żak.

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

Ulrica (@Ullie) / Foter.com / CC BY-SA

Jezuita poinformował, że powstanie sieci jest owocem międzynarodowej konferencji poświęconej ochronie małoletnich w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej, która pod hasłem "Naszą wspólną misją ochrona dzieci Bożych" odbyła się we wrześniu 2021 r. w Warszawie.

"Celem tej konferencji było nawiązanie współpracy i kontaktów, podzielenie się doświadczeniami i zobaczenie, w jakim punkcie jesteśmy w poszczególnych krajach. Podjęliśmy wówczas decyzję, by dalej współpracować przekazując sobie dobre praktyki i wiedzę związaną z ochroną małoletnich przed wykorzystywaniem seksualnym" - zaznaczył.

Jezuita wyjaśnił, że wśród uczestników konferencji przeprowadzona została ankieta, w której jednym z pytań było, czy dany uczestnik chce przystąpić do sieci. "Odpowiedź była pozytywna" - stwierdził o. Żak.

Poinformował, że do sieci - obok Polski - dołączyli przedstawiciele Kościołów obrządku wschodniego i łacińskiego z krajów Europy Środkowej i Wschodniej: Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Słowacji, Czech, Mołdawii, Rumunii, Węgier, Chorwacji, Słowenii i Serbii. Dołączyło także kilka Kościołów z byłych republik sowieckich z Azji Centralnej, czyli z Kazachstanu, Tadżykistanu, Kirgistanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu.

Podziel się cytatem

Reklama

"Kościoły w tym regionie są na bardzo różnym etapie, jeśli chodzi o mierzenie się z problematyką wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. Można powiedzieć, że są to Kościoły różnych prędkości" - ocenił o. Żak.

Wyjaśnił, że duża część duchowieństwa w tych krajach jest dopiero na początku drogi radzenia sobie z tym problemem. "Kościoły na Łotwie i w Estonii nie miały jak dotąd jeszcze żadnych zgłoszeń tego typu przestępstw w szeregach duchowieństwa, a mimo to muszą się mierzyć z dużym naciskiem mediów informujących o tym, z jakimi problemami w tej kwestii mierzą się np. kościoły w Polsce, w Niemczech czy we Francji" - powiedział.

Według jezuity Kościoły obrządku łacińskiego na Słowacji i w Czechach dopiero zaczynają mierzyć się z tą problematyką. "Mamy tu do czynienia z pierwszą fazą uczenia się uznania, że ten problem w ogóle ich dotyczy" - ocenił.

Poinformował, że w Ukrainie w Uniwersytecie Katolickim Kościoła grekokatolickiego we Lwowie powstała już instytucja zbliżona do polskiego Centrum Ochrony Dziecka o wdzięcznej nazwie "Centrum Godności Dziecka". "Szefowa tego ośrodka przeprowadziła całkiem solidne badania na temat przemocy seksualnej w społeczeństwie ukraińskim" - ocenił. Dodał, że w ciągu ostatnich dwóch lat dużą pracę w tym temacie wykonał także Kościół na Węgrzech.

Dyrektor Centrum Ochrony Dziecka zaznaczył, że organizatorzy sieci założyli specjalne grupy na platformie MS TEAMS, na której będą się odbywać spotkania poświęcone tematyce ochrony małoletnich. "Będą to spotkania poświęcone prewencji wykorzystywania seksualnego, współpracy i towarzyszenia osobom pokrzywdzonym oraz aspektom prawnym ochrony małoletnich" – podkreślił.

Podziel się cytatem

Reklama

"Najbliższy przygotowywany webinar będzie dotyczył współpracy z osobami pokrzywdzonymi. Spodziewam się również, że po przewidywanej na czerwiec nowelizacji motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi pojawi się zapotrzebowanie nie tylko ze strony kanonistów na interpretację tego dokumentu dotyczącego odpowiedzialności przełożonych kościelnych za rażące zaniedbania w procedowaniu zgłaszanych do nich przestępstw" - zastrzegł.

O. Żak dodał, że obecność uchodźców z Ukrainy, w tym dużej liczby dzieci i ich matek, przyniosła też konieczność zmierzenia się z problemami ochrony tej grupy narażonej na różne przestępstwa, w tym na wykorzystywanie seksualne i handel ludźmi. "Chcemy rozpoznać potrzeby i możliwości przeciwdziałania w tym zakresie i podzielić się nimi z Kościołami w krajach naszego regionu, które również przyjęły uchodźców" – ujawnił.

Reklama

Dyrektor COD zaznaczył, że powołanie Sieci ds. Ochrony Małoletnich Kościołów Europy Środkowej i Wschodniej poparła Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich. "Szef papieskiej komisji, kard. Seán Patrick O’Malley, wystosował list do wszystkich konferencji episkopatów, jakie są na tym terenie oraz do osób, które przystąpiły do tej sieci" - powiedział.

Według o. Żaka, powstanie sieci i wykorzystanie platformy może usprawnić i ułatwić proces zmiany mentalności duchowieństwa i wiernych w krajach należących do sieci, koniecznej do adekwatnej odpowiedzi na problem przemocy seksualnej. "Gdyby taka sieć istniała już w 2013 r., kiedy zostałem koordynatorem KEP ds. ochrony małoletnich, pewnie byłoby nam łatwiej" – ocenił.

2022-05-27 07:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: we wrześniu w Warszawie spotkanie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

„We wrześniu udamy się do Warszawy, gdzie wraz z polskimi biskupami i wszystkimi przedstawicielami Kościołów Europy Środkowej i Wschodniej będziemy dyskutowali o prewencji i formacji” – poinformowała Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich.

Jednym z jej członków jej była premier i ambasador przy Watykanie, Hanna Suchocka. Na portalu vaticannews ukazała się informacja o 15 zgromadzeniu plenarnym tego gremium, któremu przewodniczy arcybiskup Bostonu, kard. Sean O'Malley OFM Cap.

CZYTAJ DALEJ

Radio Fiat nadaje od 31 lat

2022-08-10 20:25

[ TEMATY ]

Radio Fiat

fb.com/radiofiat

10 sierpnia 1991 roku rozpoczęły się w Częstochowie VI Światowe Dni Młodzieży. Równocześnie nadawanie rozpoczęło radio, które służyło wówczas pielgrzymom z całego świata. Następnie decyzją śp. abp. Stanisława Nowaka, radio to zagościło na stałe w częstochowskim eterze, już jako Radio Fiat.

Początkowo siedem pasm częstotliwości, w tym 88.1 oraz 94.7, emitowały w rożnych językach to, co ojciec święty Jan Paweł II mówił do zgromadzonej na błoniach jasnogórskich młodzieży. Takie rozwiązanie było możliwe dzięki pomocy, jaką archidiecezja częstochowska otrzymała od Stolicy Apostolskiej. Natomiast młodzi ludzie mogli odbierać radio dzięki małym odbiorniczkom, podarowanym Częstochowie przez Ojca Świętego. To były początki Radia Fiat, które abp Stanisław Nowak erygował dekretem biskupim 3 maja 1992 już pod znaną dzisiaj nazwą:

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Z wołaniem o pokój, za przykładem abp. Bilczewskiego – 31. Piesza Pielgrzymka Diec. Bielsko-Żywieckiej

2022-08-11 16:43

[ TEMATY ]

Jasna Góra

#Pielgrzymka

diecezja bielsko‑żywiecka

BPJG

31. Piesza Pielgrzymka Diec. Bielsko-Żywieckiej

31. Piesza Pielgrzymka Diec. Bielsko-Żywieckiej

Ponad 1,5 pątników dotarło w Pieszej Pielgrzymce Diec. Bielsko-Żywieckiej. Przyszli górale w regionalnych strojach, młodzież, rodziny też te wielodzietne, a także m.in. Węgrzy. Za swoim rodakiem św. abp Józefem Bilczewskim przypominali o mocy Eucharystii, roli Maryi w życiu osobistym i Ojczyzny. Towarzyszyło im hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”.

Niezwykle wymowne było tegoroczne wołanie o pokój idących przez ziemię oświęcimską, którzy jak zwykle mijając Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau tradycyjnie odprawili drogę krzyżową. Wspominano św. Edytę Stein w 80. rocznicę jej męczeńskiej śmierci w Auschwitz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję