Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: modlitwa o pokój w łączności z papieżem

Jasna Góra włączy się w światową modlitwę o pokój inicjowaną przez papieża Franciszka na zakończenie maja, miesiąca maryjnego. To odpowiedź na zaproszenie Stolicy Apostolskiej, ale i potrzeba wyrazu wielkiej solidarności częstochowskiego Sanktuarium z Ojcem Świętym w błaganiu o ustanie wojen, nie tylko na Ukrainie, ale i w innych częściach globu.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra/Facebook

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak wyjaśnił o. Michał Legan, rzecznik Jasnej Góry stworzony zostanie „uproszczony” telemost. Dzięki łączom telewizyjnym, w Kaplicy Matki Bożej widoczny będzie obraz z Rzymu, z Bazyliki Santa Maria Maggiore, skąd modlitwa będzie prowadzona. Zdjęcia wiernych z Jasnej Góry włączających się w różaniec, pojawią się z kolei w watykańskim przekazie.

- Wiemy, że pokój nie jest dziełem człowieka, nie da się go wywalczyć bronią, tylko łaską Bożą. Nadzieja jest w Matce Najświętszej i Jej Synu - podkreśla paulin. Dodaje, że „z naszej perspektywy najważniejsza jest modlitwa o pokój na Ukrainie i o nawrócenie Rosji, ale w sercu Ojca Świętego są wojny całego świata. Te afrykańskie, o których mało słyszymy w wiadomościach, bo nas za bardzo nie dotyczą, są gdzieś daleko; są konflikty izraelsko-palestyńskie, te na Bliskim Wschodzie i wiele innych”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednak, jak zauważa o. Legan, w tej modlitwie tutaj „chcemy łączyć się szczególnie z naszymi udręczonymi braćmi z Ukrainy”.

Zaproszenie do różańca z papieżem wraz z innymi sanktuariami świata skierował na Jasną Górę abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, która jest jej organizatorem.

- To dla nas zaszczyt i z radością odpowiedzieliśmy na to zaproszenie - podkreśla rzecznik Jasnej Góry.

Modlitwę z Kaplicy Matki Bożej od godz. 18.00 transmitować będzie Telewizja Trwam. Przekaz będzie także na jasnogórskim kanale YouTube.

Jak poinformowała Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji na zakończenie maja - miesiąca maryjnego papież Franciszek pragnie ofiarować światu znak nadziei, cierpiącemu z powodu konfliktu na Ukrainie i głęboko zranionemu przemocą na wielu teatrach wojny, które wciąż są aktywne. We wtorek 31 maja o godz. 18.00 Papież odmówi Różaniec przed figurą Maryi Królowej Pokoju w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie.

W papieskiej modlitwie wezmą udział chłopcy i dziewczęta, którzy w minionych tygodniach przyjęli Pierwszą Komunię Świętą i Bierzmowanie, skauci, rodziny z Wspólnoty Ukraińców mieszkających w Rzymie, przedstawiciele młodzieży, członkowie Korpusu Żandarmerii Watykańskiej i Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej oraz trzech parafii rzymskich pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju, a także członkowie Kurii Rzymskiej.

Reklama

Do odmawiania dziesiątek różańca zaproszono rodzinę ukraińską, osoby spokrewnione z ofiarami wojny oraz grupę kapelanów wojskowych.

Ważnym znakiem jest udział w niej sanktuariów międzynarodowych z całego świata, a także sanktuariów znajdujących się w krajach wciąż dotkniętych wojną lub o silnej niestabilności politycznej, które są przyczyną wielu epizodów przemocy. Sanktuaria te będą odmawiać różaniec w tym samym czasie co Ojciec Święty i będą połączone poprzez streaming z transmisją na żywo z Rzymu. Będą to w łączności z papieżem: Sanktuarium Matki Bożej w Zarwanicy na Ukrainie; Katedra Sajdat al-Najat (Matki Bożej Zbawienia) w Iraku; Katedra Matki Bożej Pokoju w Syrii; Katedra Maryi Królowej Arabii w Bahrajnie.

Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji zachęca wszystkich wiernych we wszystkich częściach świata do wspierania papieża Franciszka w jego modlitwie do Królowej Pokoju.

Modlitwa będzie transmitowana na żywo na oficjalnych kanałach Stolicy Apostolskiej a także przez media katolickie.

2022-05-30 15:45

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Między klasztorem a mediami

Niedziela Ogólnopolska 38/2022, str. 12-13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Z o. Michałem Bortnikiem, paulinem, rzecznikiem prasowym Jasnej Góry, o jasnogórskich social mediach i o wadze słowa rozmawia Magda Nowak.

Magda Nowak: Jest Ojciec łącznikiem między mediami i Jasną Górą. Bycie na pierwszej linii medialnego frontu jest pewnie dużym wyzwaniem...

O. Michał Bortnik: Jest to dla mnie na pewno coś nowego. Do tej pory pracowałem w kancelarii kustosza, zwykle ukryty gdzieś za telefonem, pełnienie nowej funkcji natomiast sprawia, że trzeba wyjść z cienia. Choć ostatnie 4 lata pracy przy jasnogórskim Twitterze dały mi możliwość kontaktu z ludźmi i towarzyszenia im czy to w momentach wejść pieszych pielgrzymek, czy podczas wszystkich innych wydarzeń i uroczystości, które miały miejsce w sanktuarium. Osoba rzecznika jest „pierwszym kontaktem” między mediami a klasztorem, dlatego moim podstawowym zadaniem jest pośredniczenie i reagowanie, jeśli jest taka potrzeba, szczególnie gdy chodzi o jakieś oficjalne wypowiedzi i komentarze klasztoru. Od strony medialnej Jasna Góra jest dobrze zabezpieczona. Działają tutaj Biuro Prasowe, Radio Jasna Góra i jasnogórskie media społecznościowe.

CZYTAJ DALEJ

Św. Polikarp

Niedziela kielecka 8/2003

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

23 lutego Kościół wspomina męczeństwo św. Polikarpa. Imię Polikarp pochodzi od greckich słów: polys - liczny, mnogi, karpos - owoc.
Polikarp był biskupem starożytnej Smyrny,ruchliwego portu i miasta pod administracją rzymską (Izmir w dzisiejszej Turcji). Według tradycji Polikarp biskupstwo miał otrzymać z rąk Apostoła Jana. W 167 r. w Smyrnie rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, w czasie którego zginął Polikarp. Ukrywającego się wydał młody niewolnik, a namiestnik, działając pod naciskiem tłumu, skazał go na śmierć. Polikarp zginął na stosie w amfiteatrze 23 lutego, mając 86 lat.
Opis jego śmierci jest najstarszym w literaturze chrześcijańskiej pismem poświęconym męczeństwu. Męczeństwo Polikarpa jest niezwykle cennym dokumentem ze względu na jego starożytność i teologiczną treść. W opisie męczeństwa Polikarp modli się na stosie. Modlitwa ta przypomina modlitwę liturgiczną, a w opisie samej męki są liczne aluzje do Męki Chrystusa. Świadkowie tego wydarzenia widzieli w śmierci Polikarpa coś więcej. Jego ofiara przypominała im chleb wypiekany na Eucharystię. Napisali: "Rozbłysnął wielki płomień i ujrzeliśmy rzecz przedziwną, my, którym dane było to zobaczyć, i którzy zostaliśmy zachowani, aby innym ogłaszać to, co się stało. Płomień utworzył coś na kształt sklepienia, coś jak wydęty wichrem żagiel statku, i niby murem otoczył ciało męczennika. I był on w środku nie jak piekące się ciało, lecz jak chleb wypiekany, lub złoto czy srebro próbowane w ogniu".
Wierni zebrali szczątki Polikarpa, aby w rocznicę jego męczeństwa sprawować przy nich Eucharystię "w weselu wielkim i radości".

CZYTAJ DALEJ

Trzy Chóry Jeden Głos

2024-02-23 09:54

Zespół Szkół Salezjańskich "Don Bosco"

Już za tydzień do Wrocławia przyjadą chóry ze szkół katolickich Słowacji i Słowenii.

„Trzy Chóry – Jeden Głos” to projekt, który połączył Biskupie Gimnazjum Klasyczne im. św. Stanisława Kostki (Lublana, Słowenia), Gimnazjum Zakonu Pijarów im. Józefa Braneckiego (Trenczyn, Słowacja) i Ogólnokształcące Liceum Salezjańskie we Wrocławiu. – O współpracę poprosiła nas szkoła ze Słowenii. Mieliśmy za sobą już krótką współpracę kilka lat temu, teraz zaprosili nas do projektu chóralnego realizowanego trójstronnie razem ze szkołą ze Słowacji. Do tej pory trzecim partnerem było Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów w Krakowie, ale w związku ze zmianami w szkole ta współpraca się zakończyła, a zaproszenie do chóralnego projektu otrzymało Liceum Salezjańskie. Bardzo mnie to cieszy, zwłaszcza, że jedną z ważnych i mocnych stron Salezu jest umuzykalnianie uczniów – rozwija się u nas szkolna orkiestra dęta, Drum Line, Salez Band i chóry – tłumaczy dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich „Don Bosco” ks. Jerzy Babiak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję