Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Symbol pokoju

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła nie tylko wnętrze świątyni przystrojono tatarakiem, ale także po Mszy św. dla dzieci wypuszczono gołębie, symbol pokoju i miłości.

Jak powiedział ks. kan. Wiesław Kamiński proboszcz parafii, to święto jest początkiem Kościoła. Kiedy apostołowie przebywali w wieczerniku, wówczas zstąpił na nich Duch Święty. Stały się dwie bardzo ważne rzeczy. Po pierwsze zrozumieli oni naukę Pana Jezusa, że królestwo to królestwo budowane w ludzkich sercach, królestwo miłości, sprawiedliwości i pokoju. To oni mają być budowniczymi tego królestwa. Druga ważna rzecz to, że apostołowie nabrali odwagi, wyszli z wieczernika na ulice, aby głosić ewangelię o królestwie Bożym wszystkim ludziom. Zrozumieli, że stał się cud, zaczęli rozmawiać w różnych językach. Języki nie są przeszkodą, a Kościół ma być budowany z ludzi różnych kultur. Duch Święty łączy, odnawia wszystkich ludzi i oni zaczynają budować Kościół, który jest wspólnotą ludzi między sobą i wspólnotą ludzi z Panem Bogiem. Kościół bez Ducha Świętego nie istnieje.

- Czy Duch Święty dzisiaj działa słabiej? Duch Święty działa w taki sposób w jaki powinien działać. Boga nie możemy w żaden sposób ani przymusić, ani ograniczyć. Bóg działa zawsze dla naszego dobra, dla dobra Kościoła, jego członków, czyli każdego z nas - tłumaczył ks. Wiesław.

Reklama

Dlaczego po Mszy św. wypuszczane są gołębie? - Duch Święty kojarzy nam się z przedstawieniem chrzcielnym, kiedy Pan Jezus przyjmuje chrzest w Jordanie, wtedy Duch Święty ukazuje się w postaci gołębicy. Taką postać Pan Bóg wybrał, żeby ludzie zrozumieli, bo gołąb kojarzy się z łagodnścią, bezbronnością, pokojem i miłością – mówił ks. kanonik.

Tradycją w parafii jest, że zaprzyjaźniony hodowca gołębi przynosi je i po Mszy św. odprawianej z udziałem dzieci, dawane są im do rąk i wypuszczane w niebo. To przynosi im wiele radości. Obserwują swoje gołębie, które krążą nad kościołem.

- W ten sposób docieramy do dzieci, żeby zrozumiały, że Duch Święty żyje, jest w Kościele i działa w świecie. To jest aktywny udział dzieci w liturgii. Dodatkowo gołąb jest symbolem pokoju i modlitwy. Dziś w sposób szczególny dzieci modlą się o pokój dla całego świata, aby Duch Święty zstąpił i odnowił oblicze ziemi. Ten pokój jest upragniony. Dzieci każdej niedzieli w modlitwie powszechnej modlą się o potrzebne dary dla siebie, ale także o pokój na Ukrainie – powiedział ks. Damian Czerwiński.

2022-06-06 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Trwają zapisy na łódzką pielgrzymkę na Jasną Górę

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Już 21 sierpnia wyrusza na trasę 96. Piesza Pielgrzymka Łódzka na Jasną Górę. Od kilku dni trwają zapisy internetowe, ruszyły także zapisy tradycyjne. Pierwszego dnia zapisało się blisko 250 osób.

CZYTAJ DALEJ

Zmień sposób myślenia, nie marnuj jedzenia. Światowy Dzień Świadomości Strat i Marnowania Żywności

2022-09-28 20:01

[ TEMATY ]

żywność

Karol Porwich/Niedziela

29 września obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Strat i Marnowania Żywności ustanowiony przez ONZ w 2019 r. Marnowanie żywności to rosnący globalny problem, któremu stara się przeciwdziałać Caritas w Polsce, prowadząc z partnerami kampanię uświadamiającą oraz zachęcając sklepy spożywcze, hurtownie i magazyny do włączania się w program Spiżarnia Caritas.

Każdego dnia na świecie w śmietnikach ląduje zmarnowana żywność, do produkcji której trzeba było wykorzystać określone ilości wody i energii i która generuje ogromne ilości CO2. Problem jest tak poważny, że domaga się szeroko zakrojonych kampanii uświadamiających oraz konkretnych rozwiązań. W naszym kraju podejmuje się ich m.in. Caritas, mając na uwadze nie tylko aspekt środowiskowy, ale także aspekt ubóstwa.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Niemiec: jesteśmy dalecy od zakończenia kwestii pogodzenia się z przemocą seksualną

2022-09-29 10:42

[ TEMATY ]

Niemcy

Adobe Stock

Niemieccy biskupi są dalecy od zakończenia kwestii pogodzenia się z przemocą seksualną - uważa biskup Helmut Dieser z Akwizgranu (Aachen), nowy przewodniczący rady ds. nadużyć seksualnych przy Konferencji Episkopatu Niemiec. "Uczymy się, że musimy nazywać rażącą niesprawiedliwość po imieniu" - powiedział w środę bp Dieser w Fuldzie, gdzie od poniedziałku obraduje niemiecki episkopat.

Na zebraniu plenarnym w Fuldzie niemieccy biskupi postanowili zreorganizować pracę nad nadużyciami seksualnymi wobec nieletnich i dorosłych podopiecznych w Kościele. Poprzedni przewodniczący komisji ds. nadużyć seksualnych przy Konferencji Episkopatu Niemiec bp Stephan Ackermann z Trewiru przekazał po dwunastu latach swoją funkcję biskupowi Akwizgranu, Helmutowi Dieserowi, a jego zastępcą będzie arcybiskup Fryburga Bryzgowijskiego, Stephan Burger.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję