Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Symbol pokoju

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła nie tylko wnętrze świątyni przystrojono tatarakiem, ale także po Mszy św. dla dzieci wypuszczono gołębie, symbol pokoju i miłości.

Jak powiedział ks. kan. Wiesław Kamiński proboszcz parafii, to święto jest początkiem Kościoła. Kiedy apostołowie przebywali w wieczerniku, wówczas zstąpił na nich Duch Święty. Stały się dwie bardzo ważne rzeczy. Po pierwsze zrozumieli oni naukę Pana Jezusa, że królestwo to królestwo budowane w ludzkich sercach, królestwo miłości, sprawiedliwości i pokoju. To oni mają być budowniczymi tego królestwa. Druga ważna rzecz to, że apostołowie nabrali odwagi, wyszli z wieczernika na ulice, aby głosić ewangelię o królestwie Bożym wszystkim ludziom. Zrozumieli, że stał się cud, zaczęli rozmawiać w różnych językach. Języki nie są przeszkodą, a Kościół ma być budowany z ludzi różnych kultur. Duch Święty łączy, odnawia wszystkich ludzi i oni zaczynają budować Kościół, który jest wspólnotą ludzi między sobą i wspólnotą ludzi z Panem Bogiem. Kościół bez Ducha Świętego nie istnieje.

- Czy Duch Święty dzisiaj działa słabiej? Duch Święty działa w taki sposób w jaki powinien działać. Boga nie możemy w żaden sposób ani przymusić, ani ograniczyć. Bóg działa zawsze dla naszego dobra, dla dobra Kościoła, jego członków, czyli każdego z nas - tłumaczył ks. Wiesław.

Reklama

Dlaczego po Mszy św. wypuszczane są gołębie? - Duch Święty kojarzy nam się z przedstawieniem chrzcielnym, kiedy Pan Jezus przyjmuje chrzest w Jordanie, wtedy Duch Święty ukazuje się w postaci gołębicy. Taką postać Pan Bóg wybrał, żeby ludzie zrozumieli, bo gołąb kojarzy się z łagodnścią, bezbronnością, pokojem i miłością – mówił ks. kanonik.

Tradycją w parafii jest, że zaprzyjaźniony hodowca gołębi przynosi je i po Mszy św. odprawianej z udziałem dzieci, dawane są im do rąk i wypuszczane w niebo. To przynosi im wiele radości. Obserwują swoje gołębie, które krążą nad kościołem.

- W ten sposób docieramy do dzieci, żeby zrozumiały, że Duch Święty żyje, jest w Kościele i działa w świecie. To jest aktywny udział dzieci w liturgii. Dodatkowo gołąb jest symbolem pokoju i modlitwy. Dziś w sposób szczególny dzieci modlą się o pokój dla całego świata, aby Duch Święty zstąpił i odnowił oblicze ziemi. Ten pokój jest upragniony. Dzieci każdej niedzieli w modlitwie powszechnej modlą się o potrzebne dary dla siebie, ale także o pokój na Ukrainie – powiedział ks. Damian Czerwiński.

2022-06-06 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Jezusa najbardziej rani brak wiary w wielkość Jego Miłosierdzia!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w domu, gdzie mieszkała Święta Siostra Faustyna przy ul. Krośnieńskiej Mszę Świętą sprawował Arcybiskup Grzegorz Ryś.

W małej kaplicy Domu Zgromadzenia Sióstr Świętej Rodziny w niedzielny poranek miała miejsce Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem Metropolity Łódzkiego Grzegorza Rysia. W homilii Łódzki Pasterz zwrócił uwagę na gesty Jezusa, które wykonuje w stosunku do uczniów, gdy po swoim Zmartwychwstaniu ukazuje się dwunastu.

CZYTAJ DALEJ

Co stało się z naszą modlitwą?

2022-08-16 12:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Po raz pierwszy w największym odpuście diecezjalnym w sanktuarium krzeszowskim uczestniczył abp Józef Kupny. Przewodniczył on Mszy św. i wygłosił słowo Boże. Metropolita wrocławski przypomniał, że współczesny człowiek często zapomina o modlitwie. – Nosimy jeszcze Jezusa w sercu, ale często nie odzywamy się do Jezusa. Co stało się z naszą modlitwą? – pytał.

Wyjaśniał, że modlitwa to przecież święty czas, który pomaga nam spojrzeć na nasze życie w świetle ewangelii. Gdzie szukać nadziei w naszych czasach, pośród wielu doświadczeń życiowych, często bolesnych, jak uniknąć załamania, poczucia bezradności, gdzie szukać nadziei? Maryja nam to wskazuje. Ona mówi, że prawdziwą naszą nadzieją jest Bóg, który jest wierny, który jest miłosierny, który nas nie opuszcza – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z o. Timothym Radcliffe’em OP

2022-08-16 21:32

www.facebook.com/Dominikanie.Krakow/

O. Timothy Radcliffe był gościem Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka"

O. Timothy Radcliffe był gościem Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka

    Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie „Beczka" działające przy klasztorze oo. dominikanów w Krakowie, zorganizowało w niedzielę 14 sierpnia br. spotkanie z ojcem Timothym Radcliffe'em OP - profesorem Nowego Testamentu na Uniwersytecie Londyńskim

    Ojciec prof. przez 9 lat pełnił funkcję generała Zakonu Kaznodziejskiego. Wydarzenie to związane jest ze świętowaną rocznicą 800-lecia obecności dominikanów w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję