Reklama

Kościół

Biskup opolski o „strasznej biedzie” braku powołań

O niedostatku powołań kapłańskich i zakonnych w diecezji opolskiej pisze w odezwie do diecezjan bp Andrzej Czaja. „Dopadła nas jedna straszna bieda” - przyznaje biskup informując, że w tym roku nie zdoła obsadzić personalnie wszystkich parafii i dlatego sześć zostanie połączonych z innymi.

[ TEMATY ]

powołania

Karol Porwich/Niedziela

Bp Czaja informuje diecezjan, że w najbliższą sobotę, 4 czerwca, ośmiu diakonów przyjmie w katedrze opolskiej sakrament święceń prezbiteratu. Będą to absolwenci Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Zachęca też do modlitwy, by nowi kapłani „nie ulegali duchowości świata i wiodąc święte życie, pociągali ludzi do Boga”.

Jednocześnie biskup dzieli się z diecezjanami trudną, jak przyznaje, wiadomością. „ W całym dzisiejszym dostatku życia na Śląsku Opolskim dopadła nas jedna straszna bieda – wielki niedostatek powołań kapłańskich i zakonnych!” – pisze duchowny. W murach opolskiego seminarium jest zaledwie 28 kleryków diecezji opolskiej, 14 z gliwickiej i jeden kleryk z Togo, w Afryce. Biorąc pod uwagę fakt, że do święceń dochodzi połowa kleryków, można przyjąć, że do

roku 2027 w diecezji opolskiej przybędzie 14 kapłanów – pisze bp Czaja.

Autor odezwy zaznacza jednocześnie, że ze względu na ukończenie 75 roku życia do 2030 roku odejdzie na emeryturę 72 kapłanów, niektórzy kapłani mogą wcześniej umrzeć, innym stan zdrowia nie pozwoli na dalsze posługiwanie. Nie można

też wykluczyć, że ktoś odejdzie z szeregów kapłańskich.

Bp Czaja przyznaje, że biorąc pod uwagę stan personalny duchowieństwa, nie zdoła obsadzić personalnie wszystkich parafii, dlatego 6 zostanie połączonych z innymi. W związku z tym wierni dwóch parafii będą musieli „dzielić się” jednym proboszczem, co przyniesie pewien uszczerbek dla życia i funkcjonowania parafii, m.in. zmniejszenie liczby Mszy św.

W związku z tą sytuacją, zaznacza biskup opolski, pojawia się konieczność większego zaangażowania wiernych świeckich w życie parafialne. „Kapłanów proszę, aby się więcej otwarli na swoich wiernych, bardziej weszli w dialog i w bezpośrednich relacjach formowali i przygotowywali wielu do podejmowania różnych posług we wspólnocie parafialnej” – zachęca bp Czaja. Jednocześnie prosi wiernych o jak najwięcej zaangażowania w budzenie świadomości, że wszyscy, wraz z duchownymi, są Kościołem i że dobre funkcjonowanie i rozwój parafii jest wspólną odpowiedzialnością.

Reklama

W dzisiejszym wywiadzie dla KAI bp Andrzej Czaja wskazuje na konieczność zintensyfikowania modlitwy o powołania. Zwraca uwagę, że także w parafiach występuje dystans wobec księży. „Przyczyniły się do tego nasze grzechy, ale także sposób interpretowania działań Kościoła przez część mediów, które widzą w Kościele tylko to, co złe, dobro przemilczając” – uważa biskup opolski.

„Młodym ludziom trudno odczytać powołanie, bo oni żyją często w takim rozgardiaszu, że niełatwo im wołanie Boga usłyszeć” – stwierdził bp Czaja. Jego zdaniem wśród przyczyn kryzysu powołań jest także duchowy kryzys ducha wielu chrześcijan i uleganie duchowi świata. „Ta duchowość wyrasta z mentalności konsumpcyjnej i przejawia się m.in. tym, że gonimy za zaspokajaniem tylu różnych potrzeb, że potrzeby duchowe, życie otrzymane na chrzcie umierają, są coraz bardziej zabijane” – tłumaczy biskup opolski.

2022-06-03 14:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skąd się biorą powołani?

Gdy mówimy o powołaniach, nie możemy zapominać o rodzinach – to w nich wszystko się zaczyna.

Osoby wstępujące do zakonu czy seminarium to ludzie z krwi i kości, z bagażem doświadczeń, który wynieśli z domu. Jakie wobec tego są rodziny, które wydały owoc powołania? Czy istnieje recepta na to, jak wychować księdza lub zakonnicę? Głos oddajemy tym, którzy stoją w cieniu powołań – rodzicom i rodzeństwu.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Adwent będzie czasem łaski

2022-12-04 13:21

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Z Jezusem zawsze jest szansa, by zacząć od nowa. Zawsze! On na nas czeka i nigdy się nami nie nuży. Usłyszmy skierowane do nas wołanie miłości Jana, byśmy powrócili do Boga, i nie pozwólmy, aby ten Adwent przeminął jak dni z kalendarza, bo to czas łaski dla nas, teraz, tutaj!” – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” – 4 grudnia, w drugą niedzielę Adwentu.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, dobrej niedzieli!

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: odpust ku czci św. Mikołaja - patrona katedry

2022-12-04 14:56

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Kalisz

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Katedra w Kaliszu

Współcześnie św. Mikołaj stał się symbolem prostego i łatwego dostatku dającego człowiekowi chwilowe poczucie samozadowolenia, które nierzadko zabija głos sumienia – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.

Witając wiernych proboszcz kaliskiej katedry wskazał, że św. Mikołaj prawie 770 lat jest patronem tej świątyni. - Wpatrujemy się w przykład jego życia. Od niego uczymy się miłości do Boga i bliźnich. Wzywamy wstawiennictwa naszego świętego patrona, abyśmy podobnie jak on w codziennym życiu realizowali Ewangelię Chrystusa oraz potrafili troską otoczyć ludzi biednych, potrzebujących duchowego i materialnego wsparcia – powiedział ks. prał. Adam Modliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję