Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Kościół Łódzki ma dziesięciu nowych kapłanów!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Zamieszkajcie w waszym kapłaństwie. Poczujcie się w nim jak w domu. Nie traktujcie kapłaństwa, które można zdjąć z siebie razem z sutanną na dwa miesiące wakacji. Teraz nie jestem księdzem, bo zdjąłem sutannę. Zamieszkajcie w kapłaństwie, zamieszkajcie w tym, co je określa! Trwaj na modlitwie, trwaj w Eucharystii, trwaj w spowiadaniu, trwaj w celibacie, trwaj w posłuszeństwie. – mówił zwracając się do kandydatów do Święceń Kapłańskich arcybiskup Grzegorz Ryś.

Sobota 4 czerwca br. jest wyjątkowym dniem dla dziesięciu diakonów Archidiecezji Łódzkiej, którzy w łódzkiej katedrze przyjęli święcenia kapłańskie. Liturgii katedralnej celebrowanej o godz. 10:00 przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, a towarzyszyli mu arcybiskup senior Władysław Ziółek, biskup Ireneusz Pękalski oraz biskup Marek Marczak.

W Eucharystii wzięli udział księża diecezjalni i zakonni, siostry zakonne oraz rodzice, rodzina i przyjaciele księży neoprezbiterów. Kandydatami do Święceń byli: dk. Krystian Felijakowski z par. św. Antoniego Padewskiego, św. Stanisława, biskupa i męczennika oraz Matki Boskiej Różańcowej w Tomaszowie Mazowieckim, dk. Dawid Gajda z par. św. Wojciecha, biskupa i męczennika w Ujeździe, dk. Wojciech Jóźwik z par. Świętej Rodziny w Rokicinach Kolonii, dk. Damian Klepacz z par. Najświętszego Serca Jezusowego w Kurowicach, dk. Łukasz Kowalski z par. Miłosierdzia Bożego w Pabianicach, dk. Damian Kubiś z par. Narodzenia NMP w Bełchatowie, dk. Krzysztof Majda z par. Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie, dk. Kamil Rusak z par. św. Stanisława, biskupa i męczennika w Rzgowie, dk. Konrad Świnoga z par. św. Jadwigi Królowej w Tomaszowie Mazowieckim, dk. Hieronim Wróblewski z Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater w Łodzi. Po Ewangelii nastąpiło przedstawienie kandydatów do święceń, przez rektora Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr. Sławomira Sosonowskiego oraz ks. Michała Jaworskiego – rektora Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater, metropolicie łódzkiemu.

Reklama

W homilii arcybiskup Grzegorz zwrócił się do prezbiterów mówiąc między innymi - Słowo Boga zaleca wam i hierarchię działania, i kolejność działania. Nie stawiajcie się ponad tym Słowem. Uczcie ludzi, ale tych, których najpierw otwieracie na królestwo Boga nad nimi. Najpierw kerygmat, najpierw ewangelizacja, a potem nauczanie. Jeśli ludzie mają tę naukę przyjąć, potrzebują się najpierw poddać władzy Boga. Kiedy są poddani władzy Boga, inaczej słuchają tego, co nauczacie. Nie odwracajcie tego porządku, bo to jest stawianie wozu przed koniem. - podkreślił kaznodzieja. – Uczeń, którego Jezus kochał – tak macie od dziś na imię! – tłumaczył łódzki pasterz. -Jeśli nie, to ta Ewangelia jest przypadkowa! To jest słowo dla was na drogę do kapłaństwa. Drugim słowem, które Jan odnosi do siebie jest „świadectwo”. Ten uczeń daje świadectwo. Wasza decyzja nie jest na dzisiaj, nie jest na rok, nie jest na pięć lat, jest na zawsze! Świadectwo trwania - zamieszkania! Zamieszkajcie w waszym kapłaństwie. Poczujcie się w nim jak w domu. Nie traktujcie kapłaństwa, które można zdjąć z siebie razem z sutanną na dwa miesiące wakacji. Teraz nie jestem księdzem, bo zdjąłem sutannę. Zamieszkajcie w kapłaństwie, zamieszkajcie w tym, co je określa! Trwaj na modlitwie, trwaj w Eucharystii, trwaj w spowiadaniu, trwaj w celibacie, trwaj w posłuszeństwie. Niech ludzie mają to doświadczenie trwałości spotykając się z wami, niech mają doświadczenie czegoś, co jest trwałe, a nie jak momencik. Zapalił się i zgasł. Świadectwo Jana to jest świadectwo trwania, a nie świadectwo męczeństwa. – zaznaczył hierarcha.

Po homilii diakoni złożyli przysięgę, w której zobowiązali się wiernie wypełniać swoją służbę kapłańską. Następnym elementem uroczystości było złożenie przyrzeczenia posłuszeństwa swojemu ordynariuszowi, a przy śpiewie litanii do wszystkich świętych, podczas którego kandydaci leżeli krzyżem, wierni modlili się w ich intencji. Kolejnym etapem święceń było nałożenie rąk przez arcybiskupa i duchownych przybyłych na uroczystości. Nowi kapłani otrzymali ornaty, a po ich nałożeniu metropolita łódzki namaścił ich dłonie olejem krzyżma świętego, który jest znakiem Ducha Świętego. Następnie łódzki pasterz przekazał nowym kapłanom dary ludu wiernego - patenę z hostią i kielich z winem i wodą i powiedział: “przyjmij dary ludu świętego, które mają być ofiarowane Bogu. Rozważaj co będziesz czynić, naśladuj to, czego będziesz dokonywać i prowadź życie zgodne z tajemnicą Pańskiego krzyża.” Po zakończeniu obrzędu Święceń nowi kapłani sprawowali swoją pierwszą w życiu Eucharystię. Dzisiejsza Msza święta święceń kapłańskich, była pierwszą, którą dziesięciu nowych księży, celebrowało w swoim życiu. Liturgię zakończyły podziękowania skierowane do biskupów, przełożonych seminaryjnych oraz rodziny. Przed błogosławieństwem metropolita łódzki wręczył księżom neoprezbiterom książeczki jurysdykcyjne (dokument uprawniający do sprawowania sakramentu pokuty i pojednania), testimonia (dokument potwierdzający otrzymanie święceń) oraz dekrety związane z ich przyszłą posługą. W najbliższych dniach księża neoprezbiterzy będą celebrować Msze święte prymicyjne w swoich rodzinnych parafiach, Wyższym Seminarium Duchownym oraz w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

2022-06-04 14:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jaką posługę pełni Administrator apostolski

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

archidiecezja łódzka

Diecezja Kaliska

ks. Paweł Kłys

abp Grzegorz Ryś

abp Grzegorz Ryś

Wczoraj wszystkie media obiegła informacja, a właściwie decyzja podjęta przez Stolicę Apostolską mówiąca, że administratorem diecezji kaliskiej został arcybiskup Grzegorz Ryś. W Łodzi wielu, szczególnie świeckich wiernych, zaczęło zadawać pytania, czy z tym powołaniem związane jest z odejściem abp Grzegorza Rysia z archidiecezji łódzkiej. Oczywiście, że nie. Podobnie, jak do niedawna było to w diecezji płockiej, gdzie pod nieobecność biskupa diecezjalnego, administratorem był kard. Kazimierz Nycz, tak i w przypadku diecezji kaliskiej, sytuacja ta jest przejściowa tj. Administrator sprawuję urząd w diecezji w imieniu papieża tzn., że dysponuje on wszystkimi uprawnieniami biskupa diecezjalnego, ale nie nosi on tytułu biskupa diecezjalnego, ponieważ on przynależy do kogoś innego. 

CZYTAJ DALEJ

Aborcyjna próba sił w Kansas

2022-08-16 10:12

[ TEMATY ]

USA

Adobe Stock

Jak kształtują się opinie i nastroje amerykańskich katolików po czerwcowej decyzji Sądu Najwyższego USA uchylającej wyrok Roe v. Wade, który przez dekady gwarantował prawo do aborcji? Republikanie próbują czynić kolejne kroki na drodze walki o ochronę życia poczętego w USA.

W niedawnym referendum w stanie Kansas wyborcy odrzucili możliwość wpisania do stanowej konstytucji zapisów o zakazie dokonywania aborcji. Wyniki referendum okazały się zaskakujące dla obserwatorów życia publicznego USA i samych Amerykanów. W tym tradycyjnie konserwatywnym stanie prawie 60 proc. głosujących było przeciwnych wprowadzaniu takich przepisów.

CZYTAJ DALEJ

Sandomierz: 2 mln zł przelane z konta parafii na konto proboszcza – oświadczenie Kurii

2022-08-16 16:58

[ TEMATY ]

proboszcz

Po ukazaniu się w mediach spolecznościowych informacji, że proboszcz parafii Domostawa przelał na swoje prywatne konto 2 mln zł z konta parafialnego biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wszczął 16 sierpnia kościelne postępowanie sprawdzające. Jednocześnie zostały powiadomione organy ścigania.

W sprawie przelanych 5 lipca br. pieniędzy na swoje prywatne konto przez proboszcza parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski redakcja KAI otrzymała Komunikat Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję