Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: modlitwa o pokój w łączności z papieżem

Jasna Góra włączy się w światową modlitwę o pokój inicjowaną przez papieża Franciszka na zakończenie maja, miesiąca maryjnego. To odpowiedź na zaproszenie Stolicy Apostolskiej, ale i potrzeba wyrazu wielkiej solidarności częstochowskiego Sanktuarium z Ojcem Świętym w błaganiu o ustanie wojen, nie tylko na Ukrainie, ale i w innych częściach globu.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra/Facebook

Jak wyjaśnił o. Michał Legan, rzecznik Jasnej Góry stworzony zostanie „uproszczony” telemost. Dzięki łączom telewizyjnym, w Kaplicy Matki Bożej widoczny będzie obraz z Rzymu, z Bazyliki Santa Maria Maggiore, skąd modlitwa będzie prowadzona. Zdjęcia wiernych z Jasnej Góry włączających się w różaniec, pojawią się z kolei w watykańskim przekazie.

- Wiemy, że pokój nie jest dziełem człowieka, nie da się go wywalczyć bronią, tylko łaską Bożą. Nadzieja jest w Matce Najświętszej i Jej Synu - podkreśla paulin. Dodaje, że „z naszej perspektywy najważniejsza jest modlitwa o pokój na Ukrainie i o nawrócenie Rosji, ale w sercu Ojca Świętego są wojny całego świata. Te afrykańskie, o których mało słyszymy w wiadomościach, bo nas za bardzo nie dotyczą, są gdzieś daleko; są konflikty izraelsko-palestyńskie, te na Bliskim Wschodzie i wiele innych”.

Jednak, jak zauważa o. Legan, w tej modlitwie tutaj „chcemy łączyć się szczególnie z naszymi udręczonymi braćmi z Ukrainy”.

Zaproszenie do różańca z papieżem wraz z innymi sanktuariami świata skierował na Jasną Górę abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, która jest jej organizatorem.

- To dla nas zaszczyt i z radością odpowiedzieliśmy na to zaproszenie - podkreśla rzecznik Jasnej Góry.

Modlitwę z Kaplicy Matki Bożej od godz. 18.00 transmitować będzie Telewizja Trwam. Przekaz będzie także na jasnogórskim kanale YouTube.

Jak poinformowała Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji na zakończenie maja - miesiąca maryjnego papież Franciszek pragnie ofiarować światu znak nadziei, cierpiącemu z powodu konfliktu na Ukrainie i głęboko zranionemu przemocą na wielu teatrach wojny, które wciąż są aktywne. We wtorek 31 maja o godz. 18.00 Papież odmówi Różaniec przed figurą Maryi Królowej Pokoju w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie.

W papieskiej modlitwie wezmą udział chłopcy i dziewczęta, którzy w minionych tygodniach przyjęli Pierwszą Komunię Świętą i Bierzmowanie, skauci, rodziny z Wspólnoty Ukraińców mieszkających w Rzymie, przedstawiciele młodzieży, członkowie Korpusu Żandarmerii Watykańskiej i Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej oraz trzech parafii rzymskich pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju, a także członkowie Kurii Rzymskiej.

Reklama

Do odmawiania dziesiątek różańca zaproszono rodzinę ukraińską, osoby spokrewnione z ofiarami wojny oraz grupę kapelanów wojskowych.

Ważnym znakiem jest udział w niej sanktuariów międzynarodowych z całego świata, a także sanktuariów znajdujących się w krajach wciąż dotkniętych wojną lub o silnej niestabilności politycznej, które są przyczyną wielu epizodów przemocy. Sanktuaria te będą odmawiać różaniec w tym samym czasie co Ojciec Święty i będą połączone poprzez streaming z transmisją na żywo z Rzymu. Będą to w łączności z papieżem: Sanktuarium Matki Bożej w Zarwanicy na Ukrainie; Katedra Sajdat al-Najat (Matki Bożej Zbawienia) w Iraku; Katedra Matki Bożej Pokoju w Syrii; Katedra Maryi Królowej Arabii w Bahrajnie.

Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji zachęca wszystkich wiernych we wszystkich częściach świata do wspierania papieża Franciszka w jego modlitwie do Królowej Pokoju.

Modlitwa będzie transmitowana na żywo na oficjalnych kanałach Stolicy Apostolskiej a także przez media katolickie.

2022-05-30 15:45

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: tegoroczne świętowanie tradycyjne, ale jednak nieco inne

[ TEMATY ]

Jasna Góra

święta

Krzysztof Świertok /BPJG

Tradycyjne, ale jednak nieco inne będzie tegoroczne świętowanie Bożego Narodzenia przez jasnogórskich paulinów. Częstochowski klasztor to największa wspólnota Zakonu Św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Wigilia nie ma sobie równych. Będzie wspólna modlitwa i wieczerza, ale nie będzie indywidualnego dzielenia się opłatkiem. Wszystko po to, by w ponad stuosobowej grupie zachować konieczny dystans. Zakonnicy podzielą się także udziałem w bożonarodzeniowej Mszy pasterskiej, bo celebrowane będą dwie świąteczne Eucharystie. Pierwsza o godz. 21.30 a druga o północy.

I to wszystkie zmiany. Jak zawsze paulini przed wigilijną wieczerzą zgromadzą się w zakonnej kaplicy na nieszporach, w czasie których odczytany zostanie tradycyjny list na Boże Narodzenie przełożonego generalnego Zakonu. Potem przejdą do refektarza, gdzie odczytaniem fragmentu Pisma Świętego i wspólnym śpiewem kolęd rozpocznie się wigilia. Życzenia wypowiedzą zakonni przełożeni. - Nie zabraknie świątecznych podarunków, są to na ogół symboliczne drobiazgi lub przedmioty, np. książki potrzebne każdemu zakonnikowi - zapowiada przeor o. Samuel Pacholski i zdradza, że jak zwykle wśród prezentów będą kalendarze-terminarze. Sporo radości sprawia śpiew kolęd wykonywany przez poszczególne „stoły”, przy których zgodnie z precedencją czyli pierwszeństwem powołania do zakonu, paulini zasiadają na co dzień do posiłków.

CZYTAJ DALEJ

Odnowa na wakacjach

2022-08-16 10:00

Materiały organizatorów

Podczas uwielbienia

Podczas uwielbienia

Już od 14 lat wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym spotykają się na rekolekcjach wakacyjnych w Lewinie Kłodzkim. Wspólnota Płomień Pański od lat organizuje wakacyjny wyjazd modlitewno-ewangelizacyjny dla rodzin i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Ambasador Ukrainy: chcemy, by papież pomodlił się na grobach ofiar

2022-08-16 20:24

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Program wizyty papieża Franciszka na Ukrainie jest nadal „przedmiotem negocjacji” – powiedział ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz. Ale „strona ukraińska na pewno zaproponuje i oczekuje, że papież przyjedzie do Kijowa”, stwierdził dyplomata.

Z kolei z Kijowa Franciszek udałby się na modlitwę tam, „gdzie leżą ciała niewinnych ofiar zabitych przez rosyjskie wojsko w marcu”, na przykład „w Buczy, zaledwie 15 km od Kijowa, gdzie znaleziono około 1400 ofiar”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję