Reklama

Niedziela Świdnicka

Wraca połączenie Wrocław-Świdnica przez Sobótkę

Już od 12 czerwca, po ponad dwudziestu latach, na tory linii kolejowej 285 wracają pociągi relacji Wrocław-Świdnica przez Sobótkę. W poniedziałkowe przedpołudnie 6 czerwca odbył się inauguracyjny przejazd połączony z promocją nowego składu pociągu przeznaczonego do obsługi tego połączenia.

[ TEMATY ]

Świdnica

Wrocław

Sobótka

PKP

Linia kolejowa 285

Hubert Gościmski

Wjazd pierwszego po dwudziestu dwóch latach pasażerskiego składu na stację Sobótka.

Wjazd pierwszego po dwudziestu dwóch latach pasażerskiego składu na stację Sobótka.

Reaktywowana linia kolejowa 285 rozpoczyna się na stacji Wrocław Główny i to właśnie na nią 6 czerwca równo o 9:30 wjechał nowy pociąg hybrydowy Impuls II. Został on zakupiony szczególnie z myślą o obsłudze tego połączenia; na trasach zelektryfikowanych będzie mógł osiągnąć prędkość do 160 km/h, na odcinkach bez trakcji – do 120 km/h. W jego wnętrzu, przystosowanym do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się, zmieści się blisko 315 pasażerów.

Na pokładzie jako pierwsi znaleźli się przedstawiciele zarządu województwa dolnośląskiego, posłowie na Sejm RP, samorządowcy oraz przedstawiciele Kolei Dolnośląskich. Przebyli całą inauguracyjną trasę, po drodze zatrzymując się na wybranych stacjach. Wśród nich była Sobótka, gdzie poza wspomnianą wcześniej prezentacją pociągu hybrydowego, odbyła się konferencja prasowa.

Wśród zaproszonych gości był Wojciech Murdzek, były prezydent Świdnicy, a obecny wiceminister nauki i szkolnictwa, który przybliżył drogę, jaką trzeba było przebyć, aby móc wznowić ruch kolejowy z Świdnicy do Wrocławia przez Sobótkę.

– Przywracając dziesięć lat temu pośrednie połączenie Świdnicy z Wrocławiem przez Jaworzynę Śląską, budując centrum przesiadkowe, osiągaliśmy kolejne kamienie milowe, które pokazywały, że społeczna presja na rozwój połączeń kolei jest duża – wskazywał, jednocześnie podkreślając, że kluczowymi dla reaktywowania linii 285 były wspólne konsultacje samorządowe i wojewódzkie oraz wsparcie finansowe przyznane przez Unię Europejską.

Hubert Gościmski

Wojciech Murdzek, wiceminister nauki i szkolnictwa.

Wojciech Murdzek, wiceminister nauki i szkolnictwa.

Podczas konferencji parokrotnie poruszono kwestię dojazdów do szkół, uczelni i pracy – wiele miejscowości znajdujących się na trasie przez lata było wykluczonych z transportu kolejowego. Istotnym aspektem jest również szansa na rozwój ruchu turystycznego, o czym mówił Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Reklama

– Zyskujemy możliwość spokojnego transportu w piękne okolice naszego województwa, aby aktywnie spędzać wolny czas. Dolny Śląsk jest piękny, powinniśmy być turystami we własnym regionie, a dzięki tym kolejom łatwiej będzie dotrzeć do malowniczych szlaków – zachęcał.

Podczas wydarzenia każdy mógł zajrzeć do wnętrza pociągu oraz kabiny maszynisty. Na peronie znajdowały się stoiska ze słodkimi przekąskami oraz okolicznościowymi gadżetami, a także wystawa przedwojennych fotografii ukazujących pociągi dawniej kursujące linią 285. Dodatkowo odbyły się pokazy instruktarzu pierwszej pomocy z wykorzystaniem defibrylatora AED.

Hubert Gościmski

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców Sobótki i okolic.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców Sobótki i okolic.

Regularne kursy rozpoczną się już w najbliższą niedzielę, 12 czerwca. Pociągi będą wyjeżdżać ze stacji Wrocław Główny i po drodze zatrzymają się na czternastu odnowionych przystankach (Wrocław Wojszyce, Wrocław Partynice, Bielany Wrocławskie, Domasław, Kobierzyce, Wierzbice Wrocławskie, Pustków Żurawski, Rogów Sobócki, Sobótka, Sobótka Zachodnia, Szczepanów, Marcinowice, Pszenno, Świdnica Przedmieście), by ostatecznie zakończyć swój bieg na stacji Świdnica Miasto. Pokonanie całego odcinka zajmie nieco ponad godzinę, a podczas kursu przyspieszonego – 55 minut.


2022-06-06 22:05

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: w całej archidiecezji odbędzie się modlitwa i adoracje o pokój na świecie

[ TEMATY ]

Wrocław

Tomasz Lewandowski

Abp Józef Kupny poprosił, by w pierwszą niedzielę września we wszystkich parafiach archidiecezji wrocławskiej zorganizować modlitwy przed Najświętszym Sakramentem w intencji pokoju na świecie oraz nawrócenia ludzi wyrządzających zło.

List z prośbą metropolity został dziś wysłany do księży proboszczów posługujących w dolnośląskich parafiach. Hierarcha zwraca uwagę na prośbę papieża Franciszka, wypowiedzianą podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański. Ojciec Święty wezwał do modlitwy za ofiary zamachów terrorystycznych w Burkina Faso, Hiszpanii i Finlandii oraz „o uwolnienie świata od nieludzkiej przemocy”.

CZYTAJ DALEJ

Czym są roraty?

[ TEMATY ]

adwent

roraty

Karol Porwich/Niedziela

Czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, ze względu na swój niepowtarzalny klimat, jest szczególnie ważny w kształtowaniu postaw wiary młodych ludzi. Wielu z nas pójdzie do kościoła na roraty. Czym one tak właściwie są?

„Rorate caeli desuper” - to pierwsze słowa łacińskiej pieśni tłumaczonej jako „Spuśćcie rosę niebiosa”. Od nich pochodzi funkcjonująca do dziś nazwa - Roraty. Być może nie wszyscy posługujący się tą nazwą wiedzą, że Roraty to Msze św. wotywne o Najświętszej Maryi Pannie. To zaproszenie do oczekiwania na przyjście Pana razem z Jego Matką. Roraty znane są w Polsce od XIII wieku. Przekazy historyczne mówią, że odprawiano je już za czasów panowania Bolesława Wstydliwego. Król, umieszczając na ołtarzu zapaloną świecę, miał mówić: „Gotów jestem na sąd Boży”. Pierwsze formularze roratnich Mszy św. znaleziono w księgach liturgicznych cystersów śląskich. W XIV wieku Roraty stały się popularne w całej Polsce, jednak szczytowy okres ich rozwoju przypadał na wiek XVI. Wtedy też działały kapele i bractwa rorantystów, których zadaniem było dbanie o szczególnie uroczysty sposób sprawowania tych wotywnych Mszy św. W przeszłości bywało tak, że w katedrach i kolegiatach Roraty odprawiano przez cały rok. Z czasem zostały ograniczone tylko do okresu Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: świecki prefektem Sekretariatu ds. Ekonomicznych

2022-11-30 12:57

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Ojciec Święty przyjął rezygnację z urzędu prefekta Sekretariatu ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej złożoną przez ks. Juana Antonio Guerrero Alvesa SJ. z powodów osobistych. Decyzja wejdzie w życie od czwartku 1 grudnia 2022 r. – poinformowali Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W komunikacie wyrażono podziękowanie ks. Guerrero za poświęcenie okazane w jego służbie. Ks. Guerrero zdołał uporządkować gospodarkę, była to mocna i wymagająca praca, która przyniosła wiele owoców. Ojciec Święty zapewnia go o swoich modlitwach – przekazała Stolica Apostolska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję