Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: jako prezbiterzy będziecie musieli zawalczyć o jedność ludzi, którzy są przy was!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Albo odkryjecie w sobie wewnątrz wewnętrzną potrzebę, która pozwala wam iść naprzeciw przeciwnościom, trudnościom, wyzwaniom, bo w sobie macie konieczność być jak Jezus – owocować na Jego sposób, na Jego drodze – bo to jest paschalna droga, dawać świadectwo na Jego sposób – bo nie umiem inaczej! Tak, to będzie dobre kapłaństwo i będzie fantastyczne życie w Kościele. Nie będzie tego? To będą zewnętrzne trudności, presja przychodząca z zewnątrz. – mówił abp Ryś.

Od niedzieli w domu rekolekcyjnym wspólnoty Ogniska Miłości w Olszy k. Rogowa trwają rekolekcje dla dziewięciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

W czwartkowe popołudnie łódzkich diakonów odwiedził ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, który spotkał się z duchownymi i celebrował dla nich Mszę świętą..

Reklama

W swoim słowie abp Ryś zwrócił uwagę na to, że - Modlitwa Arcykapłańska Chrystusa stawia nam dziś pytanie – czy jesteście dziś gotowi do ewangelizacji? Pytanie, które stawia Jezus modląc się za swoich uczniów – na ich Mszy świętej święceń – na ostatniej wieczerzy, brzmi: czy potraficie żyć razem ze sobą? Czy nauczyliście się wspólnoty przez sześć lat seminarium? Czy nauczyliście się wspólnoty przez ten ostatni rok, kiedy byliście na parafii? Czy umieliście żyć wspólnie? Jezus się o to modli! Tu jest wiele ukryte w tym zdaniu – jak apostołowie nie będą jedno, jak się ze sobą kłócą – mówią o miłości, a są podzieleni, to nikt nie będzie im wierzył, bo nie są wiarygodni! Wierzyć, to nie znaczy tylko przyjąć coś za pewnik, zgodzić się z jakąś prawdą! Tu chodzi o coś więcej – wierzyć, to znaczy wejść w jakąś relację komunii z Jezusem. Dalej, wejść w jakąś relację między uczniami. – zauważył duchowny.

- Myślę, że są takie sytuacje, że nie jesteśmy jedno! Jedność, o której mówi Jezus nie jest jednością techniczna, nie jest jednością zadaniową. Ta jedność, o której mówi Jezus, nie jest jednością do jednej czynności, jednego zadania. To jest jedność, która wynika stąd, że nawet jak nie masz wspólnego języka, a nawet okazało się, że jest ci trudno, nawet jak się okazało, że do siebie nie pasujecie, to potrafisz go odnaleźć w Ojcu. Tak, jak ja z Tobą, a Ty we mnie, aby stanowili jedno! Tego, którego nie rozumiesz – potrafisz odnaleźć w Ojcu. Jako prezbiterzy będziecie musieli umieć zawalczyć o jedność ludzi, którzy są przy was. – podkreślił hierarcha.

Po Eucharystii każdy z diakonów spotkał się na prywatnej rozmowie z księdzem arcybiskupem w ogrodzie domu rekolekcyjnego.

2022-06-03 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja Łódzka: Dyspensa Księdza Arcybiskupa do 10 kwietnia

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

Mając na uwadze trwające wciąż zagrożenie zdrowia i życia spowodowane panująca epidemią, przedłużam udzielenie (zgodnie z kanonami: 87 §1, 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego) dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane do dnia 10 kwietnia br. włącznie wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej a także osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność w te dni na Mszy świętej nie jest obciążona grzechem.

CZYTAJ DALEJ

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Co to za święto?

2022-08-15 08:57

[ TEMATY ]

wniebowzięcie

Graziako

Wniebowzięcie Matki Bożej

Wniebowzięcie Matki Bożej

Czy Matka Boża zmarła przed wniebowzięciem? Czy wzmiankę o jej wniebowzięciu można znaleźć na kartach Pisma Świętego? Gdzie współcześnie przechowywane są relikwie Matki Bożej? Czy uroczystość Wniebowzięcia NMP obchodzą wyłącznie rzymscy katolicy? Przedstawiamy 10 ciekawostek dotyczących tego wyjątkowego święta.

15 sierpnia katolicy obchodzą święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny; wydarzenie, które upamiętnia koniec ziemskiego życia Matki Jezusa. Jeszcze w VI wieku dzień ten czczono pod nazwą „Zaśnięcia Matki Bożej”. Święto szybko rozprzestrzeniło się na zachodzie Europy i w VIII wieku stało się jedną z najważniejszych uroczystości, tuż po Bożym Narodzeniu i Wielkanocy. W Polsce wiąże się ono ze zwyczajem święcenia kwiatów i ziół, które zgodnie z tradycją mają zapewnić ochronę przed chorobami oraz błogosławieństwo. Nie wszystkie fakty i legendy związane z tym świętem są powszechnie znane.

CZYTAJ DALEJ

To był wspaniały czas

2022-08-16 13:18

archiwum PPK 6 Wspólnota Skawina-Czernichów-Krzeszowice - fb

Pielgrzymi ze Wspólnoty VI Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej w czasie wejścia na Jasną Górę.

Pielgrzymi ze Wspólnoty VI Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej w czasie wejścia na Jasną Górę.

    Na Jasną Górę dotarła już 42. Piesza Pielgrzymka Krakowska, a razem z nią Wspólnota VI – Skawina- Czernichów- Krzeszowice. Nadszedł czas na podsumowania i refleksje!

    Cała wspólnota liczyła 510 pielgrzymów, którzy utworzyli 4 grupy, a każdej z nich patronował inny święty. Grupie pierwszej, gromadzącej głównie rodziny z parafii Miłosierdzia Bożego w Skawinie oraz innych parafii dekanatu i okolic, patronowała św. Siostra Faustyna. Drogę do Mamy umilały pielgrzymom codzienne audycje radia „Wytrwam i Dojdę”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję